[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dropsy in guppy mascul?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Salutare,

Am un mascul guppy caruia i s-a umflat abdomenul, si de ieri seara l-am pus intr-un acvariu carantina. Inca e jucaus, mananca, inoata si la suprafata si la fundul apei, dar de ieri seara pana azi dimineata nu a iesit deloc afara. Restul prietenilor lui guppy sunt voiosi si fara umflaturi.

Dr. Google spune ca diagnosticul e dropsy, si ca ba e incurabil si saracutul e pe duca, ba ca s-ar rezolva cu bai de 10 minute de Epsom salt.

Voi ce ma sfatuiti?

Multumesc!
[Thumb - fish.png]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Depinde de cat e de afectat, dropsy are doua forme : acuta sau cronica, prima il omoara in cateva zile cu cea de-a doua poate trai luni dar finalul e acelasi. Baile cu Epson(sulfat de magneziu) pot fi mai lungi practic tii pestele cateva zile in apa aceia(o lingurita la 40 de litrii), daca aplici tratammmentul mai la inceput sunt sanse sa scape. Mai exista o metoda de a injecta sarea Epson in abdomenul pestelui(stomac)prin cavitatea bucala cu ajutorul unui"ac" de silicon aplicabila doar pestilor mari si nu intodeuna reuseste, eu am incercat pe doi altumi cel urat s-a vindecat, cel mai mare si frumos(35cm) a murit
[Email]
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Forma acuta nu cred sa fie, sunt deja 2-3 zile de cand e asa.

Sa inteleg atunci ca pot pune sulfat de magneziu direct in acvariul carantina in concentratie mica (un varf de cutit la cei 5-6 litri?) si sa-l las cateva zile in apa aceea?

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pe profilul meu exista un story numit "Vesti bune".... exista posibilitate de vindecare.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Depasitul dozei la Epson nu deranjeaza pestii, daca inca se hraneste nu-i da decat artemia congelata nimic altceva, e laxativ mai curata intestinele. Pentru restul pestilor vezi ca dropsy e un simtom la hranire inadecvata, monotona si conteaza si calitatea apei, deci depinde de ce si cum hranesti si de igiena din acvariu. O hrana exclusiv uscata predispune la dropsy, larvele rosii de asemenea

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2019 21:39:08

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in general, tratamentele lungi,slabeste pestele. Nu in putine cazuri,dupa un tratament prelungit,chiar daca pestele si-a revenit,acesta nu a mai rezistat mult.Tind sa cred ca problema ,dupa un tratament prelugit, este adaptarea la conditiile normale...Atat paradox cat si eu am avut o experienta de acest gen..dupa tratament, a mai trait o luna sau doua...
Din cate am citit ,dropsi este o boala a organelor interne si, in general nu se poate observa decat in faze finale si la acest stagiu boala este rezistenta la tratament.Din acest motiv, tratarea acestei boli este dificila si nu e garantat ca tratamentul va reusi
E greu sa stai sa te uiti si sa nu faci nimic dar cred ca este mai bina sa faca ceva sa il trimita in lumea celor drepti... il scuteste de multa suferinta

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eu personal nu pot sa il omor cu mana mea,asa ca incerc mereu salvarea pe cat posibil...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pestii se pot anestezia(in caz de interventii directe asupra lor) cu ulei de cuisoare, in doza mai mare adorm de tot

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2019 17:37:13

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

paradoxx wrote:eu personal nu pot sa il omor cu mana mea,asa ca incerc mereu salvarea pe cat posibil...


nici eu nu pot sa ai omor ... dar acum... daca stau sa ma gandec, cu pestii tratati care nu a reusit tratamentul, nu am facut decat sa le prelungim suferinta...bine .. suntem impacati ca am incercat

ovcean...interesanta treaba....cred ca e bun de utilizat la ciclidele africane...ciortanii astia...se cam ciomagesc... ai ti cu ulei de cuisoare..sa vezi ce linistz e .ok glumeam, dar e bine de retinut... nu ma gandesc eu la iterventii directe dar...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2019 23:41:35


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

no ca am poluat topicul..

tratamentul e bine sa ilfaciintr-un bazin steril, nu in comunitar si ami incearca si cate o baie cu sare...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

N-ati poluat nimic, nu-i bai.

Am gasit intr-un sfarsit si sulfat de magneziu, si le fac o baie de 15-20 minute in apa sarata (jumatate de lingurita la 2-3 litri de apa) o data la doua zile. O doamna binevoitoare mi-a recomandat si Punktol pe care-l pun in acvariul carantina in care sta acum pestisorul, si inca o femela (mai mult preventiv, fiind mica nici nu-mi dau seama daca e bolnava si ea sau nu).

Cum diversific hrana? Am pus acum ceva timp un post special pe tema asta, dar nu mi-a raspuns nimeni. Oricum hrana mea era destul de veche asa ca am aruncat-o si acum le hranesc din tuburi macar noi, dar acelasi tip de mancare. Flakes si pastile pentru bottom feeders. Artemia nu le-am dat pana acum, voi cumpara in curand.

Paradoxx - am citit postul tau vechi, multumesc de link!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu amesteca tratamentele, cel cu sare obisnuita e inutil, punctolul nu stiu dar nu are rost repet sa combini tratamentele(doar slabesti pestele), parerea mea singurul cu rost e sarea Epson=sulfatul de magneziu si daca poti inmoaie mancarea in solutia de Epson asta daca mai mananca
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com