[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau sa fac un acvariu de 400x80x80 putin ajutor  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Buna sunt nou pe grup as avea nevoie de putin ajutor.
Planul e asa un acvariu cu sticla ultraclara de apa dulce de 400x80x80 cu filtrare externa am gasit ceva de la Sunsun Cpf 5000 cu bec uv 11 wat cred nu prea am fost atent la bec ca nu vreau sa il folosesc doar in cazuri de urgenta.
Care ati folosit sunsun pgf 5000 e ok da randament , teoretic ar fi practic nu stiu.

Substratul e in plan de la ada , sau jbl nu stiu inca sigur . Lampi sunt total pe langa.
Co2 iau de la acvariu care il am 370 litri dar mi se pare mic
Unde ar mai bine sa il comand ca pret si calitate
Astept parerile voastre



This message was edited 2 times. Last update was at 17/09/2019 17:05:37

Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Nimeni nimic ?
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline


Astept parerile voastre



This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 01:02:51

black_man_ady
Member

Joined: 11/11/2008 00:11:12
Messages: 100
Location: iasi
IP:
Offline

Salutt. In primul rand ai gresit rubrica. Aici e pentru acvarii marine.
Legat de filtrare eu as merge pe sump la dimensiunea aia, iar lumina depinde ce vrei sa folosesti : led, neoane, mh, hibrid.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

- Am mutat topicul aici, pentru ca era incadrat gresit.
- Dimensiunile acelui bazin sunt oarecum atipice... eu nu stiu daca exista "foaie de geam" de 4 metri lungime.
- Teoretic, ar trebui sa folosesti geam de 15 mm grosime. Iti va fi extrem de incomod sa umbli in el, din cauza inaltimii de 80 cm.
- Inaltimea mare te va penaliza si pe partea de "lumina", deoarece vei avea nevoie de niste lampi foarte puternice (care sa "bata" prin 70 cm de apa).
- In mod teoretic, un bazin asa de mare ar trebui sa aiba sump (pentru filtrare)... dar tu ai amintit ceva despre substrat "fertil", asa ca probabil vrei sa faci un bazin "plantat". Sumpul te incurca in acest caz.

Completeaza profilul personal si zi-ne de unde esti... ca sa nu te trimitem "aiurea".
Daca esti bucurestean, incearca sa iei o oferta "pentru constructia bazinului" de la Coralis - http://www.coralis.ro/contact/

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

O sa renunt sa il fac din sticla ultra clara o sa il fac din plexiglas , da vreau sa fie plantat , nu vreau sump din cauza greutati , vreau sa merg pe filtru de iazuri problema ca e lung si nu stiu daca o sa dea randament , eu vreau gen in dreapta sa pun intrarea si in stanga iesirea la poma exterioara debit are de 5000 l/h ar fi dublu decat acvariu ar trebui sa fie ok , este filtru si mai mare dar nu vreau sa faca uragan in el
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Pflorin wrote:O sa renunt sa il fac din sticla ultra clara o sa il fac din plexiglas , da vreau sa fie plantat , nu vreau sump din cauza greutati , vreau sa merg pe filtru de iazuri problema ca e lung si nu stiu daca o sa dea randament , eu vreau gen in dreapta sa pun intrarea si in stanga iesirea la poma exterioara debit are de 5000 l/h ar fi dublu decat acvariu ar trebui sa fie ok , este filtru si mai mare dar nu vreau sa faca uragan in el

Inaltimea nu vreau sa o modific ramane asa initial am vrut de 1,20m dar dupaceia mam gandit la mentenanta si lumina
Momentan stau in Austria in Vienna cu acvariu am cam rezolvat astept ofertele
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, astea sunt planurile tale, da' pana la realizare o sa ai de tras.
- daca bazine mari de sticla am mai vazut/mai gasesti cine sa le faca, sa stii ca eu nu stiu pe nimeni in Romania care face bazine de plexi.
- daca vrei bazin plantat, atunci o canistra din aia exterioara va face fata... probabil ca pestii vor fi cantitate neglijabila, accentul punandu-se pe plante.
- daca ramai setat pe ideea de a avea 80 cm inaltime la bazin, atunci pune mana si studiaza bine lampile pe care le vei folosi... in coloana aia de apa se pierde mult din "lumina", asa ca s-ar putea sa ai nevoie de ceva special.
- nu te gandi ca filtrul ala pe care scrie 5000 litri pe ora o sa fie cine stie ce... cifrele alea sunt "pacalitoare", adica ala este debitul MAXIM pe care pompa aia poate sa-l livreze DACA filtrul este gol (fara materiale filtrante) si DACA inaltimea de pompare este 10-20 cm.
- in cazul tau, cu filtrul (plin de materiale filtrante) asezat sub acvariu si cu inaltimea aia de 80 cm, probabil ca pompa o sa livreze undeva pe la jumatatea debitului maxim.
- tinand cont de lungimea declarata a bazinului, eu cred ca vei avea nevoie si de niste pompe interne care sa "miste" apa pe-acolo.

===

EDIT:

- am vazut ca intre timp ai mai adaugat inca un post la topic... ti-am modificat eu locatia, la profil.
- probabil ca in Viena o sa gasesti firme care construiesc acvarii de plexi... tot ei iti vor putea face recomandari precise privind filtrarea si iluminarea.


Succes si tine-ne la curent cu proiectul tau!


This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 10:15:44


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Acvariu nu o sa il fac in romania , germania sau america sunt diferente uriase de preturi pe pompa ei zic ca da randament 5000 l/h cu pesti si gol 9000 l/h cu lumina trebuie sa ma mai documentez, substratul ma gandesc la ada sau jbl , din ce am citit cu jbl manado nu prea poti sa faci prea multe forme ma intereseaza sa tina si mult nu am de gand sa il modific repede .
La substrat am vrut sa iau incalzitor dar am renuntat nu o sa ma avantajeze la ce vreau sa fac. Plus tinand cont de lungime e bataie de cap

Ce tine de pesti ideia e sa fie multi si nu mari rau
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Multumesc ca le modifici sunt cam stangaci postez pe unde apuc si nu in ultimu rand ca iti faci timp pentr-u raspunsuri
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

La pompa de apa ma gandeam inainte dar sunt in dubi am citit undeva ca valurile elimina co2 nu stiu daca e si adevarat nu e ok co2 am vrut sa il bag prin reactor dar renunt am vazut ceva frumos .

La filtrare ma gandeam ca daca nu da randament 1 bag 2
Ai nevoie de picurare sau nu ca daca da am o problema nu prea am cum sa aduc apa si scurgerea la el
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand, incearca sa NU postezi de 2-3 ori la rand, daca intervalul de timp nu este foarte mare... cred ca ai la dispozitie cam 30 minute in care poti sa editezi raspunsul anterior si sa adaugi ceea ce vrei sa adaugi.

Revenind la subiect:

- pompa aia despre care vorbim noi (5000 litri/ora, sau 9000 litr/ora) este pompa filtrului extern? Sau e alta pompa, doar pentru recircularea apei din bazin?
- daca e pompa filtrului extern, atunci asa e... de la debitul ala de 9000 l/h, tu o sa ajungi undeva (real) pe la 5000 l/h.
- tinand cont ca o sa fie un bazin plantat, e suficient de multa apa "vehiculata" in sistem.
- DA, "valurirea" suprafetei apei o sa duca la pierderea CO2-ului.
- pe de alta parte, daca IN-ul si OUT-ul de la filtrul extern sunt pozitionate la capetele acvariului (la 4 metri distanta), atunci eu cred ca nu o sa ai o miscare normala in masa apei... pur si simplu, la mijlocul acvariului o sa ai o masa de apa "stagnanta" care nu prea va fi "trecuta" prin filtru.
- la un acvariu plantat nu te ajuta foarte mult o instalatie "la picatura", pentru ca vei dilua in permanenta cantitatea de "ingrasamant" si vei pierde si CO2-ul din apa evacuata.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 11:41:14


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Pai si daca ai pun o jucarie din asta la mijloc legata de filtru exterior
https://www.amazon.de/Pontec-Filter-Bachlaufpumpe-PondoMax-5000/dp/B007FQJ5N0/ref=pd_aw_fbt_199_img_3/257-5391124-7956534?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B007FQJ5N0&pd_rd_r=d69eafde-0210-4e5c-8edf-8f8574703b61&pd_rd_w=sHP70&pd_rd_wg=olFsB&pf_rd_p=afb14fee-5cab-4095-bbfe-d1c843b6d4cf&pf_rd_r=1801P770NK4WED2ZQT7Y&psc=1&refRID=1801P770NK4WED2ZQT7Y

Si asta e filtru exterior
https://www.amazon.de/SunSun-CPF-5000-Druckteichfilter-Filter-Teichfilter/dp/B015GFC9XO/ref=mp_s_a_1_fkmr2_2?keywords=sunsun+ctp+5000&qid=1568803230&sr=8-2-fkmr2


......
As putea sa ai dau o gaura la mijloc desi nu prea imi place gauri dar daca e nevoie asta e

Multumesc inca o data mai scos din o dilema cu picurarea



This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 12:50:20

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie filtrarea mi se pare lipsita de importanta in acest moment

cred ca ar trebui sa te gandesti la lumina si la CO2 si la costurile legate de fetilizare/ substrat/ plante

pe langa aceste probleme, filtrarea si circulatia apei e o problema simpla, mai ales ca poti oricand sa mai pui un filtru sau un powerhead si asa mai departe

dupa mine, un acvariu plantat de 2600 de litri este o bataie de cap cumplita si care nu are sens, pentru ca nu vad ce se poate face dpdv plantat in 2600 de litri care sa nu se poata face in, sa zicem, 500 de litri

adica, in cazul fericit si putin probabil in care acvariul va fi un succes, pe mine ma ia durerea de cap numai cand ma gandesc la cata treaba va fi la tuns plante si curatat geamurile - si mai ai si 80 cm inaltime!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/09/2019 13:02:19




Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Humbert wrote:mie filtrarea mi se pare lipsita de importanta in acest moment

cred ca ar trebui sa te gandesti la lumina si la CO2 si la costurile legate de fetilizare/ substrat/ plante

pe langa aceste probleme, filtrarea si circulatia apei e o problema simpla, mai ales ca poti oricand sa mai pui un filtru sau un powerhead si asa mai departe

dupa mine, un acvariu plantat de 2600 de litri este o bataie de cap cumplita si care nu are sens, pentru ca nu vad ce se poate face dpdv plantat in 2600 de litri care sa nu se poata face in, sa zicem, 500 de litri

adica, in cazul fericit si putin probabil in care acvariul va fi un succes, pe mine ma ia durerea de cap numai cand ma gandesc la cata treaba va fi la tuns plante si curatat geamurile - si mai ai si 80 cm inaltime!

stiu ca e de munca nu imi bat capul cu co2 ca il am deja intretinerea plantelor trebuie facuta ca aia e fertilizarea vreau sa o fac bine de la inceput deaceia nici nu ma grabesc e un plan mai nebunesc dar eu cred ca se poate realiza am vazut acvari mult mai mari si nu are costuri de intretinere mari ce sa zic e placerea mea
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ce sa zic, ma bucur ca nu sunt singurul nebun care vrea un plantat de dimensiuni generoase. Spor cu proiectul, insa tine cont de faptul ca la un bazin plantat, pesti mai putini si nu cacaciosi multi. Despre fertilizare, daca nu ai plante prrtentioase, lumina normala, merge si fara. Mai ieftin iesi cu jbl feropol la 5 litrii.
[ICQ]
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

Ms de raspuns in jur de 80% e cam rezolvat sa vad restul stiu ca ies mai ieftin cu jbl dar nu stiu daca tine 2 ani ca ada aici e problema

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 15:29:02

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cica sa ma bag si eu in seama...

cred dca problema cea ma dificila este raspandirea CO2 si a fertilizarii in volumul de apa...nu cred ca va putea dispersa fara 2 sau 3 pompe de recirculare... bineinteles, fara valurirea suprafetei pentru a eviuta cat mai mult posibil din pierderile CO2

in legatura cu lumina, la 80 cm are posibilitatea sa se ridice , de la baza cu inca 30 cm,cu bolovani,stinci... etc, peste care sa planteze si sa puna iar ornamente, iar partea cu displeiul sa ramaina cu un substrat inert , doar cu ceva ornamente gen mopan,crengi, radacini. in felul acesta nu cred ca ar avea nevoide de iluminare speciala care sa patrunda 60,70 cm de coloana

This message was edited 2 times. Last update was at 18/09/2019 15:09:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Pflorin
Junior member

Joined: 17/09/2019 10:10:48
Messages: 15
Location: Vienna / Austria
IP:
Offline

adrian09 wrote:cica sa ma bag si eu in seama...

cred dca problema cea ma dificila este raspandirea CO2 si a fertilizarii in volumul de apa...nu cred ca va putea dispersa fara 2 sau 3 pompe de recirculare... bineinteles, fara valurirea suprafetei pentru a eviuta cat mai mult posibil din pierderile CO2

in legatura cu lumina, la 80 cm are posibilitatea sa se ridice , de la baza cu inca 30 cm,cu bolovani,stinci... etc, peste care sa planteze si sa puna iar ornamente, iar partea cu displeiul sa ramaina cu un substrat inert , doar cu ceva ornamente gen mopan,crengi, radacini. in felul acesta nu cred ca ar avea nevoide de iluminare speciala care sa patrunda 60,70 cm de coloana

Nu vreau sa ridic peste tot doar unde pun lemn o sa fac o zona umbrita asa am in cap momentan mai e pana acolo , ce tine de co2 vreau sa il pun in mijlocul acvariului puverizator sau cum ai spune am vrut reactor dar renunt , lumina e ok sa fie puternica chear daca nu folosesti la capacitate maxima cine stie in 2 ani ce avioane am in cap momentan vreau sa combin 2 setap unu de la takashi si unul de la the green maschine
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bun.. vrei sa imparti bazinul in zone reci,umbrite si zone plantate...nu stiu cum o sa poti sa dispersezi fertilizarea pe zone sau pe jumatate de bazin, eu cred ca asta este tare dificil, dar nu uita ca in zona plantata, daca nu te ridici si o sa folosesti iluminarea puternica , risti sa te umplii de tot felul de alge. .... fertilizare si lumina puternica e paradisul algelor

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2019 19:51:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com