[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvarist incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Buna ziua,

Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru inceputul de drum in acvaristica.

Pentru inceput vreau sa achizitionez un acvariu de 250 de litri (https://roacvarii.com/acvariu-eheim-proxima-250.html) si am deja prima intrebare - A achizitionat careva de pe acest site? Nu stiu daca este de incredere pentru ca nu prea gasesc pe nicaieri pareri despre el.
Mai avem in gand sa iau de le ei si urmatoarele: https://roacvarii.com/incalzitor-eheim-jager-300w.html
https://roacvarii.com/filtru-extern-classic-250-fara-filtru-media.html
https://roacvarii.com/index.php?route=product/product&product_id=2590
https://roacvarii.com/termometru-eheim.html
E ok ce am insirat aici si ce mai trebuie?

As vrea sa am vreo 3 -4 (1 mascul si restul femele) pesti din fiecare dintre( Xifo, molly,guppy, zebre, neoni) o pereche de scalari, una de gurami, 1 sau 2 sanitari - scuze daca nu am scris corect denumirile pestilor - . Sper sa nu fi suprapopulat.
Am nevoie de sfaturi si despre niste plante( si plantate) pe care sa le introduc sau alte decoruri, inclusiv ce tipuri de nisip sa folosesc.
Multumesc anticipat si sper ca am fost cat de cat exact.
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Filtrul le care vrei sa-l cumperi are debitul prea mic. Eu am achiztionat de pe acel site iar comanda a venit la 3 zile dupa efectuarea acesteia. Incalzitorul e unul dintre cele mai bune. Nisip cu granulatia de pana în 3mm cu culori cat mai naturale. La plante poti cumpara diferite tipuri de enchidorus cu solutie pentru plante iar daca vrei plante mai pretentioase iti trebuie substrat.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/10/2019 14:49:21

ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Deci nu ai avut probleme cu ei?
Si mie mi-a raspuns cineva la telefon de la ei si imi spunea ceva de 3 zile pentru livrare

ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Imi poti recomanda un filtru?
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

https://roacvarii.com/filtre/filtre-externe/filtru-extern-experience-250-cu-filter-media-3x-filter-pad-blue-si-substrat.html
Asta crezi ca e ok?
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Filtrul acela e asa si asa(acum sa nu crezi ca nu iti recomand s?-l cumperi, Eheim este una dintre cele mai bune marci) dar va trebui sa il speli mai des.Eu zic sa-ti iei un JBL e1501 deoarece are debitul mai mare
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Mercie ca mi-ai spus apropo de curatare
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Acum asteapta parerile altor colegi
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

La decoruri poti pune piatra si lemn din natura dar sa le fierbi bine în apa cu sare si apoi sa le clatesti. Sau poti cumpara
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Multumesc
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Salut,
Revin cu rugamintea de a primii si alte sfaturi pentru viitorul meu acvariu.
Plus niste intrebari
Care din urmatoarele accesorii imi sunt neaparat necesare la inceput
filtru intern
filtru extern ( ce materiale filtrante ar trebui sa am)
pompa de aer
pompa de apa
pompa de valuri
sistem uv
perdea de aer
sisteme CO2
chiler
Multumesc

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Acvariul ala de la Eheim nu-i rau, nu stiu nimic in schimb despre roacvarii.ro.
Filtrul in schimb este prea mic pentru un acvariu de 250L. Nu te uita la recomandarile producatorului, sunt adesea supra-evaluate.
Ca idee ar trebui sa cauti un filtru care intr-o ora sa recircule de 6 ori volumul apei din acvariu. Iar cu cat este mai mare volumul filtrului cu ata este mai bun (incape mai mult material filtrant in el).
Eu am mai cumparat de la abc-zoo.ro, aveau preturi bune. Sau uita-te pe nevertebrate.ro.

Dintre echipamentele insirate de tine:
filtru intern - poti sa iei unul pe care sa-l folosesti pentru filtrare mecanica (doar cu bureti), sau cel mai bine ar fi sa iei un prefiltru pe care sa-l montezi pe IN-ul de la filtru;
filtru extern - obligatoriu; ca si material filtrant recomand: Siporax, Substrat PRO, Ada Rio Bio, Matrix
pompa de aer - nu; daca OUT-ul de la filtru va face o valurire a apei de la suprafata, este suficient pentru oxigenarea apei;
pompa de apa - nu;
pompa de valuri - optional, posibil ca la 250L, OUT-ul de la filtru sa nu asigure o circulatie suficienta a apei;
sistem uv - la nevoie; folosit in caz de invazie de alge sau infectii bacteriene;
perdea de aer - nu
sisteme CO2 - ar fi recomandat pentru ca ajuta plantele sa se dezvolte mai bine si sa tina algele sub control; recomand cu butelie cat mai mare ca s-o schimbi cat mai rar, daca e posibil ia 2 butelii sa ai una de rezerva pana cand te duci s-o umpli pe cea care s-a golit;
chiler - doar daca ai vara in casa temperaturi mari, spre 30 de grade C

This message was edited 2 times. Last update was at 22/10/2019 15:27:58


[Nano cu albinute] [Old tree]
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Material filtrant matrix iar filtru intern doar pentru filtrare mecanica asa cum a zis colegul
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La Juwel te-ai uitat ?
https://www.hornbach.ro/shop/Acvariul-JUWEL-Rio-240-iluminare-cu-LED-pompa-filtru-incalzitor-fara-dulap-inferior-negru/6271363/produs.html

Sau

https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-Juwel-Vision-260-led-alb/6342122/produs.html

E parerea mea o chestie de gust , dar pt mine Juwel mi se pare peste Eheim la design , plus o experienta cu vreo 20 de ani mai mare la parte de lucru cu sticla. ( pe filtre Eheim e rege ). Poti merge pe borcan Juwel + filtru extern Eheim ( eu combinatia asta o am )
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Salut

Multumesc Antecume si Mihai acvariu

MihaiF, ma incantase cel de la Eheim pentru ca era cu tot cu stand plus ca intelesesem ca ar ajunge in 2- 3 zile. M-ai cam pus oricum pe ganduri mai ales ca nu stiu prea multe despre roacvarii.com
Alte pareri?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si Juwel are standuri pt ambele modele Rio sau Vision si inca standuri frumoase. Fa o comparatie intre ele si vezi si ca pret. Ce ti-am trimis eu link erau bazinele fara stand , la care se mai adauga pretul standului.
ionas
Junior member

Joined: 21/10/2019 09:18:22
Messages: 57
Location: Bucuresti Ilfov, cartierul Latin
IP:
Offline

Am vazut si standurile. Alte pareri intre a alege juwel sau eheim?
Pentru filtru extern e ok jbl e 1501recomandat de Mihai acvariu? Am vazut la hornbach si e1502
Iar la filtru intern ma puteti ajuta cu o propunere ?
As vrea ca maine cel tarziu sa comand produsele

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2019 00:19:50

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Filtru extern cumpara Eheim. Daca mergi pe Juwel , are filtru intern de fabrica si Juwel face cam cele mai bune filtre interne ce se produc. Daca mergi pe acvariu Eheim atunci ambele filtre ( intern/ extern ) Eheim.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2019 05:47:22

Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Eu m-am referita e 1501 deoarece era mai mic la pret. Daca vrei poti cumpara Eheim dar e mai scump si uita-te sa aiba debitul mai mare. Eheim is The Best
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Eheim 4+ 350 pentru acvariul tau
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com