[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pot avea 3 corydoras ?i 2 cara?i într-un acvariu de 126 l brut?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Bun? seara. Eu sunt Marcel, iar experien?a mea în ale acvaristicii este una modest?. Feti?a mea ?i-a dorit un c?r??el. Zis ?i f?cut. Doar c? dup? câteva zile, so?ia a venit cu sugestia s? mai lu?m unul s? nu se plictiseasc?. Iar zis ?i f?cut. Ca un t?nt?l?u f?r? experien??, am crezut c? un acvariu de aproximativ 20 l, este arhisuficient pentru 2 c?r??el. Când am început s? citesc, am realizat c? m-am în?elat amarnic. În acest moment, am de dou? s?pt?mâni un acvariu de 126 l brut, 5kg substrat fertil jbl, 10 kg pietri? granulatie 1-2mm, filtru intern aquael turbo 1000, 2 neoane T5 24w cool daylight ?i ceva plante (anubias-2, anubias nano, elodeea, cabomba, varisnela cred, ?i înc? una, de îmi scap? numele). Vreau s? mai tin acvariul la ciclat aproximativ 10 zile. Întrebarea mea este dac? mai pot b?ga pe lâng? cei doi c?r??ei in acest acvariu 3 corydoras. Este suficient de mare acvariul? De asemenea, orice alt sfat este bine venit. Nu am cum s? pun filtru extern, alegerea mea fiind filtrul intern aquael turbo 1000. Sper s? fie suficient. Voi ce credeti? A?tept r?spunsurile voastre ?i v? mul?umesc anticipat pentru ajutor.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Buna
Carasii ii ai deja in bazin?
De ce nu poti pune un filtru extern?
In legatura cu coridoras,eu nu as pune impreuna cu carasii.Coridoras este peste de apa calda,respectiv 25-27°C iar carasii sunt pesti de apa rece,max 24°C.cu carasii merg ancistrusi
Dar daca bagi si alti pesti esti la limita de suprapopulare iar filtrarea ta nu face fata la incarcatura biologica,mai ales pentru carasi care, sunt mancaciosi si cacaciosi...majoritatea detinatorilor de carasi ,au volumul de filtrare mai mare.Filtrul tau e mult prea mic pentru bazin mai ales ca ai carasi
Ai nevoie de un filtru care sa fie macar pentru bazine de 250 litri.Un filtru intern iti va ocupa mult spatiu
Eu am 6 carasi si 4 ancistrus in 400 l cu filtrare 2 filtre exterioare sun sun 403b si.....tot nu risc sa nu fac schimbul la saptamana

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Gbyu69
Member

Joined: 29/11/2015 03:41:09
Messages: 205
Location: Bucuresti - S6
IP:
Offline

Deci daca bagi 30 de carasi in bazin de 350 litrii la saptamana chemi vitanja ))))))asta cu doua externe )

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2019 03:25:49

marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Bun? diminea?a. Mul?umesc pentru r?spuns. Carasii sunt deocamdat? în acvariul mic de 20 l. Vreau s? mai a?tept 10 zile, pentru a se face ciclarea. Filtru extern nu am cum s? pun, din motive de spa?iu ?i so?ie, dac? nu vreau sa ma . Produc?torul filtrului aquael turbo 1000, zice c? e pentru acvarii între 150 ?i 250 litri. Sper s? fie de ajuns. Orice alt sfat este binevenit. Mul?umesc.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Gbyu69 wrote:Deci daca bagi 30 de carasi in bazin de 350 litrii la saptamana chemi vitanja ))))))asta cu doua externe )


Nu onteleg ce vrei sa spui cu vitanja si cine a spus de 30 de carasi in 350 litri?

Marcel ,In legatura cu filteul tau,asta spun producatorii,si despre sun sun 304b ,producatorii spun ca e pentru 700 litri....dar nu e ass...ca sa intelegi mai bine,o filtrare buna este cu un volum intre 5 si 10%din volumul bazinului,adica la bazinul tau ar trebui sa ai intre 6 si 12 litri medii de filtrare bio

Un filtru extern,canistra ,nu se pozitioneaza langa bazin,pozitia lui trebuie sa fie undeva sub masa bazinului ,nu cred ca nu gasesti sub masa sau pe ce tii bazinul,in loc cat pentru un pet de 5 litri

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2019 09:49:08


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Salut si buna seara. Am ales sa folosesc acest filtru intern din mai multe motive:
1. Este mult mai silentios, lucru esential daca vreau sa am zile bune in casa cu sotia.
2. Este mult mai putin complicat.
3. Este un filtru foarte laudat, atat in Romania cat si in alte tari. Spun unii ca este cel mai bun filtru intern.
4. Bugetul limitat - factor foarte important.
Gbyu69
Member

Joined: 29/11/2015 03:41:09
Messages: 205
Location: Bucuresti - S6
IP:
Offline

Adrian09 era doar o gluma . Pana la urma carasii fac multa mizerie
marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Iar acesta este viitorul acvariu al celor doi carasei: Eheim 260 l, dupa doua saptamani de la umplerea cu apa.
[Thumb - 20191010_171801_compress58.jpg]

Gbyu69
Member

Joined: 29/11/2015 03:41:09
Messages: 205
Location: Bucuresti - S6
IP:
Offline

Super tare . Eu prefer filtru intern ceva care mie se pare cel mai performant comparabil cu unul extern
[Thumb - Screenshot_20191012-023542_eMAG.jpg]

[Thumb - Screenshot_20191012-023407_Gallery.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Eu ti-am sous
Tu faci ce vrei, dar cand incep problemele, sa nu intrebi de ce
100 litri au nevoie doar carasii,bazinul tau are 126 brut.Daca mai scazi ornamentele si substratul,nu cred ca ramai cu 100 l
Dar tu vrei un filtru intern care,este bundar nu pentru bazinul tau.
Atat am avut de spus,in rest citeste si vei gasi multe informatii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Multumesc mult pentru sfaturi.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Online

Gbyu69 wrote:Super tare . Eu prefer filtru intern ceva care mie se pare cel mai performant comparabil cu unul extern
Asta pentru ca esti in necunostinta de cauza, filtrul intern in cauza poate fi unul bun-in fond e Eheim, dar niciodata nu il poti compara(sa ne intelegem:ca eficienta in filtrare nu la fiabilitate/functionare) cu unul cu capacitate mai mare a materialului filtrant biologic fie el si un Sun-Sun, chiar daca acesta din urma se buleste mai repede, per moment volumul conteaza(debitul nu e asa important)
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pe scurt: Conteaza Volumul Materialului Filtrant! Fie si bureti! Acel bio ball e bun,pt filtrare mecanica! Tu la carasi o sa ai nevoie de mecanica plus biologica,unde aceasta filtrare biologica vine din materiale poroase ce pot sustine colonii de bacterii pe care noi le numim "bune".

acvariul arata super,parerea mea este ca nu vei avea probleme de spatiu la 3 carasi,chiar si cu inca alti 10 cory,insa totul tine de filtrare !
Intelegem ca bugetil e limitat,multi stim aceasta problema dar asta nu inseamna ca :"hai sa ascultam ce zic strainii si romanii" in situatia in care nu avem nicio poza cu acvariile si trecutul lor in acvaristica. Noi aici avem jurnale ce dovedesc balmajelile noastre si insistarile noastre asupra filtrelor externe,oricat de mici dar preferabil cat mai mari,deoarece acele canistre pot avea spatiu de stocare a materialelor filtrante. deocamdata mergi asa,cu pestii in apa schimburile trebuiesc facute temeinic la 3/4 zile cate 20/30% si totul va fi mai bine pana cand vei putea avea un extern.
P.S.: sa sti ca de foarte putine ori un intern e mai silentios decat un extern,principalul motiv fiind de multe ori faptul ca rotorul la intern poate fi de 4/5 ori mai mic decat la externe. Think about it.
P.S.2: Noi nu suntem aici sa dam in cap,ci sa ne ajutam/invatam/corectam/certam/laudam intre noi pt ce facem. Nu spun sa ne crezi pe noi si nu pe altii,dar....crede.ne pe noi,si nu pe altii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
marcel007ro
Junior member

Joined: 10/10/2019 21:36:48
Messages: 6
IP:
Offline

Buna seara. Voi lasa in noul acvariu doar cei doi carasi. Cand se va putea, voi achizitiona un filtru extern. Pana atunci sper sa ma descurc cu ce am. Va multumesc mult pentru sfaturi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com