[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pui betta cre?tere  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Cu ideea de a avea un colt de natura acvatica am dat comanda de un acvariu cu geam de 10, exagerat dar stau în chirie ?i sa nu risc... decat spatele la transport
Deoarece loca?ia a fost stabilita în dormitor nu am realizat ca zgomotul filtrului ar fi o problema, dar a fost pentru prietena mea a?a ca am ramas f?r? prea multe optiuni în materie de pe?ti ?i am luat un mascul betta.
Dup? cam 2 saptamâni sa nu se simta singurel am luat ?i 2 femele dar dup? alte 2 sapt a trebuit sa donez una înapoi la petshop pentru ca era b?tut? de mascul.
Dup? alte 2 s?pt?mâni am observat pui în acvariu ?i masculul o cam b?tea ?i pe femela r?mas? dar mai pu?in, cu toate ca am observat ca ?i ea aduna pui în gura ?i îi elibera mai aproape de cuibul de bule.
Plecând intr'o vacanta de 10 zile, la intoarcere femela nu mai era. Masculul fiind principalul suspect am fost nevoit sa îl donez ?i pe acesta.
Acum sunt peste 20 de pui ?i se mai întâmpl? s? îi v?d cum se bat chiar ?i a?a minusculi cum sunt.

Deci întrebarea mea este Cum sa gestionez situa?ia?
Se vor putea în?elege ?i va fi doar un mascul dominant, sau va trebuii sa încep sa donez pe m?sur? ce b?t?liile vor fi mai crâncene?

Intre timp am reu?it sa gassec un filtru mic pe care îl folosesc noaptea sa fac? o mi?care la suprafa?? apei ?i unul ce func?ioneaz? doar ziua. Ambele le'am introdus intr'un material filtrant pentru ca am introdus câ?iva creveti ?i sa nu fie toca?i.

?i o alta problema ar fi ca acvariul este plin de hydre. Eu am mai avut acvariu acum muuuuul?i ani ?i cu melcii ?tiu ca nu merita sa te chinui ci doar sa mai aduni, dar hydra nu.
Sunt pe toat? suprafa?a geamului ajungând la peste 5mm ?i pe plante.

Va rog dac? ave?i sfaturi ar fi de mare ajutor. Va mutumesc!
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Acei pesti ar trebui sa fie separati(mai ales masculii) doar daca nu vrei s faci tocanita ii poti pastra (glumesc)
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mul?umesc!
Momentan nu îmi dau seama care sunt masculi ?i care sunt femele ?i par sa se în?eleag?.
În legatura cu hydrele ce cresc peste tot ?tie cineva dac? trebuie sa iau masuri sau se vor duce de la sine?
Oare un otto ar manca a?a ceva?
[Thumb - 2019-10-10 15.44.27.jpg]

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu cumva sunt melci?
Stii sigur ca-s hidre?

[Nano cu albinute] [Old tree]
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hydre sigur. Sunt ca ni?te p?p?die.
Cred ca atunci când am luat o planta dintr'un lac le'am luat ?i pe ele.
[Thumb - 2019-10-10 16.33.49.jpg]

7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, tocanita înc? nu este.
Au mâncat cam 99% din melcii comunitari. Creveti dac? mai sunt stau ascun?i.
Nu îmi dau înc? seama câ?i masculi am.
Ce nu în?eleg eu este diferen?a de m?rime. Unii sunt Can jum?tate din degetul mic iar al?ii(2) au r?mas cât un bob de orez.
Sa fie de la cât de mult au prins mancare sau o fi genetic?
[Thumb - 2019-12-02 11.31.51.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

maaaama ce e acolo,vei avea cat de curand ori un carnagiu in adevaratul sens al cuvantului,ori vei putea iesi cu ei la vanzare cum ieseau vechii acvaristi in piata cu 40/50 de betta in acelasi acvariu si nu aveau nicio problema. probabil te ajuta si numarul mare,insa e incredibil ce ai acolo,nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma infricosez
Marimea poate fi datorata problemei genetic,dar cred mai degraba ca unii au prins hrana mai multa,altii nu prea.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Pestii poti sa faci ce vrei cu ei . Vinzi / donezi .... Arata foarte bn ce e acolo , ai reusit sa cresti pui de betta pana la maturitate , sunt prea multi pt acvariu . Femele poti tine cate merg in acvariu fara probleme.
Cand vezi ca unora le cresc cozile o sa ii poti diferentia.
Daca incepi sa dai ma abonez la 1 buc femela .
Poti sa tii un mascul si o femela sau mai multe femele S.a.u Poti sa faci acvariu cu despartitoare si tii 3 sau cat e loc masculi sauuu un mascul si 2 femele dar tot cu desparitoare.
Sau le vinzi/donezi.
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu în?eleg cum de nu toata lumea care î?i cump?r? betta nu da de aceea?i problema.
Nu pot sa zic ca am reusit. Îmi doream mai mult ceva sa'mi delectez ochii dar acum este o jungla cu nuante de alga în acvariu ca nu am nici timp nici chef sa'mi bag mâinile, apa o schimb de 2 ori pe luna.
Vreau 1 acvariu nu cresc?torie de betta cu cutiute... M? mir ?i eu cum de sunt a?a prieteno?i dar tot mai relaxanti ar fi ni?te neoni care nu suprapopuleaza.
Partea buna la betta este ca îi po?i prinde u?or în caz ca vrei sa îi sco?i. Doar bagi un deget ?i vin ca pirania ?i te ciup de el
Voi dona imediat ce'mi fac timp sa m? uit pe care ?i dup? care nu va plânge a mea
Mul?umesc ptr replay!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mai bine apuca.te si doneaza de pe acum,ca sa nu apuce sa aibe dupa care sa planga
Intr.adevar,faza cu despartitoarele intr.un singur acvariu e aiurea,cu exceptia cazurilor in care chisr vrei sa mergi doar pe betta.
In legatura cu neonii,pt a devenii telaxanti si sa isi etaleze spectacolul real ti.ar trebui minim 20/25,sub acest nr sunt doar niste pesti prostuti.


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Ce mai face acvariul?
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Momentan este bine. Deabea gasesc timp sa schimb apa. Pestii masculi se cam "înfoiaza" ?i se impun pentru anumite locuri dar disputele se încheie repede.
Am mai luat 4 otto ?i 3 cory în speranta ca ma scapa de alge dar nu prea fac fata.
Eu voi încerca sa donez cand am timp dar as vrea sa dau cam 10- 15 masculi ca nu am timp sa stau de cate unul. A r?mas totu?i diferen?a de dimensiuni ?i nu ?tiu ce soarta vor avea cei ce sunt mai mici...
[Thumb - acv.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asta e avantajul ca sunt multi: asa agresiunea se disipeaza repede-la fel se intampla si la cichlide, cu betta nu am incercat, dar posibil sa fie asta solutia sa tii mai multi in bazin, la pet-shop asa ii tin luni de zile aglomerati
[Email]
7Vasi
Junior member

Joined: 05/10/2019 13:05:22
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am observat ca se cam ciufulesc dupa cum aratau cozile unora ?i am donat 12 masculi la Obor azi. Sper sa mai dau din ei pe viitor pe masura ce mai observ conflicte.
Ciudat este ca acum o luna am luat 4 otto ?i 3 cory iar cory dup? o saptamana au disparut. M? a?teptam ca otto sa fie sensibili dar o duc foarte bine.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com