[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate Caras Auriu - Ancistrus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare,

Revin la voi cu o nelamurire, sper eu nu prea prosteasca, dar care nu imi prea da pace). Stiu ca cele doua specii ( carasul auriu, respectiv ancistrus ) nu se "pupa" din punctul de vedere al compatibilitatii, dar totusi eram curios daca au fost curajosi pe aici care au incercat acest experiment. Ideea de baza este ca sunt in cautarea unui sanitar care sa traiasca in pace si armonie cu Billy al meu. ( exclus total hoplo ). Mentionez ca acvariul este de 45l net si gazduieste un singur caras auriu si nici nu intentionez sa mai adaug alt pestisor decat un eventual sanitar. Multumesc frumos !

O zi placuta,

Bogdan
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Salut,

trecand peste faptul ca 45 de litri pt un caras e ca si cum ai lasa un dog german sa stea intr-o baie de bloc...ai putea pune (ca sanitari):

- 3-5 corydoras pygmeus
- 3-5 ottocinclus affinis

si cam atat dupa stiinta mea...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2019 09:26:27

[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

raspunzand strict la intrebare,Da,carasii merg cu ancistrusii...in 45l nu e mult dar nici prea putin,am vazut cazuri mai grave....in caz de creste prea mare,vei vedea daca acvariul este sau nu neincapator. pana atunci,poti lua linistit 1/2 ancistrusi,dar ai grija sa nu ti se ofere Pleco.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Din cate stiu 40-50 de l sunt de ajuns pentru un caras auriu. Am tot citit si am tot auzit chestia asta. Acum vad ca nu este asa. Ideea e daca nu cumva vor exista agresiuni din partea ancistrusului.
Multumesc,

Bogdan
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu,stai linitit. Nu vor exista agresiuni,ba mai mult nu vor avea nicio treaba unul cu altul.

Cat despre faptul ca un caras are nevoie de 40/50l de apa,cei mai multi nu cred si li se pare absurd,insa...de indata ce cresc,spatiul le devine mic,caci sunt pesti agitati mereu,ce sunt pe toata suprafata acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2019 11:04:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut. Multumesc mult tare pentru raspuns. Stiu faptul acesta si sunt constient, tocmai de aceea acvariul e doar al lui si nu intentionez sa mai adaug absolut niciun pestisor, cu exceptia unui sanitar ancistrus pentru a ma ajuta cu buturuga din acvariu si restul decorului ( 2 cracute f mici, o buturuga, ceva pietre si o planta de sacrificiu Egerie Densa pe care o las sa creasca cum vrea, fara a ma interesa prea mult aspectul ) . Multumesc frumos inca odata. Mai astept si alte raspunsuri totusi.

O zi placuta !

Bogdan
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt carasi care nu prea au treaba cu plantele... in general cei voalati, dar nu e garantat, le place sa mai ciuguleasca frunzele..Cu ancistrusii, e bine ai spus ca ai si o buturuga, asta e bine pentru ancstrus, le place sa "rontaie" la lemne si din acest motiv, nu stiu cat vor rezista crengutele...
O precizare pentru ancistrus. Asa cum a zis colegul, vezi sa nu ti se dea pleco,sunt usor de confundat chestia e ca pleco se fae imens... daca e bine intretinut poate sa ajunga la 40cm... in fine, ceea ce vroiam sa spun pentru ancistrus, e ca ar fi bine sa iei mancare pentru PLeco,si dai odata la 3 sau 4 zile
Vezi ca ahplea de caras sare si pe mancarea lui dar, incearca sa o lasi in zona lui , cat mai aproape de el

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2019 12:15:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare. Multumesc frumos pentru raspuns. Sincer nu prea ma intereseaza daca rontaie sau nu planta. E pusa tocmai pentru el acolo, asa ca face ce vrea el cu ea) daca e sa o termine se gasesc usor cateva fire noi ( asta sa fie palcut vizual ) daca nu o pot lasa sa creasca asa " wild " fara nicio problema. Stiu faptul ca pleco se fac f mari tocmai de aceea voi evita sa iau asa ceva. In concluzie atunci, avand in vedere ca nu vor exista probleme intre Billy si un eventual ancistrus, ma voi pune frumos pe cautat o varietate ceva ai deosebita. Poate ceva voalat chiar:-?.

Multumesc,

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com