[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare!

Nici nu am inebunit si cu siguranta nu virsta e de vina! Pur si simplu am primit o tema de la “sefa”. Asadar am aminat proiectele “dulci” pentru la primavara si am decis sa ma bag in aventura asta.

Pe scurt :

Acvariu cu stand si sump:
Red Sea REEFER 170
Lumina :
Led Aqua - Prime HD

In rest inca citesc si ma documentez : skimmer, pompe, vietuitoare, pietre, nisip, solutii, ...

Cum arata pina aici? Sugestii pentru restul, mai mult decit binevenite!

Multam!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2019 16:29:03


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Oho, super veste, Silviu Man.
Bafta multa si urmarim.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

succes!

inteleg ca ai deja acvariul... eu as fi luat direct 250 pt ca diferenta de pret e mica iar acei 30cm spatiu in plus in stand conteaza enorm, la marine este incredibil cate fire si chestii se aduna :-)

lumina e cam putina, dar asta evident depinde de ce planuiesti sa tii in el si oricum poti upgrada oricand

de fapt, am totusi o sugestie: nu iti face planurile considerand ca o sa tii in el numai corali usori si foarte usori, pentru ca probabil o sa renunti la ideea asta in cel mult 1 an daca nu chiar de la prima sesiune de cumparat corali :-)

This message was edited 5 times. Last update was at 27/09/2019 12:39:09




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pentru pompele de valuri iti recomand nici sa nu-ti bati capul cu Jebao, sunt f atractive dar ai sanse mari de tot sa se blocheze dupa 1 - 1.5 ani

mai bine renunti la controlabilitate si iei niste tunze sau hydor cinstite decat sa te complici cu Jebao

(probabil o sa apara colegi care o sa zica ca la ei merg jebao-urile fara probleme de ani de zile - este irelevant, mie mi s-a oprit sw8 ul de 2 ori fix în timp ce eram in concediu, altfel merge, dar se opreste cand vrea el)

This message was edited 3 times. Last update was at 27/09/2019 12:46:29




black_man_ady
Member

Joined: 11/11/2008 00:11:12
Messages: 100
Location: iasi
IP:
Offline

Ma bucur sa vad ca va mai fi un acvarist cu saratel in "regiune".
Recomand si eu ca si Humbert sa nu iti bati capul cu Jebao ( 2 am de 1 an si amandoua s-au oprit in aceeasi zi)
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK!
Multam tuturor. Notat.

Nu ma grabesc. Am de citit, documentare, ... Plus vreo doua proiecte aminate.

Legat de dimensiune ... vedem. Diferenta de pret nu e mare.


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:succes!

inteleg ca ai deja acvariul... eu as fi luat direct 250 pt ca diferenta de pret e mica iar acei 30cm spatiu in plus in stand conteaza enorm, la marine este incredibil cate fire si chestii se aduna :-)

lumina e cam putina, dar asta evident depinde de ce planuiesti sa tii in el si oricum poti upgrada oricand

de fapt, am totusi o sugestie: nu iti face planurile considerand ca o sa tii in el numai corali usori si foarte usori, pentru ca probabil o sa renunti la ideea asta in cel mult 1 an daca nu chiar de la prima sesiune de cumparat corali :-)


Foarte adevarat - eu am 170 care s-a umplut. Acum tot mai trag de pietre in stanga si dreapta sa nu se atinga coralii unii de altii. Va veni si upgrade-ul la 250. Singurul motiv pentru care nu am luat de la inceput 250 a fost ca eram cam la limita cu spatiul disponibil, din cauza de mobilier, acum am facut loc pentru cei 30 cm. Lumina da, e cam putina, un Prime face fata bine la o suprafata de 40x40. Ar merge o Hydra 26. Pentru pompe de valuri, la fel, am folosit Jebao, am renuntat, acum merg cu un AquaMedic EcoDrift 4.2 , foarte silentioasa si un Tunze Nanostream 6040 (DC) , cam scumpa dar poate genera valuri sa sara apa din acvariu. Pentru pompa de recirculare, am un Jebao de 3000lph, o am demult, nu mi-a facut nici o problema. La skimmer, nu-ti trebuie cine stie ce "animal", daca ai undeva la 350 l/h aer e mai mult decat OK pentru volumul de apa. Pentru redus NO3, am matrix mult in sump si dozez NOPOX, iar PO4 il reduci cu orice mediu antiphos pus in filter cup - nu folosesc filter sock.
Pesti - nu prea ai loc in 170, eu am 2 clovni si 3 chromisi care s-au facut cam mari, si cam atat. Un 250 iti permite mai multi pesti.


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si la mine pompa de recirculare jebao/ coralbox DCS 2000 a mers fara probleme, nu am curatat-o deloc in 2 ani (mi-e si frica sa ma uit acolo)



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ce mai voiam sa zic, mai mult asa for fun: probabil stii Silviu ca acvaristica marina e foarte scumpa, si eu stiam dar de fapt nu prea stiam, ma gandeam doar la investitia initiala in echipamente si animale, dar nu si la costurile de intretinere (in afara de sare)

Un exemplu: la mine crevetii peppermint nu traiesc semnificativ mai mult de 6 luni. Pana acum mi-au murit 3 si maine ma duc sa-l iau pe al 4 lea, deci am bagat 400 si ceva de lei numai in creveti in 2 ani, creveti pe care nu ii vad prin acvariu si care nu imi aduc nici o bucurie, dar trebuie luati pt ca altfel aiptasia iti poate distruge tot acvariul. Eu nu am mai vazut aiptasia la mine din ianuarie 2018, dar nu am curaj sa nu am crevete, stiu ca sunt sanse sa fie una in sump.

Melcii la fel, mor pe capete, 30 de lei bucata, zero bucurie pt acvarist, dar sunt necesari. Am avut noroc ca la mine s-au inmultit, altfel bagam 100 de euro pe an numai in melci ca popa.

Nu mai vorbesc de pesti sau de corali morti

:-))

This message was edited 6 times. Last update was at 27/09/2019 17:11:07




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Humbert wrote:Ce mai voiam sa zic, mai mult asa for fun: probabil stii Silviu ca acvaristica marina e foarte scumpa, si eu stiam dar de fapt nu prea stiam, ma gandeam doar la investitia initiala in echipamente si animale, dar nu si la costurile de intretinere (in afara de sare)

Un exemplu: la mine crevetii peppermint nu traiesc semnificativ mai mult de 6 luni. Pana acum mi-au murit 3 si maine ma duc sa-l iau pe al 4 lea, deci am bagat 400 si ceva de lei numai in creveti in 2 ani, creveti pe care nu ii vad prin acvariu si care nu imi aduc nici o bucurie, dar trebuie luati pt ca altfel aiptasia iti poate distruge tot acvariul. Eu nu am mai vazut aiptasia la mine din ianuarie 2018, dar nu am curaj sa nu am crevete, stiu ca sunt sanse sa fie una in sump.

Melcii la fel, mor pe capete, 30 de lei bucata, zero bucurie pt acvarist, dar sunt necesari. Am avut noroc ca la mine s-au inmultit, altfel bagam 100 de euro pe an numai in melci ca popa.

Nu mai vorbesc de pesti sau de corali morti

:-))



Stiu. Nimic nu e ieftin. Insa problema mea e alta. Timpul. Am un program extrem de dezordonat. Insa vine iarna. E mai simplu atunci ca se mai linistesc apele.

In plus ... nici cu dulcicolul nu mi-e rusine. Stii cit costa un Eheim incpiria 400 full?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2019 17:25:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com