[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nisip acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Salut. Din nou am niste întrebari.
1.Ce culoare ar trebui sa aiba nisipul ca sa imite nisipul din Amazon?
2.Pot cumpara nisip de la Dedeman?
3.Ce granulatie ar trebui sa aiba?
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 In general maro-roscat (daca vrei sa faci un biotop depinde de zona pe care vrei sa o imiti)
Spune-ne mai multe informatii si vom incerca sa-ti dam o sugestie cat mai apropiata de realitate.
Totusi, cea mai potrivita culoare este cea care iti place tie.

2 Da (deoarece este mai ieftin) dar spala-l foarte bine.

3 Aici este mai complicat: depinde de tipul acvariului pe care vrei sa-l realizezi:
- pentru coridoras este bine sa pui nisip fin (aprozimativ 1-3 mm) ca sa nu-si strice musatle cand cauta mancare prin nisip;
- daca pui ciclide americane ai putea sa pui spartura de lava si o sa ai o rezerva de bacterii in substrat;
- pentru un acvariu plantat cerintele sunt altele (poate un coleg specializat pe "buruieni" iti da cateva sugestii de specialitate.
De cele mai multe ori ajungi la un compromis (nu exista o formula ideala)

Spor si berechet

Festina lente !
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Culoarea vreau sa fie cât mai naturala. ?i vreau sa tin neoni
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aici intervine problema gustului. Eu as pune un nisip fin, cu o culoare cat mai naturala: un gri deschis sau bej deschis.
Ai sa vezi ca sunt multi colegi care folosesc culori "tari": negru sau alb ca sa scoata in evidenta culoarea pestilor, dar eu nu as pune asa ceva la neoni.
In plus, ai putea sa pui un strat mai gros (5 - 7 cm in spate) ca sa plantezi 2-3 fire de Echinodorus (tipice pt america de sud, de unde sunt si neoni).
In fata poti sa pui cateva plante mai mititele, iar undeva in acvariu sa pui o buturuga cu fire mai multe si mai subtiri (nu are rost sa pui un trunchi gros, adica ditamai pomul).

Adauga la locatie orasul de unde esti. In felul acesta poti fi indrumat catre un anume furnizor, sau eventual catre un alt coleg din zona care sa te ajute.



Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

neonii sunt super doar in bancuri mari,in acvarii mari. desi sunt pesti mici,nu ii recomand in acvarii sub 100....nu au niciun farmec. stiu ca ai zis ca ai ceva de genul 120,dar asigura.te ca iei destui dar nici sa suprapopulezi

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2019 15:50:40


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cum a spus si colegul Severus, dar pe langa gri sau bej in bazinul amazonian exista si locuri cu nisip albicios spre alb, nu chiar ca in bazinul Orinoco(mai exact Atabapo) unde e alb. Si doar nisip fin cu granulatie 0- 2 mm
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am un proiect cu un biotop amazonian. Cind ma documentam am aflat ca o mare parte din nisipul de pe Amazon e de fapt praf saharian, purata de curentii atmosferici pe un meridian potrivit sa ajunga in zonele anazoniene. Exista si o campanie de refacere a biocenozei amazoniene prin aducerea a zeci de mii de tone de nisip saharian si distribuirea lui in Amazon. Este considerata cea mai potrivita sursa de minerale pentru acea biocenoza. Poate informatia te ajuta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Nisipul cu garnulatia 0,01-0,1mm 3 bun? Eu cred ca e prea mic
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com