[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cu 2 pompe de apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Va salut pe toti.Am inceput relativ de putin timp pasiunea pentru acvaristica.Initial am inceput cu un pestisor betta care din pacate a decedat dupa numai 2 saptamani cred ca in mare parte din vina mea deoarece nu eram foarte bine informat (avea din ce in ce mai franjurate coada si inotoatoarea si dupa tratamente cu sare amara si albastru de malachit rezultatele au fost 0)Mentionez ca initial acvariul avea in jur de 10 litri.Acum 2 sapt am luat-o de la 0 si am confectionat singur un acvariu de 50 de litri si dupa 2 saptamani am adus 1mascul si 2 femele de molly orange ,1 mascul si 2 femele molly albe si o pereche de gupy.Am termometru,incalzitor termostatat,2 plante,pietre si substrat de pietris.Acum vine intrebarea mea Am achizitionat 2 pompe una mai mare pentru 70 de litri si una micuta de zici ca e jucarie.Deoarece sotia nu putea sa doarma din cauza bazaitului de la pompa mare am recurs la un truc,pompa mica am conectat-o printr-un furtun la un filtru extern confectionat de mine.Intreb acum este ok daca filtrul acela mare functioneaza doar ziua iar celalalt care are debit mai mic functioneaza non stop? Multumesc pentru rabdarea de a citii tot acest roman
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut si bine ai venit printre noi

Prima greseala pe care ai facut-o este ca ai introdus pestii relativ repede in bazin...Daca citesti despre ciclul azotului ai sa vezi ca , coloniile de bacterii se maturizeaza cam in 3 saptamani.aceste bacterii se depun pe toate suprafetele dure ,mai ales in filtru.Ele transforma amoniacul in nitriti, nitritii in nitrati si nitratii ai tinem sub control cu schimburi de apa.Amoniacul se formeaza prin descompunerea excrementelor faunei,frunze in descompunere,si organisme moarte.Deci ai incarcat bazinul inainte ca bacteriile sa fie suficient dezvoltate. Asta iti ridica sansele ca pestii tai sa fie mai sensibili la boli si sa moara prematur

raspunsul la intrebarea cu pompa oprita, este NU, nu este bine sa o opresrti... trebuie sa functioneze continuu,dupa 5 sau 6h de nefunctionare a unui filtru,riscul de a pierde coloniile de bacterii este mare pentru ca acestea nu mai au oxigen

Filtrarea se calculeaza in functie de volumul acvariului si incarcatura biologica (fauna si flora)
Acum intrebarea principala
CU CE AI UMPLUT FILTRULE?

ar prinde bine niste poze cu canistra facuta de tine sa vedem si sa ne dam seama daca ai circuitul de apa corect in canistra... daca nu e bun circuitul, canistra nu poate functiona la capacitate

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2019 11:29:44


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Adrian Padureanu
Junior member

Joined: 08/08/2019 15:31:53
Messages: 7
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Bine ai venit, Rukie!

Eu am un filtru extern Sun Sun HW-602B la 54 l. Dorm fara probleme cu el in camera si nu sunt "tare" de urechi.

Citeste, citeste si iar citeste materialele de pe forum.

Spor!

Cu stima,

Adrian P.
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

In primul rand tin sa va multumesc pentru promtitudinea si sfaturile date.Atasez foto cu ce am facut eu pana acum.Am uitat sa mentionez ca am cumparat deasemeni si Amtra Clean pentru ciclare si Ocean free pentru tratament de intretinere pesti.Este necesar sa le folosesc acum sau dupa ce schimb apa 30%.
Recipientul din care este facut filtrul este defapt o cana de apa pentru copii si cred ca capacitatea lui este de 500ml iar materialul de reciclare este burete si vata grosiera asa cum am atasat si in foto 7 si 8
http://2brothersnet.ro/fish/images/1.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/2.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/3.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/4.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/5.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/6.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/7.jpg
http://2brothersnet.ro/fish/images/8.jpg

This message was edited 6 times. Last update was at 24/09/2019 14:16:21

Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Revin cu un update.Ieri toata ziua au nascut doua femele una de molly si una de guppy.Am reusit sa izolez 5 pestisori in total intr-o sticla gaurita cu acul si scufundata in acvariu.De mancare le-am dat firicele subtiri de galbenus de ou si puricei de balta uscati.Tot ieri m-am gandit ca ar fi ok datorita faptului ca nu am asteptat suficient (2 sapt maxim) sa adaug 5 ml de Amtra Clean in bazinul meu de 50 de litri dizolvati in prealabil in 500g de apa.Am modificat filtrul cel mic si acum am un debit bun de apa (parerea mea).Datorita faptului ca vineri plec din localitate am improvizat un hranitor de pesti.Intrebarile mele acum sunt urmatoarele:
1.In mod normal vineri trebuia sa fac schimbul partial de apa daca schimb 5-10 litri de apa risc sa deciclez acvariul?
2.Dupa 2 saptamani aproape ar fi cazul sa curat geamurile bazinului de eventualele alge(nu se vad inca) si sa aspir substratul?
3.Pot lasa puietul cu un pic de hrana deoarece am vazut ca ei inca nu mananca.
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

https://youtu.be/C8QG8hyPbdk

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2019 16:17:16

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Fa schimb de apa linistit. Nu deciclezi nimic. Cea mai mare parte din bacterii nu stau in apa, ci in filtru, susbtrat, decoruri.
Ar fi bine ca la fiecare schimb de apa sa cureti peretii acvariului si sa aspiri substratul.
Daca lipsesti de acasa doar vreo saptamana, poti sa lasi pestii fara hrana, nu patesc nimic. Mai curand risti sa strici daca hranitorul ala improvizat nu merge bine si-ti umple acvariul de mancare.
Puiii nu o sa manance in urmatoarele cateva zile. O sa se imputa apa aia daca lasi mancare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

M-am uitat la filmulet.
Mi se pare mie, sau a facut burta acvariul tau (e deformat la mijloc)?
Ti-as fi zis sa-l umpli mai mult, cat sa fie acoperit out-ul de la filtru. Dar daca deja a facut burta, nu prea cred ca e idee buna sa pui mai multa apa.
Ti-as recomanda sa renunti la plantele si decorurile de plastic si sa pui ceva plante naturale.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
La plantele de plastic ma gandeam sa renunt intradevar si sa adaug plante naturale (ce imi recomandati ca si plante ce nu necesita o grija deosebita).
Hranitorul este contolat cu o minicamera (atunci cand apelez si intra in vibratie tubul vad cat distribuie si opresc apelul).Bazinul este din sticla de 6mm iar fundul este dublat posibil sa se vada asa din cauza substratului sau a filmuletului (oricum multumesc,am verificat ochiometric).Am facut ieri teste de apa (Tetra 6 in 1 ) si valorile au fost bune pentru toti martorii.Ma gandeam sa schimb apa duminica (adica cu 2 zile mai tarziu) ca sa nu o fac in graba.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, poti sa schimbi apa duminica.
Daca bazinul nu se deformeaza, atunci poti sa pui mai multa apa in el, macar cat sa acoperi out-ul de la filtru. Asa o sa fie si mai silentios.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Te referi la cel facut de mine din teava gaurita banuiesc.Trebuie sa il las mai jos ca se aude clipocitul apei.Deranjant este bazaitul celuilalt noaptea.Ala cred ca o sa il schimb.
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Revin cu o alta intrebare,daca am acum 2 filtre interne care valuresc apa la suprafata mai este necesara si o pompa de aer? Bazinul meu are 48 de litri full si cred ca am in jur de 44 de litri acum.Ca si dimensiuni are 90cm lungime,17cm latime si 30 inaltime.Pompele filtrante sunt montate diametral opus si valuresc doar luciul apei.Pesti 10 buc (6 molly,2 guppy si 2 ancistrus) + 5 puii de o sapt de guppy.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca apa e valurita la suprafata , nu ai nevoie de pompa de aer
... subscriu ce a scris colegul Antecume,schimburile de apa nu decicleaza bazinul, asta in cazul in care, in mod repetat, bagi apa de la retea fara sa o lasi la declorinat.Apa cu clor iti va afecta si pestii
Un schimb pe saptamana de aprox 30% din volumul bazinului ar fi suficient si un schimb de 50 sau70% /luna... dar daca tu ai 2 filtre interne,posibil sa nu ai suficient volum de filtrare bio... eu as merge pe 2 schimburi de apa pe saptamaana
Si cum a zis colegul; mai bine nu da de mancare la pesti??, 2 saptamani nu mor... si apa nu se va strica asa repede

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Problema cu hrana printr-un telefon si o microcamera (pt a putea vedea cata mancare imprastie) a mers de minune.Intre timp am adus ceva modificari la filte in sensul ca la unul din filtrele interne (Boyu) i-am scos buretele de filtrare si iesirea am bagat-o intr-un filtru facut de mine(jos pietre,apoi burete filtrant ,apoi punguta cu siporax si deasupra filtru din bumbac(vata grosiera).La cel de al doilea filtru Jeneca i-am scos carbunele activ si are doar filtru de burete,urmeaza sa ai adaug siporax si deasupra un filtru de burete mai dens.Treaba este urmatoarea,cred ca am suprapopulat putintel acvariul si anume am 6 molly,3 guppy,2 xifo si 2 antracitus si ca sa fie treaba si mai misto pe langa cei 5 pui fatati acum 2 sapt a mai fatat o femela guppy inca 10 buc.
Alta chestiune ar fi ca la nici 2 zile dupa ce am luat perechea de guppy masculul a murit(avea coada franjurata ca o putrezire si decolorata).Si de aici incepem nebunia pe care am facut-o eu.Aveam Ocean free fungus si dupa ce am scos plantele si carbunele activ (asa scria in prospect) am adaugat 5 ml de solutie in bazin direct.Apa s-a transormat aproape i stantaneu in roz si pestii pareau contrariati total .Dupa vreo ora de ganduri si framantari am decis sa scot 15 litri din apa si sa o inlocuiesc cu apa curata.10 litri o aveam depozitata in sticle fara capac de 3 zile si 5 litri de la robinet (apa de la robinet este filtrata prin 3 filtre ultimul fiind filtru de carbune activ argintat cu diametrul porozitatii de 0,1 microni si apa nu are nici gust si nici miros de clor) dar chiar si asa am adaugat in cei 5 litri 1 ml de Aquatan.In cei 15 litri de apa am adaigat si 5 ml de Amtra Clean (bacterii) si am turnat apa treptat printr-un furtun subtire de aerare incercand sa mentin 24 de grade in acvariu asta nu inainte de a replanta plantele.Momentan pestii sunt ok,am gresit undeva?Am uitat sa mentionez ca am curatat cat am putut de bine substratul.Ce sfaturi imi puteti da?Va multumesc tuturor!
https://youtu.be/WWcw-XvvcYo

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2019 09:16:29

solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Pai...nu e vorba de gresit...

- in primul rand nu "zapacesti" acvariul scotand si bagand (ba plante, ba apa, ba mana);
- de scos acele pietre mari albe...sunt calcaroase si schimba multe in apa
- de incercat daca poti...un filtru extern (second hand)
- daca tot ai ales un tip de tratament...lasa sa isi faca efectul...chiar daca e posibil sa inregistrezi pierderi...
- ai aici un link unde vei gasi lucruri ce te vor ajuta in a te dezvolta...http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2019 11:49:06

[Yahoo!]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Am scos piatra alba am testat toate pietrele si am inlaturat ce era calcaros.Dar am alta belea pestii mei molly cred ca au boala grisului.Cum sa ai tratez?Am adaugat 2 linguri de sare neiodata la volumul de 50 de litri (insuficient dupa unii) si am crescut temperatura la 28 de grade treptat cate 1 grad pe ora.Oare este suficient?
[Thumb - 20191011_083526.jpg]

[Thumb - 20191011_083546.jpg]

[Thumb - 20191011_083535.jpg]

[Thumb - 20191011_085825.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2019 08:29:29

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Cu sarea nu stiu exact dar stiu ca majoritatea ridica temperatura la 30°C....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Am ridicat-o la 28,unul din molly portocalii a dat coltul deja
Am adaugat o pompa de aer si am separat guppy si molly de xifo pentru ca am obs ca xifo au devenit agresivi cu molly si ai atacau.
Oare daca ma duc pana in 30 nu ai fierb,mai am si puiet in cresa care vad ca nu au schimbari de comportament.Molly sunt cei mai afectati.
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Cei de la petshop mi-au recomandat sa le pun Ocean free fungus 3ml in 40 de litri de apa,o lingura de sare neiodata si temperatura cu 3 grade mai mare decat de obicei(adica 28).
Sper sa nu moara toti cu toate ca pe molly nu ai vad bine.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

din pacate,eu nu vad gris acolo,ci altceva mai grav. Si mai din pacate,vei mai avea pierderi periodice. nu stiu sigur ce e ,dar acel fungus va parea irelevant...spune.ne cum se comporta,mie personal ki se pare ceva ce pare a fi vindecabil cu omnipur

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com