[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sun incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Buna, ma numesc Florin si am 32 de ani. Si pt ca baietelul meu si-a foarte mult pe?ti?ori am decis sa ii cumpar.
Am cumparat un acvariu Aquael Leddy 60, are 54 litri, avea inclus filtru de apa, sistem de incalzire, separat am cumparat un filtru de aer de la Resun.
Dupa 4 zile, am cumparat 4 Guppy si 4 Molly negru, si 3 plante.
Ce-i de la Pet Shop mi-au zis ca trebuie sa il las sa mearga 3-4 zile fara pesti, ceea ce am si facut dupa care am cumparat pesti si plantele.
Astazi am observat ca apa a inceput sa devina tulbure.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat
[Thumb - IMG_20191006_164211.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 15:42:53

imalo90
Junior member

Joined: 15/06/2013 08:49:36
Messages: 23
IP:
Offline

Salut Florin,

Esti in perioada de ciclare, e normal ca apa sa fie albicioasa.

Plantele nu stau bine in ghivecele lor, planteaza-le in substrat fara vata in care vin.

In mod normal, pestii se introduc mult mai tarziu dupa start (30 de zile de exemplu). Posibil sa pierzi din ei in perioada de stabilizare.

Recomand schimburi zilnice de apa 10 -15 %

[Email]
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Salut

Mul?umesc de informa?i, eu am f?cut asa cum mi sa zis în Pet Shop, sper sa nu pierd vreun peste.
Am sa scot plantele din ghivece
Multumesc
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

salut si bine ai venit. Din pacate,in petshopuri se angajeaza.....oameni...nu pasionati de acvaristica sau doctori ^^ acele 3/4 zile erau de fapt 30/40 de zile,dar acei oameni nu au de unde sa stie.
Cel mai bun lucru este faptul ca ti.ai fCut cont aici,vei afla multe lucruri noi si placute,trevuie doar sa le citesti/asculti.
Acel castel doar deranjeaza pestii,nu face nimic altceva.(creeaza alge).
Din cauza greselii de a introduce pestii prea repede,amoniul poate creea pierderi in randul pestilor tai,dar vei invata pe parcurs. cum spunea si colegul,schimburi PARTIALE de apa,niciodata total. Avand vivipari,va trebui sa te astepti la inmultirea populatiei de pesti si automat la trecerea la alt nivel al filtrarii,dar deocamdata este suficient acel infim filtrulet si schimburile de apa. ai grija ca apa sa fie tinuta in prealabil in bidoane/galeti pt ca temperatura sa fie cat mai apropiata de cea din acvariu pt a nu creea soc termic pestilor dar si ot a elimina eventualul clor din apa. ape limpezi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Din pacate din greseli învatam, nu ma dus capu sa certez înainte de a cuma?ra, asta este...
Ce sistem de filtrare al apei îmi recomanzi?
Întrebare împreuna cu guppy ?i molly merge sipeste sanitar?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 17:40:42

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

iti recomand un filtru extern,cu materialul filtrant cu care vine schimbat in siporax sau inele ceramice de pe nevertebrate.ro sau aquariumprest.ro merg si sanitarii...6/10 cory si 1/2 ancistrusi. Atentie ! atwntie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveti 4 guppy si 4 molly? Nu mai cumparati alti pesti.Pesti sanitari,Corydoras,poate vreo 3 .4,Nu acum,ci dupa ce se cicleaza acvariul,Plante easy ar fi bine sa cumparati,nu au nevoie de conditiii speciale.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 23:44:15

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asa cum au spus colegii...
Cei de la magazin sunt acolo ca sa vanda.. sunt si vanzatori care nu stiu ce si cum ,doar din ce li se spune... politica magazinului...
schimburi de apa zilnice sau daca crezi ca nu ai timp, maxim la 3zile ,30% din volmul bazinului. mancare putina la pesti, doar odata pe zi, cat sa manance in 2 minut..ca sa nu ramana multa mancare in substrat
In general Kit-urile vin cu filtrare si iluminare minima... deci acum ai filtrare si iluminare slabe.. eu as spune insuficiente... mai ales filtrarea
Ar fi bine sa achizitionezi un filtru hang on..; cascada, sau un filtru exterior prevazut pentru bazine de 100 sau 150 litri ,deci pentru bazine de... nu cu debitul de 150l/h
De acum , ceea ce achizitionezi, ar fii bine sa intrebi mai intai aici si sa astepti raspuns, asa vei evita sa arunci banii pe ceva care nu te ajuta..si totul depinde si de buget...

Ca sa intelegi ce se intimpla acum in bazinul tau, citeste despre ciclul azotului. Este la sectiunea, " coltul incepatorului "
la filtrul tau, ar fi bine sa faci o mica schimbare...sa scoti tot materialul filtrant,lasi ultimul burete, unde ai grila de absorbtie a apei,si pui minisiporax sau matrix ,cit incape.. asa ai mai marit putin vilumul filtrarii bio
Dar tot nu scapi de achizitionarea unui filtru cu un volum mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2019 12:13:28


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Mul?umesc de sfat
Dac? poti sa imi recomanzi un model mi-ar fi de ajutor, sa zicem ca nu spune problema de buget
O alta intrebare
Fac schimb de apa zilnic 20%, dar aseara am sim?it miros de apa balta, din ce am în?eles va disparea în timp odat? ce ciclarea î?i face efectu sau?
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Pentru inceput, daca as lua ceva de genu?
Pana mai invat ce si cum, si trec la un alt nivel
[Thumb - Screenshot_20191007_141255_ro.emag.android.jpg]

miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu va trebuie alt filtru,daca nu mai daugati si alti pesti,Pt inceput ,pana invatati,parerea mea e ca ok asa.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce ai,cum am spus si eu si Miky,e suficient daca nu mai adaigi pesti. Totusi e bine achizitionarea unui extern si pus in functiune de acum,pt a se umple de bacterii bune,pt ca mai apoi cand vin pestii,sa fie ciclata bine apa. Acel filtru hang on Fzn e putin mai mult decat un nimic. Ia un Eheim ecco pro300 si ceva material filtrant: siporax,inele ceramice sau chiar eheim substrat pro ori Matrix...ori toate. achizitia va ajunge pe undeva la 5 milioane,partea buna este nu numai ca nu trebuie luate toate odata xi treptat,dar si faptul xa vei avea un acvariu sanatos fara probleme. filtrarea este cel mai important lucru.


Da,mirosul de balta va disparea odata cu amoniul de indata ce apa se va mai stabiliza

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Sunt de acord cu tine Paradox , ca ,pentru moment e suficient filtrul pe care il are daca nu mai adauga ceva....

Chiar crezi ca o sa ramana cu 8 pitici in 54 litri?

Eu zic sa schimbe filtrarea ca sa fie pregatit pentru o populatie la lumita maxima,asa cum fac multi....sau poate putin suprapopulat....


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu trebuie sa dai sute de lei pe un filtru ,sa ai un acvariu simplu si frumos,cu cativa pesti.Dar fiecare face cum doreste.
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Momentan voi ramane doar la 8 pestisori asta daca nu mai mor din ei,
Vreau sa pun la punct acvariu sa fie totul ok, si abea dupa voi cumpara alti pestisori
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

In acel FZN 1 iti recomand sa cumperi 250 grame de substrat pro de pe nevertebrate si nu vei avea probleme
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Am primit acest substrat de la un prieten, este bun sau merg tot pe varianta substrat pro?
[Thumb - Screenshot_20191008_170255_com.android.chrome.jpg]

Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Cel pe care îl ai acum e perfect
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca vrei sa schimbi filtrul, ceea ce ar fi o foarte buna idee, acum e momentul. Astfel prinzi ciclarea de la inceput. Iar mediul filtrant postat este super! Impreuna cu Matrix si Siporax, este in top. Daca iti permiti o cheltuiala splinentara, iti recomand un Eheim 2211 (clasic) in care pui tot mediul filtrant pe care il ai si completezi diferenta cu piatra ponce. Toate amestecate.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2019 16:32:39


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin23lucyan
Junior member

Joined: 06/10/2019 14:57:27
Messages: 12
IP:
Offline

Tot de la el am primit si filtru asta, nou nout nefolosit
Mi a zis sa il folosesc momentan pe asta si cel din dotare acvariu, doar sa le adaug mediu de filtrare etc si ca în 2 luni îmi va da tot el filtru extern Eheim experiente 150, si acuma sunt în deruta ca nu stiu ce sa fac sa imi cumpar eu... Sau sa astept pana imi da el si sa fac cum mi a zis el
A?tept sfaturile voastre?
[Thumb - Screenshot_20191008_180846_com.android.chrome.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com