[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am si eu nevoie de ajutor - acvariu de apa dulce  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Am un acvariu nu stiu exact volumul si as avea nevoie de pareri . Am 2 molly balon 1m-1f si 2 sanitari ceva cu C.. , acestia nu stiu ce sunt dar presupun ca sunt acelasi sex . Am nevoje de recomandari pt filtru intern , termomentru ,incalzitor si plante. Ieri am luat un filtru Shanda 320 d la Animax Vulcan Value Center si mi a curs carbon in acvariu si m ai mult s a tulburat apa . Credeti ca l pot returna dupa o zi?
Si astept pareri . Si in legatura cu molly , baiatul se dadea la fata si acum amandoi stau deasupra apei , stiu vreun semn daca e ceva?
Multumesc
[Thumb - 1571200788655-680745044.jpg]

[Thumb - 15712007689312015685446.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 14:33:42

tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

În primul rand cite?te despre ciclare, nu trebuiau b?ga?i pe?tii imediat
DraghiciC
Junior member

Joined: 27/09/2018 22:12:56
Messages: 47
Location: Bucuresti, Sector 4
IP:
Offline

Salut! Vad foarte multe greseli acolo, asa ca te rog sa fii atent si sa nu mai pui 30 de mii de intrebari in 10 postari diferite. O sa incerc sa-ti raspund eu la toate aici:

1. Acvariul e prea mic. Poti sa-l golesti complet si sa-l umpli cu bidoane de apa de 5 litri, respectiv 2 litri. O sa-ti faci o idee destul de buna referitor la volumul de apa efectiv din acvariu. Ca regula generala (chiar daca de multe ori nu se potriveste) iti trebuie 1 litru de apa pentru 1 cm de peste. Deci un betta de 6 cm necesita minim 6 litri de apa. Tu acolo ai 2 corrydoras de vreo 4 cm, o femela guppy de 5 cm si 2 molly balon de 4 cm. Pe scurt, iti trebuie un acvariu de minim 25 de litri doar pentru pestii pe care ii ai acum.

2. Acvariul este neciclat, apa arata mizerabil. Eu in locul tau, as scoate tot ce ai acolo si as lua-o de la capat. Pentru un acvariu asa mic si pentru ca vad ca ai deja pompa de aer, iti recomand un burete bolborositor la 8 lei din Piata Obor. Il atasezi la furtun in locul pietrei si ai rezolvat problema "filtrului" . Pune apa de la robinet 24 de ore intr-o galeata/oala ca sa iasa clorul din ea. Spala pietrisul sub apa de la robinet. Apoi pui apa declorinata si buretele. Adauga niste solutie de bacterii ca sa grabesti ciclarea (ce gasesti si ce iti permiti), indeosebi deasupra buretelui aflat in apa. Dupa inca 24 de ore adauga pestii in acvariu. Nu o sa fie mediul perfect, pentru ca inca nu e ciclat noul mediu, dar e mai bine decat sa ii tii intr-un bidon sau punga.

3. Ca sa "pacalesti" ciclarea si ca pestii sa nu sufere prea mult, recomand schimburi de apa la fiecare 2 zile de 30-50% din apa cu apa lasata la declorinat. La fiecare schimb mai adaugi cateva picaturi din solutia de bacterii. Ar trebui sa faci asa intre 3 si 6 saptamani de acum incolo.

4. Nu mai lua alti pesti pana nu este ciclat si stabil acvariul. Oricum si asa risti ca cei 5 pe care ii ai deja sa sufere si chiar sa moara.

5. Orice planta are nevoie obligatoriu de lumina, asta pe langa multe alte lucruri. Acvariul tau e in bezna, nu o sa traiasca nicio planta acolo, dar nu cumva sa-l pui la geam sau in lumina directa de afara. Iti recomand o lampa de birou pe care sa o dedici acvariului pentru moment, pana faci rost de ceva "mai bun". Pune un bec pe led cu 6500 lungimea de unda de la Hornbach (5,9 lei) si o priza programabila (7,9 lei). Daca acolo ai java fern, scoate-i radacinile din pietris si las-o pe suprafata pietrisului, astfel incat rizomul sa stea afara. O sa-si trimita ea mici radacini intre pietre ca sa se ancoreze. Seteaza priza programabila pentru ca lumina sa fie aprinsa in acvariu 4 ore dimineata si 4 ore dupa-amiaza, intre ce ore vrei tu.

Fa modificarile astea cat mai rapid, altfel o sa apara probleme si mai mari. Ce ti-am spis eu aici nu e ideal, dar e o imbunatatire fata de ce ai acum.

Chiar daca femelele de guppy si/sau molly ar fi gravide, uita de asta. Lasa-le in pace! Daca fata bine, daca nu, nu. Nu scoate puii, nu umbla. Daca scapa vreunul in viata ai noroc. O sa faca si altii.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 11:39:32

Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Am schimbat apa , era plina de Carbon de la filtru , am pompa de aer , planta dar inca nu filtru .
Auzi planta o pun sa pluteasca deasupra nisipului si se pune ea singura? Molly o cam ataca pe Guppy e gestanta ? Si la petshop(animax) era atacata si erau niste pui pe acolo nu stiu sogur ai cui erau . Ce substanta recomanzi sa iau?
Pot sa pun doar o lampa ?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut

Daca ai schimbat apa, cati litri are bazinul sau, da-ne cote L x I x h. Eu ma un bazin exact acelasi model , 24l dar depind ede cote


da, cum a spus colegul , numai cu cateva modificari

prima si principala. Un acvariu are nevoie de filtrare bipo si filtrare mecanica
pentru o filtrare buna , daca e pana in 30 litri, iti recomand un filtru destul destul de ieftin si, eu zic ca e bun, eu il folosesc. Filtru exterior EDEN 501Dupa ce il cumperi, cumperi si medii bio, de preferat minisiporax, si umpli ambele camere,buretele din interiorul filtrului il pui pe sorb , in bazin. trebuie sa sti ca un bazin cu o filtrare insuficienta, se va cicla foarte greu sau niciodata,v-a fi un bazin instabil
pentru ca ciclarea se va face cu pestii in bazin, asa cum a spus colegl, schimburi de apa la 2 maxim 3 zile cite 30%. nu recomand 50% pentru ca in perioada ciclarii bacteriile sunt in tranzit , nu sunt fixate.Si asa , schimburile de apa v-or prelungi perioada de ciclare
Era sa uit , NU DA MULTA MANCARE LA PESTI, odata pe zi, cit sa manance in max 2 minute
dejectiile pestilor si mancarea ramasa pe substrat se transforma in amoniac.Deci reduci cantitatea de mancare, se reduce cantitatea de dejectii deci se reduce cantitatea de amoniac produsa de acestea
trebuie sa iti cumperi teste de apa

ar fii bune teste dedicate dar,depinde de buget, poti sa cumperi si 6 in 1,. Acestea din urma nu sunt exacte dar poti sa iti dai seama de schimbarile survenite in chimia apei si sa actionezi
fii atente ce pietre sau pietris, bagi in bazin....nici scoicile,plasticuri, plante artificiale nu sunt recomandate. Nisipul,pietrele sa nu fie calcaroase, adica sa ridice nivelul de calcar in apa. Asta se testeaza cu otet... daca fierbe este calcaros (testul nu se face in bazin). Scoicile sunt calcaroase

NU CUMPARA NIMIC INAINTE SA INTREBI AICI la petshop sunt vanzatori, nu consilieri, sfaturile lor sunt ca sa cumperi
CITESTE DESPRE CICLUL AZOTULUI SI AI SA INTELEGI MAI BINE DE CE TI SE DAU ACESTE SFATURI

da planta planteaz-o in nisip, si pune o lampa...daca e de 40W sa o pui macar la 20-30cm deasupr bazinului... daca e mai mare de 20W si o pui aproape denivelul apei, te va umple de alge

PS. Cand faci ciclarea cu pestii in bazin, nimeni si nimic nu iti poate garanta ca pesti vor supravietui in perioada ciclari sau dupa aceasta

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 12:31:14


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Cum pun planta?
Puteti sa mi explicati si daca e un sfat unde.
Dau detalii mai tarziu si poze.
O fata din Animax mi a dat un molly zicand ca e betta femela dar e mai bine asa dar mi a dat ceva gresit , pot face ceva?
Recomadati mi ce solutii sa cumpar si daca e ceva crustacee sau daca pestii au nevoie de ceva.
Sa iau planta plutitoare sau sa mai iau una normala?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in postul celalalt ai raspunsul pentru planta... cumpara un mopan sau o piatra de la petshop si fixezi planta pe acesta cu fir de pescuit ... dar nu prea strans....si il lasi asa ... Are nevoie de luni de zile sa se fixeze, e o planta cu dezvoltare lenta
cu pestele , nu cred ca ai ce sa faci pentru ca nu va recunoaste ca ti-a dat altceva

in primul rand , nu ma icumperi nici un fel de animal,decat melci...daca nu te deranjeaza... sunt invazivi dar mananca alge
si cred ca plantat ta are deja alge filamentoase... nu se vede prea bine din poza..
prioritar este filtrarea
pana nu se termina ciclarea... nimic...si mai ales ca nu ai filtrarea adecvata
pune si citeste .... "coltul incepatorului">" inceputul-primul acvariu" sau cauti pe google sunt multe articole despre ciclare

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 13:39:42


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

24 Lungime cm , 19 H, 15 l
O sa las o poza cu pestii
[Thumb - 1571312461484178508579.jpg]

[Thumb - 1571312576919-803956531.jpg]

[Thumb - 15713124377722039791463.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

tu ai 7litri brut.. sunt multi pest... molii sunt mari pentru bazinul tau
ar fi bine sa ai dai la magazin , nu cred ca o sa iti returneze banii dar poarte iti cva da o planta sau 2
in bazinul tau merge un betta sau ,sau 4-5 endleri si creveti...
daca tot esti cu ciclarea, dute si da pestiitoti , la magazin, daca ai primeste sau doneaza-i si da un start corect la bazin. cu o filtrare, ceva plante si lumina, adecvate
daca mergi asa , o sa te chinui

uite , bazinul meu 24 litri... startat 30.09, nu am pesti si nici nu am sa bag pina in 25 sau chiar 30 luna asta... am ceva melci comunitari

https://img.plici.ro/image/1aC


daca citesti putin la " acvarii plantate-jurnal" ai sa gasesti multe informatii si ai sa gasesti si bazine nano foarte frumoase.. al mu este departe de a fii ceva

This message was edited 2 times. Last update was at 17/10/2019 14:16:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Guppy este gestanta?
Ce trebuie sa ii cumpar plantei sa se agate?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ti-am scris... nu ai citit mesajul?

"cumpara un mopan sau o piatra de la petshop si fixezi planta pe acesta cu fir de pescuit ... dar nu prea strans....si il lasi asa ... Are nevoie de luni de zile sa se fixeze, e o planta cu dezvoltare lenta"
daca e gestanta sau nu nu mai conteaza... nu ai conditii sa reziste puii

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 14:10:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Mai am un acvariu mic de 2 litri si chiar ma interesa daca e gestanta ca sa stiu . Si am citit dar meh , asa orice piatra iau si o leg de ea? Si leg radacinile sau ... ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 14:20:53

Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

E gestanta femela guppy?
[Thumb - 1571316387346-198034335.jpg]

[Thumb - 1571316444665-434424664.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2019 14:49:02

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Esti foarte haotic, chill, nu o sa iti mai raspunda nimeni daca o tii tot asa si ce e si mai grav, nu iei sfaturile in considerare. Pentru intrebarile fara raspuns, poti sa il intrebi pe tovarsu' Google, nu te dezamageste, sunt sigur.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

O sa iau in considerare ce ati zis , scot tot din acvariu inafara nisipului , pe care il spal , pun apa in acvariu (Planta pot sa o las doar in nisip pana o leg de piatra sau lemn? ) si dau drumul la aer. Imi recomandati sa iau o piatra vie ceva ? Sa mai pun ceva prin acvariu sau ceva plante? Si sa mi spuneti ce ar trb sa pun in primele zile in apa . M am gandit ori sa fac cu buretele ce a zis , sa scot piatra si sa pun burete din Obor ori las piatra pun si burete si filtru intern(dar nu acum).
Orice recomandare e binevenita.
Si imi cer scuze pentru deranj dar molly il cumparasem pentru ca am crezut ca e gestant . Daca doriti sa mi spuneti.
Astept sfaturi.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Te rog sa citesti link-urile: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page

Nu o sa iti prinda rau, dupa ce le-ai citit mai discutam. Salut

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Gata
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Se bataie molly ballon galben .Si tremura cred . Se bataia stanga dreapta pe loc la planta acum si in apa asa .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- OK, este a doua oara cand iti atrag atentia asupra faptului ca amesteci lucrurile si postezi haotic, in alte topicuri.
- Am mutat aici toate acele postari ale tale, din toate celelalte topicuri.
- Te rog sa te rezumi la a posta tot ceea ce vrei sa intrebi DOAR aici, in acest topic personal. OK?

DanielManciu wrote:Am si eu cred ca o xipho si are tot o pata neagra si e cam grasuta ...Credeti ca e gestanta?

DanielManciu wrote:Pot sa ii dau cuiva un video sa mi zica ce peste am?

DanielManciu wrote:

E xipho gravida sau a facut ?

===

- Bun, acum eu ma uit la primul post din acest topic si vad acolo, negru pe alb:
Am 2 molly balon 1m-1f si 2 sanitari ceva cu C..

- Eu ti-am raspuns astazi, in topicul ala unde ti-am pus si pozele:
Din ce vad eu in poza aia, tu ai o femela de guppy in dreapta... o pereche de platy in stanga (ala alb pare mascul)... si 2 Corydoras pe substrat.
Incearca sa pui toate intrebarile in acelasi topic, pentru ca altfel se face o "varza" si nimeni nu mai intelege nimic.

===

Deci, hai sa mai incerc inca o data... in recipientul ala al tau tu ai acum 5 pesti:
- 2 Corydoras
- 2 platy (pereche)
- 2 femela guppy

Daca mai vad inca o intrebare legata de "femela de xifo", o sa ne suparam.
Daca vrei sa te apuci de acvaristica, ai nevoie de un acvariu de cel putin 50 litri... ceea ce ai tu acum nu se poate numi acvariu.
Pestii aia sunt condamnati. Imi pare rau.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Nu m a ajutat prea mult....
Stiam deja faza cu topicul ..
Si clar nu ma ajuta cu molly si postarea e de cateva ore si am aflat ca e guppy...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com