[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Buna seara. Am un acvariu de 60L cu 3 carasei, 2 sunt aurii foarte vioi si 1 negru telescop. Cu cel negru cred ca am ceva probleme acum 2 saptamani statea numai la suprafa apei cu burta in sus, am tratat cu mazare fiarta iar acum de ieri seara sta numai pe fundul apei , nu înoata deloc, ce poate fi? Daca ma puteti ajuta va rog frumos
[Thumb - 20191002_232326.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Buna
In primul rand,bazinul este foarte mic pentru carasi,ei au nevoie de spatiu,pentru un caras este nevoie de minim 50 litri de apa
2 -filtru intern, este mic pentru capacitatea bazinului iar la incarcatura biologica ,ai depasit capaitatea lui cu mult. Este un bazin supra populat

Din aceste 2 motive ,faptul ca pestisorul sta pe fundul bazinului,poate fi din cauza acumularii unei cantitati mai mari de amoniac in apa

Carasilor le place sa mai inghita aer,de aceea caraselul statea cu burta in sus

Acum, pentru urgenta,schimburi dese de apa. La 3 zile cate 20 litri (30%),apa statuta la declorinat,24 ore, intr-un vas cu gura larga
Aspirarea substratului la cel mult 2 schimburi de apa
Asta vei face pina iti rezolvi problemele pe care o sa ti le scriu mai jos

Mancare ,o singura data pe zi ,si nu prea multa. Resturile de mancare ridica nivelul de amoniac
Astea sunt urgenta intai

DE REZOLVAT
Daca vrei sa pastrezi carasii,ai nevoie de un bazin de minim 200 litri, la care sa cumperi un filtru extern
Daca nu ai posibilitate pentru un bazin mai mare,doneaza sau vinde caraseii,scapa de ei pentru ca ai chinui si iti cumperi pesti de talie mai mica
Indiferent ce faci,obligatoriu schimba filtrul cu unul exterior (canistra sau cascada)
Orice filtru ai achizitiona,va trebui sa cumperi si medii de fitrare bio
Citeste despre ciclul azotulu topic pe care il gasesti on secriunea "coltul incepatorului)
NU CUMPARA NIMIC FARA SA INTREBI AICI, RISTI SA DAI BANI PE CEVA CARE NU ITI TREBUIE


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

adrian09
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com