[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
lupusor1978
Junior member

Joined: 21/07/2019 19:02:17
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma numesc Cristian si de 2 luni am intrat in lumea acvariilor de casa. Necesitatea a venit din cauza fiului meu.
Data fiind situatia am inceput sa ma interez cum sa intretin si sa dezvolta acvariul pe care il am.

Dotari:
-acvariu juwel primo 110 full (pompa ecoflow 500, incalzitor si filtru cu 4 tipuri de bureti). Am adaugat un termomentru sa monitorizez temperatura
-substrat nisip granulatie 3-4
-plante (am cateva, dar inca nu stiu cum se numesc)
-aspirator de substrat
Populatie:
* 4 corydoras bronze
* 2 botia lohachata
* 6 neoni
* 5 guppy masculi
* 1 xipho
* 2 melci asasini
Probleme pe care le-am avut deja:
* odata cu pantele, am adus de la petshop si ceva melci maro, care in 2 saptamani au invadat acvariu. Ca solutia am 2 melci asasini si am luat si 2 botia lohachata
* prea multa mancare la pesti a dus la aparitia algelor verzi. Ca solutie am folosit algexit 4 saptamani si amschimbat mai des apa in acavariu

Sun deschis la sfaturi si incerc sa am grija cat pot mai bine de ei.

Mersi!
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut si bine ai venit

deschide propriul tau topic la sectiunea "coltul incepatorilor"

primele sfaturicare se dau , la bazinele Kit

shimbarea filtrarii, filtrul cu care vine bazinul este insuficient. Cauta sa achizitionezi un filtru exterior care sa fie recomandat pentru bazine de 200 sau 300 litri pe care sa le umplii cu medii filtrante bio.. matrix,siporax.. etc. Filtrul pe care il ai , il poti modifica putin...sa sciti 2 bureti si sa pui minisiporax, asta ati va imbunatati filtrarea biologica dar nueste suficient
trebuie sa faci schimburi de apa mai dese pentru a mentine cat de cat apa in parametrii
schimburi la 3 zile , cate 30% din volumul bazinului. Apa tinuta la declorinat , 24h , intr-un vas cu gura larga si ATENTIE, TEMPERATURA SA FIE APROXIMATIVA CU EA DIN BAZIN? ALTFEL SUPUI PESTII LA SOCURI TERMICE
daca vrei plantat va trebui sa schimbi si sistemul de iluminare dar aici intervin mai multe...depinde de cea ce vrei sa realizezi cu bazinul

cu o filtrare insuficieta, bazinul nu o sa fie ciclat si nici stabil din punct de vedere al chimiei apei.

Citeste cu atentie despre ciclul azotului , tot la sectiunea "coltul incepatorului"


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
lupusor1978
Junior member

Joined: 21/07/2019 19:02:17
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

Mersi. Deschid topic la coltul incepatorului.
lupusor1978
Junior member

Joined: 21/07/2019 19:02:17
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

Topic mutat http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/46453.page#p411434.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com