[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Moly bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Salutare ...am nevoie de ajutorul vostru ,am un acvariu de 54L brut ,50 L net ,filtru intern claro 600 ,lumina pe led de 8w ,pe care le am din dotarea acvarilui cumparat ,pompa de aer tetra 100 cu piatra si 2 plante artificiale pe langa toate acestea 3 pesti moly dintre care unul este bolnav ,m.am uitat pe site sa vad daca mai gasec pe cineva cu problema asta si nu am vazut ...o sa atasez o poza ca sa nu descriu gresit ce are
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Schimbul de apa il fac 1 data pe saptamana 25% din vol. apei.
Ca sa fac si o descriere la ce am vazut pe el ,se decoloreaza inotatoarele ,pe spate si burta la fel
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestele mananca, se comporta normal?... are acelasi comportament pe care il avea si inainte sa observi "ca se decoloreaza"?
Ce temperatura este in apa acvariului? Pestii au fost crescuti acolo, provin din aceeasi sursa? De cand ii ai?
Ceilalti doi pesti sunt in regula?... inteleg ca acesti 3 molly sunt singurii pesti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Temperatura o am la 25° ,i.am cumparat de la animax dupa ce am lasat acvariu timp de 7 zile doar cu apa ,fara pesti ,ulterior dupa ce am citit aici trebuia sa las in jur de 3 saptamani nu doar 7 zile dar era prea tarziu pentru pesti....am cumparat mai multi pesti care au murit din lipsa de informare si am ramas doar cu cei 3 moly ,am facut teste de apa si sunt in parametri normali .
De mancat ..mananca bine ,le dau o data pe zi de mancare , o zi pe saptamana post .
Are in jur de o saptamana de cand se decoloreaza in intregime ....am vrut sa pun poze dar sunt mai mari decat 2048kb
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Ii am de 30 de zile in acvariu ...
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Sper sa se inteleaga
[Thumb - 20191020_200335-480x640.jpg]

[Thumb - 20191020_200312-480x640.jpg]

lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Numi da nimeni si mie un raspuns ...ce ar putea avea pestele ??
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Schimba apa in proportie de 20% si incearca tratamente cu albastru de methilen . Poate sa fie cauza si stresul . Ori de la plante . Poate sa fie bolnav de cand l ai cumparat. Creste temperatura cu 1°C .Daca ai doar 3 molly poti adauga si niste sare (1 lingura/10L ).Poti incerca sa pui 2 linguri de sare . Mai intai asteapta si alte raspunsuri.
Trebuie sa declorinezi si apa cand faci schimburile de apa .

This message was edited 3 times. Last update was at 28/10/2019 18:29:04

lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Apa o tin 24 de ore la declorinat si am cumparat de la jbl "punktol plus 125 "... o sa pun si sare neiodata asa cum ai spus ,dar azi am observat ca am un pui in acvariu ,va trebui sa il pun intr.un acavariu spital pentru tratament .....daca il pun in acvariu spital mai trebuie sa ii pun si altceva inafara de pompa de aer si piatra ??
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu cred ca sunt efectele ciclarii .Pestii tai sunt slabiti. eu te sfatiuuiesc sa faci schimburi de apa , macar de 2ori pe saptamanana tinand cont si de temperatura apei cind o bagi in bazin, sa fie aproximativ la aceeasi temperatura. Cum a spus colegul, daca ai numai molii,sa bagi sare dar, cred ca este cam mult ,o lingura la 10 litri. Eu te sfatuiesc sa pui O LINGURITA la 25 litri dar mai inta dizolvi ,cantitatea necesara de sare, intr-o cana, NU pui sarea direct in bazin.Daca in prima saptamana nu apar efecte benefice,atunci, nu cred ca ai ce sa faci. Perioada ciclarii i-a afectat si, indiferent ce tratament sau solutii primesti, nu poate sa garanteze supravietuirea lor. Inca un punct, de care cu siguranta nu ai tinut cont, cum ai spus, lipsa de informare, este faptul ca nu ai facut aclimatizarea. Si acest schimb de mediu afecteaza bine pzstii..
Pentru a adauga sarea, vezi mai intai ce cantitate ncesara ai pentru bazinul tau,(volum net),ar trebui sa o cantaresti, pentru ca lla schimburile de apa sa completezi cu cata sare este nevoie.
O lingura de sare / 10 litri, asta se foloseste la tratament, tratament care nu are voie sa dureze mai mult de 20 min

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
lio
Junior member

Joined: 12/10/2019 20:00:49
Messages: 9
Location: brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com