[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NANOO  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Salutare
A INCEPUT SA IMI PLACA PLANTELE;;; DAR MAI INVATAM

Am asa
bazin - L40 x l20 x H30
Filtru - ENHEIM 2224 PROFESIONAL cu 1L siporax si 2L minisiporax
substrat - quartz negru de la decoline,2-4mm
plante - Alternathera,limnophila,mos (cred ca e mos,nu avea eticheta),pogostemon helferi
Lumina - o lampa LED SUN SUN 13W,6h
ornamente - 4 pietre
fertilizare - fertilizare de baza cu flora pride de la tetra
fauna.... melci comunitari deocamdata... inca nu m-am gandit la pesti...mai am timp berechet

https://img.plici.ro/image/1AE
https://img.plici.ro/image/1AQ

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Niste idei cum sa aranjez? e timp .. o luna sa fac aranjamente
nu imi criticati tuburile de pe acolo ca saptamana asta imi vin coturile si tevile de care am nevoie...
mosul ala , daca e mos, pe pietre ,léam lipit cu superglue... e vreo problema ? la fel si cel de pe substrat, l-am lipit la fel dar de o piatra neagra pe care am bagat-o in substrat... am vrut sa iau mai mult mos dar nu mai avea
deci, vreau idei cum sa aranjez plantele ca..aici sunt pe langa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

o intrebare...
pogostemon-ul se intinda ca si gazonul? ca am vazut bazine in care era ca un gazon...
lumina o am ridicata la 20cm de nivelul apei... ma-am gaindit ca poate e prea puternica pentru 24l are 6500-7500k.Am coloana de apa la 25cm

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2019 12:11:16


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

6500 sau 7500K e cam irelevant pt. plantat. Recomandarea ar fi 6500K, dar producatorii nu declara cum e calculata sau masurata (asa ca trebuie sa ii credem pe cuvint). Citi lumeni are sistemul de iluminat e interesant.

Superglue e folosit si la moss si la anubias sau la alte plante care se prind pe lemne si pietre. Preferabil e gelul.

LE: Poti sa consideri ca 10W pe led genereaza cam 1000lumeni (sint si leduri mult mai bune, dar si mult mai scumpe). Deci ai acolo cam 1200 lumeni. Te incadrezi la iluminat puternic ~ 50 lumeni/litru. Fiind nano, cu inaltime mica si 24 litri brut (adica vreo 18-20l net) te incadrezi de fapt la iluminat foarte puternic. Fara fertilizare si CO2 o sa dai rapid in alge. Vezi daca gaseti o posibilitate de dimare, altfel te vad cu GDA pe toate geamurile.

La leduri nu se ia inconsiderare puterea consumata deoarece aceeiasi 10W pe led pot sa genereze 700-800lumeni (la ledurile de duzina de pe piata) sau pina la 16600 lumeni (la ledurile foarte bune (si scumpe).

N-am gasit nici o lampa SUSUN cu led la 13W. Ce scrie pe ea?

This message was edited 5 times. Last update was at 01/10/2019 14:55:43


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aici este, ADP40C

https://fr.aliexpress.com/item/32816539069.html

M-am gandit eu ca e puternica si de aceea am ridicat la 20 cm deasupra nivelului... daca e am sa incerc sa ai pul in capac cu folie mata ca cele care se folosesc la displayurile led.. cred ca mai diminueaza... daca nu, incerc mai mult... o ridic la 50cm si incerc un paludarium..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scuze pt. valoarea aiuristica de 16600 lumeni. Voiam sa scriu 1600lumeni. De fapt am verificat acum si vad ca s-a ajuns la 2600lumeni/m liniar cu un CRI de 90-95 (si vreo 300 lei/m).

Eu nu as fi cumparat asa ceva nici macar la pretul ala. 6500-7500K arata ca utilizeaza leduri din binuri foarte diferite. Spectrul care il arata pe site pare alb rece si cam atit. Mai e nevoie cel putin de citi lumeni emit si ce valoare CRI au. Macar de ar fi dat valoarea luminozitatii in lumeni si tot era mai bine. E un amestec din cele mai ieftine leduri puse pe un suport. Nu se stie daca pot fi reglate (am impresia ca se poate). E de asemenea suspect ca toata lumea le da 5 stele. Poti sa consideri ca ai cel mult 1000 de lumeni - si asa e tot prea mult pt. 24 litri brut.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2019 18:36:22


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am o aplicatie pe tel cu care se poate masura lumina in "lux"... nu stiu cat de reala poate fi masurarea dar cred ca are o valoare cat ce cat apropiata
si are si spectometru...in fine eu am facut cateva masuratori

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2019 19:42:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asta e la nivelul apei
[Thumb - Screenshot_20191001-191152_Physics Toolbox Suite.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asta e la nivelul mesei pe care sta acvariul
[Thumb - Screenshot_20191001-191457_Physics Toolbox Suite.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si astea cu spectrul....
[Thumb - Screenshot_20191001-191249_Physics Toolbox Suite.jpg]

[Thumb - Screenshot_20191001-190655_Physics Toolbox Suite.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In general luxmetrele masoara destul de bine.
Dar e mult mai complicat sa transformi lux in lumen.
Senzorul care il ai e punctual si ar trebui sa faci citeva zeci de masuratori cu el ca sa obtii o aproximare de +/- 25%. Senzorul are si el un unghi in care poate sa masoare, iar ledul are si el un unghi in care emite. Muta senzorul cu 10-15 cm stinga, drepta, inainte si inapoi si o sa vezi diferente mari.

Analizorul de spectru e pentru domeniul audio. Extrem de departe de spectrul luminos.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2019 20:40:47


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

O sa mai fac masuratori....
Am pozitionat telefonul pe centrul lampii si exaci sub ea
Suportul de lampa este unul bricolat rapid si foarte usor detasabil.Picoiarele sunt pina la baza bazinului...5mm mai mici.asa am avut posibilitayea sa pozitionez lumina in exteruorul bazinului
An sa mai fac masuratori pe duferite pozitii
Ma gandesc cam 3 pozitii pe lungimea lampii,impartind lunginea ei in 4 si in dreptul celor 3 limite rezultate,sa fac masuratori in dreptul lampii si cum ai spus 15cm stg si dr,apoi sa fac media la fiecare dupa care media totala si cred ca o sa ma apropii de adevar....e aiurea ca nu am o referinta...o lampa cu cati lux si la ce distanta...pana la.urma am sa ai dau de cap
Mersi
O sa caut si o solutie sa mai obturez lumina

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pai chestia e ca daca faci media nu iese nimic. Fluxul de lumina generat de led e intr-un unghi solid de 120 de grade dar e neuniform - e mult mai mare in centru. Uita-te la unghiul de iluminare a unui led ca sa iti faci o idee.

Dupa vreo 2 ore de masuratori si calcule m-am plictisit si saturat - pierdere de vreme. Aveam o referinta in schimb - un led de putere la care producatorul imi dadea toate caracteristicile optice si electrice (ceva de genul la tensiunea 3.15 V si 1,95A genereaza 900lumeni - dadea si hartile cu fluxul luminos la diverse unghiuri in jurul ledului). L-am folosit ca referinta. Si e tot pierdere de vreme - eroarea probabila e de peste 15%. Indiferent ce masori tot iti trebuie un sisteme de dimare (fie electronic - daca suporta ledurile, fie un suport reglabil pe inaltime). Si oricum trebuie sa faci ceva ca sa variezi lumina. O sa iti spuna plantele daca le place sau nu cantitatea de lumina.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2019 21:53:27


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Suportul reglabil pe inaltime cat si pe lateral,chiar nu e o problema,il pot construi, dar ar fii bine sa cunosc puterea de iluminare ca stiu aproximativ cum sa incep

Cumva lumina prea putdrnica,incetineste crestetea plantelor?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu, dar o sa dai in alge foarte rapid.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Am cateva idei in sfecla,una ,cum am spus pentru reglaj pe inaltime si una pentru opturarea luminii.am sa incep prin a oprutura 1/3 din lungimea lampii,incepand de pe laterale

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ziceam de folia caeea de la displayurile LED, dar de fapt nu de la LED , sunt ecranele alea mai vechi care au o derpentina ca neonul... nu stiu daca e neon pentri ca am inteles ca emit muulti W sau ceva care excita cristalele lichide, e de la LCD,... in fine .. din pacate folia este prea subtire ca sa obtureze ceva, in schimb , am avut un luminator LED patrat, de 60/60, care se monteaza in tavane casetate, l-am demontat, am taiat plasticul de pe fata si l-am pus ca un capac la bazin, cu partea luciasa inspre apa iar partea mata spre lampa.Am schimbat pozitiia plasticului in inaltime... cu cat ma indepartam de lampa ,se vedea la ochi ca intensitatea luminii scade asa ca am mai taiat unul si lasand 1 cm intre ele, la limita sticlei bazinului,placa de jos, este aproape uniforma ca lumina pe suprafata si se vede o diminuare serioasa aintensitatii
Acum cand intra pauza,, ma apuc sa fac niste masuratori cu aplicatia aia de pe telefon

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Neoanele alea sint de fapt CCFL (Cold Cathode Fluorescent Tube). Au fost inlocuite partial de leduri in ultimii ani.

Folia care le acopera pe fata si spate (si e foarte bine lipita) e de fapt un filtru de polarizare. Nu am gasit ceva legat de plante crescute in lumina polarizata, desi are efecte recunoscute in medicina. Cum efectele sint biologice presupun ca are unele efecte si asupra plantelor.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de tinut minte .. dar nu am utilizat acea folie..cum am spus am utilizat o folie de la un iluminator care se poate monta la tavabe casetate. Are o suprafata mata, chiar poroasa si o fata ca sticla...
Fata poroasa se pare ca are efectul de a onuformiza lumina pe suprefete plasticului
la 2 straturi cu distanta de 1 cm intre ele, este o reducere vizibila a intensitatii plus ca ultima folie , este luminata aproape uniform pe toata suprafata

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si uite asa, prima parte a suportului culisant pentru lampa e facut. mai trebuie sa fac partea de sus unde sa atasez lampa

https://img.plici.ro/image/1Dr
https://img.plici.ro/image/1DR
https://img.plici.ro/image/1Dy
https://img.plici.ro/image/1Dn
https://img.plici.ro/image/1D1
https://img.plici.ro/image/1DG

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com