[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Decor acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

De 4 zile am scos 2 radacini foarte frumoase. Acum am o intrebare.:
1.Cum o pot dezinfecta(daca trebuie) pentru a nu pierde tainul.
Va rog sa-mi raspunde-ti
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca-s mici le fierbi intr-o oala. Daca-s mari, le bagi in cada si le oparesti

Mama prostilor e mereu gravida!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa procedezi exact cum a zis colegul nostru.
In plus, eu te-as sfatui sa pui sare (bruta, de muraturi) in apa in care fierbi (sau cu care oparesti) buturugile;
(in acest fel ai mai multe sanse sa omori toate creaturile periculoase care isi au culcusul prin buturugi).
De asemenea, eu as curata radacinile de scoarta inainte de a le pune la fiert.
Dupa ce le pui in acvariu o sa elibereze niste mucus, dar nu este cazul sa-ti faci probleme: niste pomacea (melci)
sau niste ancistrusi ar fi fericiti sa manance mucusul respeciv si sa curete buturugile.
Spor la treaba si pune-ne si noua 2-3 poze cu buturugile, sa vedem cat sunt de interesante

Festina lente !
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Nu stiu sa pun poze. Si daca le fierb cu sare nu iese taninul din ea?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

poti pune poze aici:
https://img.plici.ro/
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Nu o sa fierbi pana le ies ochii din cap. Poti doar sa le oparesti cu apa clocotita.

2. Cat de mare este acvariul ? Cat de mari sunt buturugile ? Ce fel de lemn este ? [Sa nu pui NICIODATA rasinoase in acvariu.
De preferat sunt esentele tari (sau buturugile cumparate de la un magazin de acvaristica).

3. Ca sa adaugi poze este destul de simplu. Sub casuta in care se scrie mesajul sund doua butoane albastre : Oprions si Attachments.
Apasa pe Attachment si o sa deschida alt submeniu. De acolo, sper sa te descurci (urmezi instructiunile).
Vezi ca poti sa atasezi un numar limitat de poze la fiecare mesaj (cred ca max 5 poze pe mesaj). Daca vrei sa pui mai multe poze mai pregatesti inca un mesaj.
Si dimensiunea totala a atasamentelor este limitata (cred ca 2 MB) asa ca nu trimite pozele la rezolutie maxima. Foloseste un program utilitar care sa le scada rezolutia (si implicit dimensiunea).
[Thumb - Capture.PNG]


Festina lente !
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Acvariul are 160 litri(100x40x40. Filtrul din imagine e fake? E de pe Roacvarii
[Thumb - Screenshot_20191004_164018_com.android.chrome.jpg]

[Thumb - Screenshot_20191004_165432_com.android.chrome.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2019 16:02:46

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea personala este ca nu este "fake".
Pana acum nu am mai vazut pe nimeni sa falsifice produse fabricate in China.
Oricum, firma este destul de cunoscuta si produce niste pre-filtre foarte bune.
Cu alte produse de-ale lor nu am avut de'a face direct.

Festina lente !
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Adica îl pot comanda?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sun sun sunt bune... insa diferenta de pret intre un sun sun si un eheim de ex este mare... cel putin ca fiabilitate si zgomotul pompei , eheim este cu mult peste
eu folosesc sun sun si sunt multumit

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Deci îl pot comanda pe cel de pe acel site(nu e fake)?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Severus wrote:Pana acum nu am mai vazut pe nimeni sa falsifice produse fabricate in China.
[Email]
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Pot sa îl comand?
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

salut,

pentru acvariul tau, la aproximativ acelasi buget ti-as recomanda mai degraba: hornbach.ro/shop/Filtru-exterior-acvariu-Eheim-2213/2239443/produs.html
cat timp vrei sa il folosesti ca si filtru si nu ca prefiltru, eheim recomand.
ca si prefiltru da, ce ai pus in link e foarte ok, am auzit numai de bine de ele

LE: ca si idee, am tinut un bazin de 180l cu filtrul din link, suprapopulat, dar cu schimburi de apa mari si saptamanale, fara nici o problema

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2019 20:32:07

[Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La un acvariu de 180 litri (Rio 180) eu am un filtru JBL CristalProfi 1501 de care sunt foarte multumit, dar:
- l-am achizitionat (nou) la o promotie, deci pretul a fost rezonabil - mult mai ieftin decat este acum 1502 in comert;
- am scos toti buretii din el si am pus numai material filtrant biologic de calitate (cred ca au intrat cam 4 litri).
Desi il am de cativa ani nu am avut nici o problema tehnica cu el si nu face nici un fel de zgomot.

Acum, mai intervine si factorul psihologic: am fost invatati de atatia ani ca produsele germane sunt super-calitative, iar produsele chinezesti sunt de proasta calitate.
Acesta este marketing agresiv, ca sa reduca concurenta produselor chinezesti, care de multe ori sunt mai avantajoase din punt de vedere ar raportului pret / calitate si
fac concurenta producatorilor europeni / americani. (Oricum, iPhone este asamblat in China cu majoritatea componentelor achizitionate de la tarile din zona. Oare asta inseamna ca iPhone este prost?)
Este posibil ca si filtrul sun-sun sa fie foarte bun, sau chiar mai bun la raportul pret / calitate.
Avand in vedere diferenta de pret, eu zic ca ai putea sa achizitionezi sun-sun-ul.

Daca ar fi sa cumpar din nou un filtru extern as cumpara ... unul si mai mare, dar tot JBL ... si tot la promotie daca se poate.
Oricum, fiecare prefera filtrul cu care s-a obisnuit; este vorba si de o apreciere subiectiva.

PS Eu personal, nu am auzit pe nimeni sa se planga de sun-sun ... si avand in vedere pretul ... cred ca merita.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2019 08:21:00


Festina lente !
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Am dat comanda de filtru. O sa va ?in la curent cu poze cu acvariul în perioada de ciclare
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Pot cumpara roca vulcanica pentru gratar si sa o pun în acvariu? La nisip m-am hotarat undeva la
3-5 mm si o culoare bej. Am ?i substrat denerle nutribas sa pun si substrat?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

luci92050 wrote:salut,

pentru acvariul tau, la aproximativ acelasi buget ti-as recomanda mai degraba: hornbach.ro/shop/Filtru-exterior-acvariu-Eheim-2213/2239443/produs.html
cat timp vrei sa il folosesti ca si filtru si nu ca prefiltru, eheim recomand.
ca si prefiltru da, ce ai pus in link e foarte ok, am auzit numai de bine de ele

LE: ca si idee, am tinut un bazin de 180l cu filtrul din link, suprapopulat, dar cu schimburi de apa mari si saptamanale, fara nici o problema


noi incercam sa recomandam colegilor, solutii pentru ca bazinele sa fie stabile si pestii sa fie bine

la ceea ce ai spus tu, e un stres... daca nu ai schimbat apa la timp , deja apar problemele...deci unde e avantajul...stau linistit, schimb saptamanal normal de 30%,nu masive , daca nu am timp azi, maine sau poimaine, nu am probleme...
Deci ,o filtrare adecvata , te scapa de stres...asta incercam sa evitam..
sa sti ca sunt acvaristi foarte priceputi, care au acvarii fara filtre...si le merge foarte bine.. dar....stiinta....

eu am 2 sunsun 304b pentru 400 litri, am avut la 120litri sun sun 302.... acum am la unul de 24 litri un eheim 2224... sunt multumit de sun sun...
totul depinde de buget... dintre filtrele ieftine eu zic ca SUN SUN e cel mai bun...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:

noi incercam sa recomandam colegilor, solutii pentru ca bazinele sa fie stabile si pestii sa fie bine

...

eu am 2 sunsun 304b pentru 400 litri, am avut la 120litri sun sun 302.... acum am la unul de 24 litri un eheim 2224... sunt multumit de sun sun...
totul depinde de buget... dintre filtrele ieftine eu zic ca SUN SUN e cel mai bun...


Subscriu,

Filtre destul de fiabile, capacitate mare, cam de asta ai nevoie, mai au si UV inclus, tocmai bune de inceput.

MSI Reef
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mihai acvariu 15i2op21037 wrote:Pot cumpara roca vulcanica pentru gratar si sa o pun în acvariu?

NU! Parerea mea este ca risti prea mult ca sa faci o economie de cativa lei. Este mai sigur sa cumperi roca vulcanica de la un petshop (magazin de acvaristica) sau de la un coleg de pe forum.
Pentru cativa lei in plus pe kg ai garantia calitati (adica a lipsei de substante toxice!).
Trece-ti locatia la profil ca sa stim din ce zona esti si poate cineva reuseste sa-ti recomande o sursa de incredere.


Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com