[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
1 Betta, 2 Betta... 3 Betta?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Postez si eu aici un fel de pseud-jurnal, ca nu ma simt pregatit sa il pun pe aria de jurnale. Orice sfat sau chiar critica e binevenita, doar sa fie constructiva

Povestea pe scurt e asa: fiica'mea a vrut un pestisor asa ca am luat un betta si un acvariu mic de 15l, cu filtru samd. Pentru mine a fost pretextul perfect, ca oricum voiam un acvariu. Acum mai vrea un betta, sau chiar doi.
As fi putut sa mai fac un "nano" sau doua, dar mi s-a parut ca ar fi bani aruncati aiurea (3 bazine mici, 3 filtre, 3 incalzitoare cu care nu ai mai fi putut face mare lucru in viitor).

Evident as fi putut sa ii spun si ca nu ne mai trebuie inca un peste dar am am avut pretextul perfect de a cumpara un acvariu de 84L (https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-83-litri-boyu-em-600-alb.html). M-am oprit la modelul asta pentru ca am vazut chiar aici pe forum un coleg multumit de el si am considerat ca are un pret decent pentru echiparea standard. Momentan voi schimba doar mediile de filtrare cu Siporax si niste spartura de lava, amestecate in niste "saculeti" de la JBL. Daca va fi nevoie, voi mai adauga o lampa suplimentara pe capac sau submersibila.

Ideea mea a fost sa fac un "split-tank" iar daca va fi nevoie, l-as putea folosi pentru orice altceva. Momentan sper sa imi iasa ceva de genul pozelor atasate. SPER

Dupa cum vedeti sunt plantate (unul e chiar super-plantat, neavand filtrare) asa ca prima mea problema este substratul.

Cat si de care?! In bugetul alocat pentru as avea 2 variante:

1. Dennerle DeponitMix 9in1 2.4 kg (ar ajunge pentru un strat de ~1,5cm)
2. JBL AquaBasis Plus 5L (suficient pentru strat pana la maxim 3cm)

Peste substrat as pune ceva de genul asta: https://www.maxi-pet.ro/aquael-substrat-natural-sub-forma-de-pietris-pentru-acvarii-2-4mm.aspx (daca nu aveti sugestii mai bune/convenabile).

Stiu ca o sa ma intrebati ce fel de plante, daca o sa am CO2, daca fertilizez, etc.. asa ca raspund anticipat

- Nu stiu exact ce plante, unt deschis la sugestii . In principiu ce gasesc la maxipet, hornbach sau prin alte parti, mai putin online (in cazul plantelor, nu stii niciodata ce primesti cand cumperi online). As vrea macar cateva de genul Bacopa, Helanthium, Micranthemum sau Hemianthus, niste Pistia sau Limnobium pentru suprafata, un pic de Java moss pentru lemnele din decor.

- Nu cred ca la acvariul asta voi avea instalatie de CO2 dar pot folosi EasyCarbo si Profito (deja pun in acvariul mic si parca plantele se simt mai bine)


Cam atat pentru moment... pana ma hotarasc la substrat, desenez modelul pentru separatroare. Din punctul asta de vedere acvariul asta nu a fost idee inspirata, pentru ca trebuie sa il fac in asa fel incat sa ocolesc filtrul fara sa las spatii prea mari.





[Thumb - deb98fddd3de71837c962c752a418eddf48f53de_hq.jpg]

[Thumb - s845558111437885070_p16_i8_w640.jpeg]

[Thumb - oBhLdjG.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2019 17:16:31

giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Tocmai ce am intrat sa verific daca am ceva raspunsuri si am recitit ce am scris. M-am speriat de cate greseli de scriere/exprimare am facut si imi cer scuze. Presupun ca eram doar prea entuziasmat... nici macar nu bausem nimic .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2019 19:53:26

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Arata bine,
Acvariu din a 3-a poza pare ca il ai de mai mult timp si de desupt cred ca mai ai unu

Treaba cu mancatu literelor e cam asa, daca nu esti obisnuit cu scrisu la calculator, maninci litere de rupi.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:Acvariu din a 3-a poza pare ca il ai de mai mult timp si de desupt cred ca mai ai unu


Si mie mi se pare ca ala e mult mai "hight-tech" decat lasa sa se vada. Oricum sper ca s-a inteles ca toate acvariile din poze sunt cam ceea ce imi doresc sa fac, nu ce am deja . Eu inca astept sugestii inainte sa ii dau drumul...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 06:28:00

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ca substrat fertil, iti ajunge o punga de 5 litrii jbl, denerle nu am folosit. Nivelul il poti calcula ?i singur pe viitor, L*l*h, deoarece punga de substrat este in litrii,nu in kg. 3 cm sunt prea mult pentru substrat fertil, nu uita ca trebuie sa îl acoperi cu altceva de minim 3-4cm. Spor!
[ICQ]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

narcis wrote:Ca substrat fertil, iti ajunge o punga de 5 litrii jbl, denerle nu am folosit. Nivelul il poti calcula si singur pe viitor, L*l*h, deoarece punga de substrat este in litrii,nu in kg. 3 cm sunt prea mult pentru substrat fertil, nu uita ca trebuie sa îl acoperi cu altceva de minim 3-4cm. Spor!


Nu sa calculez necesarul e problema mea... Pe partea de calcule stau bine . Ce as fi vrut sa stiu este daca 1.5cm de Dennerle DeponitMix ar fi suficienti pentru acvariul respectiv (60x30x47, 84L brut) sau ar fi de preferat peste 2cm, caz in care as fi obligat sa iau Aquabasis la 5 litri, ca nu as da banii pe 2 cutii de Dennerle in situatia asta.

Daca spui ca 3cm sunt prea mult si 1.5 ar fi suficienti as merge pe Dennerle, ca nu e mare diferenta de pret la cantitati asa mici si multi din cei cu mai multa experienta decat mine, care au folosit mai multe tipuri, par sa il prefere.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 09:44:42

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu nu folosesc decât jbl, de vreo 10 ani si sunt multumit de el, altfel il schimbam. La un bazin de 80/30/40 am avut cativa ani buni asa ceva, o punga de 5l. La cel de 160 litrii, am la fel, iar la cel de 650 litrii startat acum 2 saptamani la fel. Completare in masa apei, la fel jbl, feropol24 ?i feropol.
Despre celalalt substrat, la 2.5litrii, nu cred sa iti ajunga, doar daca nu pui pe toata baza. Spor!
[ICQ]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Multumesc, e bine de stiut. Poti sa imi spui ce inaltimi are substratul in bazinele tale? 1cm, 2cm?

Matematic vorbind, la o baza de 60x30 sunt 1.8 litri pe fiecare centimetru inaltime (60x30x10 =1800 cm2= 1.8 litri) deci 2.4 litri de orice ar trebui sa acopere toata baza pe o inaltime de 1.3 cm. Acum singura problema e ca la Dennerle am vazut ca se da greutatea cutiei, 2.4 kg si nu volumul ca la JBL. Raname sa aflu ce volum are cutia aia.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Acum la bazinul mic am alt substrat, dar inainte aveam undeva la 2 cm. La cel de 160, am între 1,5-2 cm. In fata, la geam, las liber cam 2 cm, ca sa nu se vada, las doar pietrisul sau ce pun deasupra. La cel de 650, am optat doar pentru aproximativ 60% din baza, cam 2cm, unde stau plantele cu radacini în substrat, restul de 40% doar pietris, acolo vin doar plante care le pun pe lemne.
[ICQ]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Am reusit sa mai avansez un pic cu ideea asta...

Una din probleme a fost insusi acvariul, mai exact forma filtrului. Nu mi-am dat seama la inceput cat de mult ma incurca si ca va trebui sa am niste panouri despartitoare care sunt mai mult decat niste dreptunghiuri. Cu un subler electonic, un desen in sketchup si unprioeten cu CNC, am reusit pana la urma

Acvariul momentat se prezinta ca in pozele de mai jos. Momentan are doar lumina cu care a venit echipat dar am pregatite inca doua tuburi DIY cu banda rigida LED de 50 cm (36 leduri) fiecare, unu cald si unu rece.

In filtrul lui a intrat fix 1 litru de Eihem Substrate peste care am pus un burete negru care cica face filtrare bio-mecanica nu doar mecanica (https://www.aquariumprest.ro/burete-pentru-filtre/placa-burete-de-filtrare-32-5-x-11-25-cm-cu-grosimea-de-5-cm.html). E taiat pe jumatate in grosime, adica ~2cm, ca altfel nu aveam loc.

Substratul este compus din 5 litri de Aquabasis (cam 2-3 cm inlatime) si 10kg de pietris negru 2-4mm de la Aquael (4-6cm peste substrat, mai inalt pe margine unde nu am vrut sa se vada pamantul.

Sper ca e ok, macar la parteade jos ca nu as vrea sa ma apuc sa scot pietrisul ca sa mai pun aquabasis sau ceva de genul asta

Acum incepe partea grea, ca nu stiu cum sa il decorez/plantez

Am pe aici un lemn (dar nu prea imi place cum e taiat) vreo 2 pietre maricele (una se vede in poza) si niste Riccia. Maine ma duc pe la magazine sa vad daca imi sar in ochi ceva radacini, pietre mai micute, plante...

Im mijloc (unde ma gandeam sa pun si cativa creveti) ma gandeam la ceva dens, gen Cabomba, care sa ii impiedice si pe locuitorii din laterale (cate un mascul Betta in fiecare parte) sa se vada prea mult. In laterale... habar nu am... la capitolul imaginatie si estetica stau destul de prost. De fapt stau prost rau, sincer sa fiu ). In principiu as vrea cat mai multe plante, ca sa suplinesc filtrul destul de mic. Evident ca trebuie sa fie si destul de putin pretentioase, ca nu am instalatie de CO2 si apa mea e destul de "ciudata"; are Kh si Ph destul de mari (~15, respectiv ~7.2) dar Gh mic (sub 4)

Acum sa vedem ce o iesi...

[Thumb - WhatsApp Image 2019-10-31 at 11.43.58 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-10-31 at 11.43.58.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2019 12:16:07

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu crevetii.. nu conteaza unde ai pui, ei se vor imprastia in toate 3 compartimentele

cu amenajatul.. nu stiu ce sa spun, eu as incerca o amenajare ca si cum ar fi unul, nu 3 compartimente. daca ar fi sa iau separat fiecare compartiment,clar unul ar fii doar cu pietre si moss

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

adrian09 wrote:cu crevetii.. nu conteaza unde ai pui, ei se vor imprastia in toate 3 compartimentele


E problema lor... Daca vor sa fie mancati, sa se baga unde nu le fierbe oala . Dar macar vor avea o zona unde sa se refugieze...

adrian09 wrote:cu amenajatul.. nu stiu ce sa spun, eu as incerca o amenajare ca si cum ar fi unul, nu 3 compartimente. daca ar fi sa iau separat fiecare compartiment,clar unul ar fii doar cu pietre si moss


Inteleg ce spui, dar separatoarele alea - si mai ales spatiul destul de ingust din centru) - limiteaza destul de mult optiunile. Daca era un singur compartiment, puteam pune o radacina mare si frumoasa pe mijloc, sau chiar intr-un colt, care sa se duca cel putin jumatate de acvariu... e mai complicat... dar probabil nu imposibil. Pentru cineva cu imaginatie
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Salut.

Marti sunt 2 saptamani de cand merge acvariul. Probabil nu e cea mai buna amenajare dar tineti cont ca in camera unui copil asa ca reflecta si ideile si dorintele ei (oricum eu nu aveam altele mai bune ).

In partea din stanga e un lemn din comert pe care am pus niste Riccia si cu care am o problema (va spun mai incolo care) iar in dreapta e coliba lui Giberica cu niste Microsorum pe ea (nu stiu daca o sa se prinda) si un paravan de Limnophila heterophylla.


In mijloc am facut o "cabana" pentru creveti din inele ceramice Sintomec (mi-a intrat aproape o cutie de 450g). M-am gandit ca daca tot trebuie sa le fac cabana crevetilor barem sa folosesc un material util. Momentan tot acolo este si niste Egeria/Elodea densa (cu care am alta problema). Planul ar fi sa pui niste Najas Guadalupensis in zona aia si sa mai fac un paravan din Ceratophillum demersum in stanga, dar mai vedem... Ideea e sa se vada cat mai putin locuitorii celor 2 zone ca sa nu se streseze reciproc.


Ca lumini, se vede in poze, tubul led original de la acvariu care are si ceva leduri rosii + albastre si 2 tuburi facute de mine din banda rigida, unu cald si unu rece, 39 de leduri fiecare (teoretic cu ~25-30 lumeni/led, dar nu bag mana in foc). Din filtru a trebuit sa mai scot vreo 150-200 de grame de Eheim substrat pro si sa pun niste vata Symec peste el ca o lua apa pe unde nu trebuie. Sper sa compenseze Sintomec-ul ala din bazin..

Acum, problemele de care va spuneam..

1. Desi am fiert lemnul ala de vreo 3 ori (odata am si uitat de el) dupa ce sta in acvariu 2-3 zile face ca un mucus/mazga alba, semitransparenta pe el. Am citit tot pe aici pe forum ca e vorba de niste bacterii si sa il las in pace ca dispare. Dar parca tot imi sta pe creier. Cat sa il las in pace? Cand dispare? Trebuie sa astept pana dispare inainte sa pun betta?

2. Egeria/Elodea pare ca nu o duce prea bine. Desi apar ramuri noi pe trunchi, in unele zone s-au topit frunzele si a chelit. Sa o las in voia ei sau sa indepartez bucatile fara frunze, sa tai doar puii de pe ramuri si sa ii las pe ei sa se dezvolte?

Apa o tin pe la 27-28C in ideea ca asta ar fi ce le place la betta si din cate am inteles ar fi ok si pentru creveti.

P.S. Borcanul ala care pluteste in stanga nu e din decor, mai am putina riccia si o tin la dospit

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-15 at 16.18.28.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-15 at 16.20.52.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-15 at 16.27.06.jpeg]

This message was edited 6 times. Last update was at 15/11/2019 16:55:56

Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Cum merge acvariul ?
Mai poti pune poze ? E foarte interesant proiectul acesta.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

DanielManciu wrote:Cum merge acvariul ?
Mai poti pune poze ? E foarte interesant proiectul acesta.


Salut. Nu sunt mari diferente de la ultimele poze. Inca nu am adus "locuitorii" principali dar am bagat 3 neritine (din care cu 2 am probleme, cum am scris pe alt topic), 2 pomaceea marisori si 8 creveti red cherry (cam mici dar sper sa creasca)

Egeria face lastari noi dar frunzele vechi parca se tot ofilesc. Am zis ca poate au prea putina lumina asa ca am dat mai multa, dar am dat in altele... au inceput sa apara alge asa ca am inceput un tratament cu Algexit de la Easy Carbo, maine trebuie sa pun a doua doza saptamanala (din 4).

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-23 at 16.16.53.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-23 at 16.09.54.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-11-23 at 16.09.54 (1).jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2019 14:46:50

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu e rau deloc dar, fii atent la neritine, sunt foarte plimbarete si daca nu ai capac, s-ar putea sa le gasestu pe langa acvariu.... sau sa nu le mai gasesti daca este un loc unde sa cada si sa nu il vezi

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

din ce am mai citit eu pe forumurile de afara, plexiglass-ul se dilata un pic cand e bagat in apa si poate sa duca la craparea acvariul

sper ca ai lasat niste milimetri acolo pentru dilatare



Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Mi a zis cnv ca betta ar manca red cherry...
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

DanielManciu wrote:Mi a zis cnv ca betta ar manca red cherry...


In mod normal pot manca orice fel de creveti, atata timp cat nu sunt destul de mari sau de rapizi. Eu am acum un betta intr-un acvariu de 15 litri cu 2 creveti galbeni si 2 amano. Initial au fost 3 amano dar unul care era foarte mic a... disparut. L-o fi mancat, o fi iesit din acvariu si cine stie unde o fi aterizat... habar nu am ca nu l-am mai vazut. Cei 2 care erau mai maricei au supravituit, acum se ignora reciproc.

Am sa mai adaug plante in toate compartimentele ca sa aiba unde se ascunde iar partea din mijloc este gandita ca un refugiu pentru creveti. Pot trece prin gaurile care sunt in separatatoare (pentru circulatia apei) destul de usor asa ca sper sa fie in stare sa se pazeasca singuri. Care nu.. ghinionul lui... legea naturii...

adrian09 wrote:nu e rau deloc dar, fii atent la neritine, sunt foarte plimbarete si daca nu ai capac, s-ar putea sa le gasestu pe langa acvariu.... sau sa nu le mai gasesti daca este un loc unde sa cada si sa nu il vezi


Multumesc. Am citit ca si pomaceii sunt cam plimbareti. Am capac si sta inchis in permanenta, mai ales ca luminile sunt pe el. Chiar ma gandesc ca la vara ar putea sa fie nevoie sa ii bricolez un sistem de racire ceva (sau sa instalez AC in camera aia )

Humbert wrote:din ce am mai citit eu pe forumurile de afara, plexiglass-ul se dilata un pic cand e bagat in apa si poate sa duca la craparea acvariul sper ca ai lasat niste milimetri acolo pentru dilatare


Nu stiam asta si am incercat sa il fac cat mai fix, dar din fericire nu mi-a iesit . Pe fiecare laterala sunt 3-4mm distanta fata de sticla. Mi-a fost frica sa nu isi faca loc pe acolo vreun betta mai razboinic si am pus pe capete un profil/bagheta tip U care se foloseste de obicei la policarbonat, ca profil de etansare. Practic plexiglasul se poate dilata in interiorul acelui U in timp ce separatorul per ansamblu se lipeste perfect pe sticle.

Totusi, cu Egeria aia are cienva vreun sfat? Sa o las sa lupte pentru supravietuire? Sa ii curm suferinta si sa o inlocuiesc? Ceva fertilizare dupa ce trece perioada asta de algexit? Cum aflu cam ce ar trebui?

This message was edited 3 times. Last update was at 25/11/2019 15:39:50

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e bine atunci cu plexiglasul
lasa egeria aia in pace, nu stiu ce vrei de la ea
arunca partile care mor si lasa restul, nu trebuie lumina mai multa nici fertilizare, egeria este practic o buruiana, creste oricum si oricand dar se adapteaza si ea la mediu nou, de aceea partile vechi mor la inceput

atat timp cat scoate pui/frunze, planta este ok

pentru plantele pe care le ai acolo e suficient sa faci schimb de apa saptamanal, 20%-30%, nu e nevoie de fertilizare

This message was edited 3 times. Last update was at 25/11/2019 15:39:20




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com