[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Solutie diy pentru backup pompe de valuri  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Cine poate sa ma ajute si pe mine sa-mi fac?

chestia e ca nu ma prea pricep, dar un acumulator stationar de 12V am vazut ca e destul de ieftin, de exemplu pt 20Ah platesti sub 200 de lei si ar trebui sa tina vreo 2 zile o pompa care consuma max 5 wati cum sunt Tunzele

https://www.caranda.ro/stationare/general-use/fc/?price_min=21&price_max=952&post-per-page=0&afisare=0&price-order=0&page=2

chestia e ca nu stiu ce baterie sa aleg (inteleg ca trebuie una facuta special pt consum mic si pe perioade lungi)

apoi, nu stiu ce incarcator trebuie si cum trebuie facut montajul

pentru tunze exista un safety connector care comuteaza de pe priza pe baterie, dar e cam scump, vreo 50-60 euro si nu cred ca face mare lucru ca sa merite banii

chiar si asa, tot nu stiu ce incarcator imi trebuie - e nevoie de unul smart, cu protectii etc sau merge unul obisnuit?

hai sa discutam despre asta, acumulatorii sunt prea ieftini ca sa nu merite facut asa ceva

am UPS dar tine cam 1-2 ore, inteleg ca UPS-urile sunt facute pentru sarcini mari pe timp scurt si de aceea nu sunt bune pt acest gen de aplicatie

ar mai fi si varianta sa am pur si simplu bateria si sa o pun doar cand e nevoie, dar iarasi, nu sunt convins daca e suficient sa leg 2 fire de la ea la controller plus ca cam trebuie o solutie automata, macar pt concedii

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2019 16:26:57




opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Bateria din linkul tau e o baterie de UPS.

Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Linkul e catre o pagina intreaga cu baterii de uz general zic ei, deruleaza mai jos

Stii ce fel de baterie trebuie?



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am gasit pe ebay/ aliexpress module din astea la 2 lei care par ca fac comutarea de la priza la baterie, ce parere aveti?

https://www.ebay.co.uk/itm/Power-Supply-Automatic-Switch-Controller-Module-For-DC-12V-24V-36V-48V-Battery-/282664246887

Nu stiu daca ele incarca sau nu bateria, presupun ca nu incarca, adica tb si charger separat - stie cineva?

This message was edited 4 times. Last update was at 21/09/2019 20:52:00




Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut!
Eu ?i-a? recomanda sa î?i iei asa ceva https://m.fish-street.com/battery-coralbox-powercell-for-backup-jebao-pump-dc-pump
Este exact ceea ce vrei tu sa faci doar ca împachetat într-o cutie alba ca pre? dac? le faci tu nu cred ca faci economie mai mare de 100 de lei.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai bateria aia de la coralbox are 3.6Ah, or, la 350 si ceva de lei poti sa iei o baterie de 40 Ah, adica de 10 ori mai mare.

Un incarcator stationar inteligent este cam 100 de lei, iar daca placile alea de comutare de mai sus sunt bune de ceva, practic pentru aceiasi bani ca si coral box ul obtii de 10 ori mai mult backup. Sau invers, o baterie din aia mica de 3-4 Ah costa vreo 50 de lei maxim.

In fine, ideea era sa exploram subiectul.

Cred ca o sa comand placa aia si o baterie mica sa fac niste teste. Vad ca cei de la Coral box folosesc o baterie VRLA, deci o sa caut din aia.

This message was edited 6 times. Last update was at 22/09/2019 08:30:18




Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Ei spun ca ar tine pt o pompa de valuri Jebao RW8 în medie cam 24 h. Cred ca în Bucure?ti Enel nu te poate las? f?r? curent 24 de ore
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, pe cea mai mica setare, unde consuma 10w
la maxim consuma 24w, deci timpul teoretic dat de producator este de 10 ore

si iti dai seama ca in practica alea 10 ore vor fi de fapt 5.

iar la 5 ore probabil nici nu ai nevoie de backup

si repet, poti face setupul lor chiar si cu 100 de lei, tot cu piese chinezesti ca si ei



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Un simplu releu poate sa faca ceea ce descrie chinezu' (sa comute o tensiune de alimentare de la alimentator la baterie - fara nici un fel de electronica). Daca circuitul ala are si incarcarea acumulatorului ar fi bun. Doar ca nu zice nimic de incarcarea acumulatorului si s-ar lauda cu asa ceva.

Doar sa ai grija - alea sint circuite pt. alimentarea cu curent continuu.

Sa ai grija si la eventualele calcule (chiar aproximative) care le faci. Din cauza acumulatorului calculele le vei face in Ah trecind prin W(ati), A(mperi) si V(olti), tinind cont si de randament(e). Sa zicem ca ai un acumulator VRLA de 12V si 7,2 Ah . Daca pui pe el un consumator care haleste 1A teoretic il va putea alimenta timp de 7,2 ore. Doar ca tensiunea pe acumulator variaza de la 12,6V (complet incarcat) la 11,9V (complet descarcata). Nu pare mare diferenta dar este peste 5%. Daca dupa ea pui un convertor 12/22Vca trebuie sa tii cont si de randamentul convertorului - unele au ajuns la 90%.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am gasit intre timp pe ebay si chinezarie din aia care si incarca, nu doar comuta, la 10 usd, dar voi lua incarcator separat.

Am observat si eu ca placa aia are releu, dar pare ca are si niste capacitori ca sa nu se intrerupa curentul. Am comandat-o deja, o sa vad.

Tensiunile vor fi toate 12V DC, deci fara convertor.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2019 06:35:14




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O intrerupere foarte scurta a tensiunii in cazul asta nu conteaza aproape de loc. Releele comuta de pe o tensiune pe alta in citeva zeci de milisecunde. Fiind in curent continuu e chiar simplu Un condensator de 2-3000microfarazi (sau chiar mai mic) pe pompa va compensa fara probleme lipsa tensiunii de alimentare pe timpul comutarii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Te cred dar nu uita ca vorbesti cu un ne specualist.

Ma poti ajuta cu tipul de baterie care e cel mai bun? Descarcare lenta, consuk mic.

Merci



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si eu sint interesat de problema , dar din lipsa de timp...
Cum ai alimentare de 12V faci calculul de timp direct pe capacitatea acumulatorului - la 6Ah cu un consum de 0,41A teoretic ai 14,6 ore de functionare. Practic m-as astepta la 8-9 ore.

Practic ai doar 2 optiuni. Acumulatori cu Pb VRLA sau LiIon.
Ambii ii gaseti destul de usor la preturi acceptabile. Ambele dupa 3-7 ani de functionare vor trebui inlocuite (depinde mult de cit de bine sint construite - adica de producator). Nici un tip nu suporta supradescarcarea sau supraincarcarea - sint necesare incarcatoare dedicate la fiecare tip altfel se fac praf foarte rapid. Cu Pb sint mai iefitini am impresia (nu am verificat), dar eu as merge pe LiIon. Se leaga mult mai usor in paralel ca sa maresti capacitatea (adica timpul de lucru) spre deosebire de cei cu Pb unde legarea in paralel e o adevarata durere de cap.
Alte avantaje la LiIon fata de Pb sint greutatea si volumul mult mai mic la aceeasi capacitate - nu conteaza practic deloc in cazul asta - si sint compensate de pretul mai mare.

La LiIon se gasesc usor circuite de incarcare si alimentare (a aparatului de dupa ele) dedicate. Un exemplu rapid:

https://www.olx.ro/oferta/modul-de-incarcare-baterii-litiu-3-celule-in-serie-20a-bms-li-ion-IDamxM3.html#0aa9968f83

Valoarea mare a curentului care apare pe acolo e necesara doar in anumite conditii - pt. motoare sau leduri de putere.

Cauta acumulatori - adica celule LiIon - tip 18650 (18650 e de fapt marimea carcasei acumulatorului) fabricati de Panasonic sau Samsung, preferabil cu protectie interna (sint mai scumpi si cu 5mm mai lungi). Ocoleste de departe producatorii chinezi gen Ultrafire. Ia 3 bucati de 2Ah pe celula - in nici un caz sa nu iei peste 2,5-3Ah, sint niste glume aiurea de marketing. Pt. fiecare din celule iei si un suport:

https://www.olx.ro/oferta/suport-baterie-18650-li-ion-acumulator-ion-pcb-IDaZN6Z.html#e10c395a59

Pina pe la un consum de 2A nu ai nevoie de banda speciala si sudura in puncte la celula - doar de fire ceva mai groase lipite cu fludor (nu vei scapa de lipituri orice vei face - sint mult mai sigure decit diversele tipuri de conectori). Suportul de mai sus e de ajuns (dac nu ai nevoie de curent mare) si poti sa adaogi usor mai tirziu inca 3 acumulatori in paralel cu primii.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2019 10:31:07


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si pentru Plumb VRLA ai idee daca trebuie un anume sub tip de acumulator sau suntcam la fel si sunt ok pt o astfel de aplicatie?

vad ca astia de la caranda au mai multe "game" de plumb VRLa, dar nu stiu ce reprezinta ele, de ex FC, DB, FP, LONG etc

unele sunt cu gel, altele AGM etc

sincer mi-e mai usor sa iau plumb ca deja am gasit sursa, am cercetat si ce incarcator imi trebuie etc



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cred ca VRLA cu gel sint mai potrivite la ce vrei.

Ceilalti termeni se refera la diferente interne de constructie (tipuri de separatore, adaosuri de diverse metale pt. imbunatatirea caracteristicilor) de care am auzit foarte vag pina acum. Stiam ca exista , dar nu stiam la ce se refera.

Trimite-le un mail despre ce vrei sa alimentezi si cred ca o sa-ti indice cel mai indicat tip - din cite am vazut pe Softpedia raspund destul de repede. Il cumperi dupa capacitatea acumulatorului. Exemplu: 7,2Ah/0,41A=17,5ore de functionare - din care as scadea 30%.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, corect, cel mai bine e sa-intreb pe ei. Merci.

Va tin la curent, astept sa vina comutatorul ala si o sa fac niste teste.

Mai trebuie sa cercetez si de o cutie ceva pentru baterie, stiu ca sunt sigilate etc dar na, o sa o pun in in living langa copii, deci paranoia e buna.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2019 12:26:08




Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.

Vezi topicul deschis de mine pe tema aceasta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44889.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

merci!

ce baterie folosesti te rog si ce incarcator?



Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.
Am o baterie de 12V, 18-20 Ah.
Ca si incarcator, este o varianta standard ce se gaseste in comert. incarca baterii de 6 si 12 v, pret in jur de 70 lei

cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Salut,
Ca idee de backup pentru pompe de valuri, lumini si orice alte echipamente care functioneaza pe 12v sau 24v va recomand sursele cu rol de ups de la Mean Well (sunt pe 12 sau 24v) si au un cod de genul SCP-50-24/SCP-75-12 (cele cu SCP au rol de UPS, 50/70 era puterea in W daca tin minte iar la final voltajul 12/24). Ele pot fi gasite pe magazinle chinezesti online sau chiar si in Romania la pret decent, undeva intre 70-130 de ron in functie de sursa si magazin. Pe mine SCP-50-24 m-a costat 80 ron si restul componentelor pot fi luate de la magazine electronice. Ca sa nu fac reclama aici va pot comunica magazinele pe PM.

Pentru ca aveam nevoie de baterie de 24v, pompa jebao sw4 avand 24v, am luat 2 acumulatori VRLA ULTRACELL de 9ah, cele cu li-ion fiind mai scumpe si nefiind necesare momentan, recomandarea magazinului de unde am luat sursa fiind de maxim 12ah, dar cei de 9ah erau cam la 67 lei unul fata de 99 lei cel de 12ah. I-am legat in serie, am folosit un stecher cu cablu avut prin casa, un buton (ca sa pot opri cand hranesc pestii, aici pot pune si un releu wifi sonoff ca sa pot opri de la distanta) si un mic cablu cu papupi pentru baterie.

Cel mai mult m-am chinuit sa gasesc informatii despre cum sa fac toate astea deoarece nu ma pricep foarte bine dar am studiat diverse produse asemanatoare.
La un test de weekend, am oprit curentul la pompa la ora 8 dimineata, pompa mergand pe modul PULSE/SPEED 4, si la ora 19.30 seara inca functiona dar m-am oprit din testare ca aveam si alte lucruri de facut, eu oricum vroiam o solutie de back-up macar pentru 6-8 ore ca nu am probleme de obicei cu pene de curent.

Costul meu total a fost undeva la 215 lei ca aveam o parte din componentele mici care se gasesc la orice magazin de electronice. probabil si bricolaj.

Exista deja si solutii pe 12volti, la magazin dar cu baterie mica, care nu cred ca ar tine mult se numeste UPS DC 12V 12W Li18650 2600mAh Powerwalker si costa cam 150 ron.
Sau mai exista pe aliexpress variante ale unor surse asemanatoare cu baterii incorporate CCTUNG SK616 fiind o varianta interesanta, mult mai ieftina pe site-ul lor decat pe aliexpress.

Schita cu backup-ul diy:
[Thumb - back-up pompe.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 24/10/2019 07:47:53

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com