[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
anubias cu alge ... sau alge cu anubias  XML
Forum Index » Alge
Author Message
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=12415&pos=-6070

cam asa arata anubiasul meu. cum pot sa rezolv problema? (algele sunt ca niste puncte mici vrede-inchis spre negru)

acvariu: 70 litrii
lumini: 1x15W sera plant + 1x15W sun-glo 13 ore pe zi
populatie: 5 ancistrusi si vreo 5 pomaceea
CO2: pana in prezent NU, dar mesteresc la o sticla cu gelatina (nu folosesc nici un fel de fertilizant)
apa: ph:7,5; kh:4; gh:12
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cristi ai acolo doua tipuri de alge si mai multe probleme. Si daca nu ne spuneai cred ca ghiceam ca nu ai CO2, pentru ca si pe E. tennelus ai alge negre (de fapt din familia algelor rosii) ce apar la carenta de CO2. Mai ai "green spot algae" - alge verzi in puncte, care uneori au pe langa cauza de mai sus o carenta de fosfati. Culoarea frunzei de Anubias cu galben intre nervuri ar arata si o carenta de fier-magneziu, poate si nitrati. Ai nevoie si de o masa de plante mai mare. Cu putine plante ce cresc lent, fara CO2 si fertilizanti se cam intampla sa para alge de felul celor de mai sus. Stiu ca circula teorii ca fertilizantii fac alge. Eu spun simplu ca algele isi gasesc tot ce le trebuie fara fertilizanti pe cand plantele nu. Plantele carentate sunt tinta imediata a algelor, fiind si mai slabite de acestea si asa apare un cerc vicios. Solutia - acvariu masiv plantat de la inceput, fertilizare corecta, CO2 de la inceput si evitarea excesului de lumina, mai ales la cei fara CO2 (dar asta nu insemna lumina insuficienta).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ca solutie pe termen scurt, poti prepara o solutie facuta din 19 parti apa si 1 parte inalbitor de rufe (fara arome).

In solutia asta scufunzi planta si o lasi un anumit timp. Pentru Anubias merge 4 minute (testat de mine). Pentru alte plante poti sa incepi cu un minut, dar nu dau ca sigur nici un timp pentru ca nu am incercat.

Algele vor muri (desi nu vor disparea de pe planta imediat) si planta, desi va stagna un timp, isi va reveni.

Repet, asta este o solutie pe termen scurt. Daca nu umbli la conditii, algele vor aparea din nou. Ia-ti niste teste de apa si vezi ce dezechilibre ai acolo. Si citeste cu atentie ce scrie Intros ca stie el ce zice.


Spor.
Val.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

va multumesc pt reaspunsuri. de ieri CO2-ul este up and running, acu sa vad cum tin PH-ul oarecum constant. in acvariu am anubias nana (cel din poza) o bucata si vreo 3 bucati anubias pettite. Ieri am mai adaugat si 8 fire de Hygrophila polysperma 'Rosanervig' (cred ca asta e .... e hygrophila cu frunze rosii/roz)

azi dimineata am adaugat 1 ml de sera florena. (am sa vad cum continui cu fertilizantul (dozaj/periodicitate) in functie de ce se intampla in acvariu)

cat priveste nitratii, ma invart inre 20 si 40 mg/l

perioada de iluminat e ok? ar trebui sa o reduc?

va multumesc anticipat,
Cristi Ionescu
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Avand mai mult plante cu crestere f lenta (pana azi), valori de 20-40mg/l nitrati sunt foarte mari. Schimba ceva apa pana scad sub 20mg/l (eu incerc sa tin nitratii pe la 10mg/l ). Cu CO2 si fertilizantii Sera vei avea in curand tufe frumoase cu Hygrophia polisperma - creste repede, este ce iti trebuie pentru momentul de fata, mai ales ca fiind Rosanevig va produce un contrast frumos cu verdele anubiasilor.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline



merci INTROS ... se pare ca sunt pe drumul cel bun ....

am sa masor si nitratii din apa de la robinet sa vad ce si cum ....
[Yahoo!]
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

am observat ca melcii au inceput sa se indoape din hygrophila nou achizitionata. am citit eu ca melcii se dau doar la plantele/frunzele bolnave, dar melcii mei se dau numai la frunzele tinere din varf ... e posibil ca frunzele tinere sa aiba probleme? sau exista vreo atractie deosebita intre pomaceea si hygrophila? (precizez ca de anubias nu s-au atins, cu toate deficientele pe care le are, da e posibil sa nu se fi dat la anubias si pt ca anubiasul este "planta de plastic") .....
voi ce parere aveti?
[Yahoo!]
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

atacurile melcilor la hygrophila continua ... zilnic pescuiesc bucatele de frunze nemancate ....
daca nu ma sfatuieste si pe mine nimeni ce sa fac ... cred ca am sa renunt la serviciil e melcilor ....
[Yahoo!]
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

ok .. am renuntat la melci ....

instalatia de co2 merge bine, ph-aul a scazut pana pe la 7, zilnic pun 1,5 ml de sera florena. dupa un schimb mai serios de apa nitratii au ajuns la 10 mg / l (oricum din 5 ancistrusi au ramas doar 3 .. deci sper sa raman la valoarea asta + ca schimb 10 litrii de apa la 2 zile)

situatia plantelor:
- frunzele de anubias sunt tot galbene intre nervuri .... plus ca a dat o noua frunza la un anubias pettite care e de un verde ff crud
- parca incep sa apara niste hair algae pe geam (pana acum se ocupau pomaceea de alga asta)
- hygrophila merge bine

deci scorul este doi la un pt "naspa" .... sugestii pt a schimba scorul?
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Rabdare... peste o luna mai vezi cum merge. Despre melci si H polisperma asa e - rad din greu planta (e lucru cunoscut, dar nu stiam de melcii tai si nici nu am mai citit o vreme pe aici sa te avertizez) si singura solutie e sa fie rariti masiv sau indepartati.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

apa: pH=7, kh=3-4, N03=5mg/l. volumul acvariului este de 70 litrii
iluminare: 1x15W sera plant+ 1x15W Sun-Glo, 13 ore pe zi
pesti: 3 ancistrusi longfin
plante: 1 anubias nana, 3 anubias pettite, vreo 20-25 fire de hygrophila rosanervig

zilnic pun 1,5 ml de sera florena iar apa schimb 10 litrii o data la doua zile
CO2-sticla cu drojdie care merge non-stop, culoarea indicatorului de la sera de CO2 este verde inchis

si cam la o luna de la inceperea fertilizarii cu sera florena si a utilizarii CO2-ului situatia e urmatoarea:
- hygrofila a crescut frumos, nu are pic de alge pe ea nici alge negre, nici green spot algae nici BBA
- frunzele noi de anubias (care au dat in acest timp, cam o frunza la 10 zile) sunt ok, fara alge
- frunzele vechi de anubias care aveau alge negre si green spot alge mai nou au si BBA (algele negre si cele verzi nu s-au inmultit, dar nici nu au disparut):
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=12415&pos=0
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=12415&pos=1

intrebari:
- pot sa fac ceva sa scap de alge de pe frunzele vechi de anubias? sau trebuie sa le rup?
- de ce a aparut BBA? (precizez ca a aparut de cand am bagat CO2, inainte nu era)

sunt recunoscator pt orice sugestie privind algele din acvariul meu ... in cateva zile am sa pun si o poza cu intreg acvariul

multumesc anticipat,
Cristi Ionescu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cristi_ionescu_79 wrote:pot sa fac ceva sa scap de alge de pe frunzele vechi de anubias? sau trebuie sa le rup?
Baga frunzele cu alge vreo 10-20 secunde in alcool sanitar. Apoi la speli repede in jet de apa si lasi planta o zi in apa curata sa iasa spirtu' din algele moarte pe care le-ar putea minca Ancistrusii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com