[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Solutie declorinare apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,
Nu sunt adeptul solutiilor de declorinat dar am uitat sa las apa din timp pentru a se elimina clorul si azi trebuie sa fac schimbul de apa.
Deoarece nu am folosit pana acum asa ceva, va rog sa imi faceti rapid o recomandare pentru a cumpara un produs ok.
Multumesc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Salut,
Nu sunt adeptul solutiilor de declorinat dar am uitat sa las apa din timp pentru a se elimina clorul si azi trebuie sa fac schimbul de apa.
Deoarece nu am folosit pana acum asa ceva, va rog sa imi faceti rapid o recomandare pentru a cumpara un produs ok.
Multumesc.


Clearol, JBL.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc inca o data.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Seachem Prime. Il folosesc de peste 2 ani fara probleme s=din acelasi motiv ca si tine. Ma tot bate gindul sa renunt la declorinarea in galeata. In plus in documentatie zice ca elimina si amoniacul, nitritii, cloramina si metalele grele.

Vezi poate au nevertebrate.ro deschis azi, dar sint foarte sceptic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Liv wrote:Seachem Prime. Il folosesc de peste 2 ani fara probleme s=din acelasi motiv ca si tine. Ma tot bate gindul sa renunt la declorinarea in galeata. In plus in documentatie zice ca elimina si amoniacul, nitritii, cloramina si metalele grele.
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:
Vezi poate au nevertebrate.ro deschis azi, dar sint foarte sceptic.

Nu sunt din Cluj.
Am fost deja la cel mai apropiat mall si am luat solutia.
O voi pastra doar pentru solutii de urgenta, ca acum.
Probabil ca nu o sa o pot consuma pana expira .
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scuze - am confundat Cluj cu Timisoara.

In urma cu cca. 3 ani am inceput sa citesc pe tema solutiilor de tratare a apei. Cea mai simpla (am gasit-o prin Cora) continea un singur compus (tiosulfat de sodiu parca - nu mai sint sigur) care elimina doar clorul. Celelalte (Clearol , Aquatan, Aquavitro Premier,...) ar trebui combinate cu alta solutie ca sa obtii aceleasi efecte. In plus la unele nu e recomandata supradozarea ceea ce la Prime e posibil. Am folosit o singura data doza dubla dupa o intrerupere de tensiune de 14 ore cind am detectat amoniac. Dupa circa 1 ora de la adaogarea Prime disparuse amoniacul si de frica am mai pus o doza. Desi pare mai scumpa dozajul de 5 militri la 200 litri de apa o face mult mai eficienta din punct de vedere financiar. Eu o combin cu Seachem Stability in dozele calculate la volumul de apa schimbat. Folosesc Prime si de frica celor de la Apa Nova care nu prea se stie ce mai baga prin apa ca sa o trateze. In declaratiile lor nu prea am incredere. Zic de ani buni ca nu mai folosesc sulfat de aluminiu la tratarea apei, dar apare mai mult aluminiu in apa dupa toate perioadele cu ploi - din Bucuresti cel putin.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tiosulfatul de sodiu se folosea la developarea fotografiilor pe vremuri si era ambalat in pliculetze galben-argintii.
Eu folosesc de cativa ani JBL Biotopol (Water conditioner) dar nu l-am vazut printre produsele enumerate pana acum.
Pana acum nu am avut nici o problema si sper ca nu fac o greseala folosindu-l.

Festina lente !
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Sar si eu in discutie

Si eu folosesc Prime, in primul rand ca scoate din apa mai mult decat clorul, in al doilea rand ca e mult mai eficient financiar (fix ce a zis si colegul Liv).
In afara de asta, cand am avut recent probleme cu mutatul si etc, am deciclat partial acvariul. Cu prime-ul am reusit sa stabilizez rapid nitritii si in cateva zile totul a revenit la normal, fara pierderi fara durerei de cap.
Deci +1 pt Prime.
Am mai folosit si alte solutii, dar nu stiu cata treaba au facut (pentru clor da) sau nu (pentru alte "chestii" din apa )
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu folosesc alta abordare...
Apa de la retea este trecuta printr-o baterie de filtre: bumbac + carbune activ + Sterasyl (detalii aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2140/27458.page )
Fac schimburi de apa masive.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Tiosulfatul de Na este/era elementul principal din solutiile de fixare din fotografia alb/negru. Reduce AgCl (formata la developare) la Ag stabil (si vizibil). Nu as folosi asa ceva deoarece rezultatul reactiei e sarea de bucatarie si un acid. Nu vrem asa ceva in acvariu.

Oricum nici un producator nu declara ce solutii foloseste.


Sper sa ajung si eu la solutia folosita de koala.

This message was edited 3 times. Last update was at 21/10/2019 09:21:26


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu folosesc jbl bitopol plus, cand fac eu schimbul de apa. Cand sunt plecat, schimbul se face direct de la retea, fara nici o solu?ie de tratare a apei. Anul trecut, vreo 9 luni, anul asta minim 3, iar bazinele merg foarte bine. Crevetii din bazinul mic se inmultesc fara probleme. La bazinul de 650 litrii, schimbul se face dupa reteta maestrului Koala, viata lunga si prosperitate!!!
[ICQ]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

hop si eu.....
pentru bazinul mic folosesc Aqua Safe de la tetra, nu vad sa fie vreo problema cu neonii.
La bazinul de 400 folosesc un sun sun 602 in care am pastrat buretele negru si am pus , in doi ciorapi de dama, carbune activ.Il cuplez la apa de la retea si bag in bazin....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Votez si eu pentru Seachem Prime si in general pentru produsele Seachem indiferent ca e pentru apa dulce sau sarata, cele de la JBL, Sera si Tetra sunt asa entry level si cam la acelasi nivel desi mi se pare ca JBL e cu ceva peste Tetra, Sera depinde are unele produse mai bunicele iar altele nu, deci clar Seachem e mult peste
[Email]
zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

O intrebare putin offtopic pentru ca nu am gasit in alta parte ceva concret. In cazul schimbului cu apa de la retea in perioada iernii nu scade prea mult temperatura apei din acvariu? Sau completarea se face la un debit la care incalzitorul sa-si poata face treaba? Multumesc.
In ceea ce priveste declorinarea si eu voi folosi un sistem de filtrare care contine 2 cartuse de carbune activ si o membrana ultrafiltranta.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2019 21:52:45

niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si eu tot Biotopol de JBL folosesc. In schimb, nu ma iau neaparat dupa doza recomandata, uneori pun un pic mai mult, in special cand fac un schimb masiv de apa, sau schimburi rare
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Biotopol , ieftin si bun.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

zirvudakis wrote:O intrebare putin offtopic pentru ca nu am gasit in alta parte ceva concret. In cazul schimbului cu apa de la retea in perioada iernii nu scade prea mult temperatura apei din acvariu? Sau completarea se face la un debit la care incalzitorul sa-si poata face treaba? Multumesc.
In ceea ce priveste declorinarea si eu voi folosi un sistem de filtrare care contine 2 cartuse de carbune activ si o membrana ultrafiltranta.


Preferabil e sa schimbi apa cu aceeasi temperatura cu cea din acvariu. Daca nu se poate pui o galeata, astepti 20-30 minute, iar mai pui o galeata. Cind sint foarte grabit iarna amestec apa rece si calda pina cind are aceeasi temperatura ca in acvariu. Nu am avut probleme, desi nu recomand metoda. Apa calda este potabila (e una din conditiile impuse Radet-ului prin lege).

E preferabila varianta cu 3 cartuse de filtrare. Al 3-lea cartus cu Sterasyl deoarece se pare ca retine sulfatul de aluminiu care il toarna de zor Apa Nova in perioadele ploioase, desi sustine ca nu il mai foloseste. Din analizele publicate chiar de ei rezulta ca in periadele ploioase cantitatea de aluminiu din apa creste. Koala si inca 2-3 persoane au patit-o rau de tot din cauza sulfatului de aluminiu (blocheaza respiratia pestilor). Nu vrei sa vezi vreodata asa ceva.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:E preferabila varianta cu 3 cartuse de filtrare. Al 3-lea cartus cu Sterasyl deoarece se pare ca retine sulfatul de aluminiu care il toarna de zor Apa Nova in perioadele ploioase, desi sustine ca nu il mai foloseste. Din analizele publicate chiar de ei rezulta ca in periadele ploioase cantitatea de aluminiu din apa creste. Koala si inca 2-3 persoane au patit-o rau de tot din cauza sulfatului de aluminiu (blocheaza respiratia pestilor). Nu vrei sa vezi vreodata asa ceva.

Am patit-o urat cu sulfatul de aluminiu de la apa-nova. Acum un an era sa-mi pierd severumii de care am mare grija. Am avut noroc ca am schimbat apa numai in acvariul cu severumi si am putut sa-i mut intr-un acvariu mai mic, altfel se sufocau vizibil la suprafata apei.
Nu am dormit toata noaptea ca sa-i supraveghez si sa vad ca sunt Ok.
... si aveti in vedere ca severumii sunt niste pesti rezistenti, dar daca nu mi-as fi dat seama la timp, i-as fi gasit "dusi" dimineata.
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:
E preferabila varianta cu 3 cartuse de filtrare. Al 3-lea cartus cu Sterasyl deoarece se pare ca retine sulfatul de aluminiu care il toarna de zor Apa Nova in perioadele ploioase, desi sustine ca nu il mai foloseste. Din analizele publicate chiar de ei rezulta ca in periadele ploioase cantitatea de aluminiu din apa creste. Koala si inca 2-3 persoane au patit-o rau de tot din cauza sulfatului de aluminiu (blocheaza respiratia pestilor). Nu vrei sa vezi vreodata asa ceva.


Eu prefer sa nu schimb apa cateva zile dupa o perioada ploioasa decat sa risc. Sau schimb maxim 10% din ea daca e chiar musai, apoi fac teste de apa, vad daca ies anumite valori din parametri, apoi schimb iar 10% la o zi doua diferenta, cred ca tot secretul e in a nu dezechilibra foarte tare proprietatile apei din acvariu.

Legat de temperatura, am intre 23 si 27 de grade constant, usor mai ridicata vara. Nu imi fac foarte tare probleme, nu am pesti foarte pretentiosi si nici probleme nu am avut. Si in natura vine o ploaie, scade temperatura apei cu cateva grade garantat, plus ca in acvariu temperatura ajunge foarte rapid inapoi intre valorile de mai sus, am incalzitor de 300W care face treaba repede, plus neoanele care degaja caldura, sunt aproape de suprafata apei, am mult substrat (cam 10 cm) care are o inertie termica ridicata si el.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com