[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ramirez bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Katalin_s
Member

Joined: 22/03/2012 10:28:23
Messages: 118
Location: Bucuresti/ aparatorii pariei
IP:
Offline

Buna ziua tuturor!
Va rog cine ma poate ajuta cu un sfat.
Am observat de cateva zile ca la un ramirez la urechi in stanga si in greapta a aparatut cu chetie alba ( vezi poza ) si este mai palid.
Imi poate spune cineva ce are, daca este o boala si ce sfat imi dati in ceea ce priveste tratamentul.
Va multumesc!
[Thumb - WhatsApp Image 2019-10-21 at 17.21.26.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-10-21 at 17.21.26 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-10-21 at 17.21.25.jpeg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu pot sa imi dau seama din poze... dar daca pata are structura pufoasa sau ca vata, este posibil sa fie oinfectie fungica. asa trebuie tratata cu Bactopur ,intr-un bazin separat, respectand indicatiile producatorului si ar trebui sa faci si tratament la bazin. la fel respecta indicatiile.... Chestia este ca nu sunt sigur daca Bactopur decicleaza bazinul...

un schimb masiv de apa nu ar strica...un 50%

This message was edited 3 times. Last update was at 22/10/2019 09:51:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

arata ciudat, nu am mai vazut asa ceva, as zice si eu ceva infectie fungica, dar cel mai bine este sa te uiti in linkul de mai jos si sa identifici tu boala ca tu vezi cel mai bine ce are pestele
tot acolo ai si indicatii de tratament

https://www.jbl.de/en/online-hospital

ai testat vreodata nitratii in acvariu? ramirezii sunt pesti cu probleme, in afara de faptul ca sunt cam sensibili si au nevoie de o calitate f buna a apei, astia pe care ii gasesti la noi sunt facuti in Asia si deci nu sunt obisnuiti cu apa si cu patogenii de la noi deci cu atat mai mult au nevoie de o calitate fara cusur a apei

daca nu ai teste de nitrati si nu ai chef sa dai banii pe ele atunci fa macar niste schimburi mai dese de apa, as face un 20% la 2 zile timp de 1 saptamana, nu are cum sa strice



adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de aceea amindicat un schimb masiv... asta e prima actiune pe care o fac de obicei cand vad ceva in neregula la pesti. Un schimb masiv si continui cu schimburi dese , o saaptamana... Daca e ceva mai grav, fac schimbul masiv , dupa care incep tratamentul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da scuze mi-a scapat ultima parte a comentariului tau



Katalin_s
Member

Joined: 22/03/2012 10:28:23
Messages: 118
Location: Bucuresti/ aparatorii pariei
IP:
Offline

Mai am un Ramirez si este persect sanatos si vioi, plus alti pesti gen neoni. Apa cred ca este ok. Ma ingrijoreaza fatul ca acum 3 saptami am primit de la un amic 2 cory pe care ii tinea intr-un bazni foarte murdar si aglomerat si imi este sa nu fie ceva de la ei. Schimb de apa fac saptamanal cam 30 %. De aseara am crescut temperatura in acvariu ca imi parea cam rece apa, era cam la un 21, acum este pe la 28. Ma gadesc ca poate a "racit" ?
Nu am reusit sa identific in poze nici o boala. Acum nu stiu, dar daca cory erau bolnavi cred ca se manifesta boala mai repede de o saptamana... zic?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da de acolo i se trage sa tii ramirezi la 21 de grade, atunci sa nu te miri ca s-a imbolnavit, i-a scazut imunitatea si asta-i rezultatul. Ramirezii oricum sunt cunoscuti pentru sensibilitatea lor, temperatura de acuma de 28 de grade e optima pentru ei
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com