[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul Betta se ascunde ?i are la vârful cozii puncte rosii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
larapale
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/09/2019 18:45:19
Messages: 15
Location: Bucuresti - Sector 1
IP:
Offline

Am transferat un betta dintr-un bol de 5 l (?inut timp de 8 luni), într-un acvariu de 60l cu 20 de al?i pe?ti pa?nici (moly, platy ,coridoras, neoni,zebre 2 jandarmi adul?i), unii dintre ei mai energici, dar nu am observat s? îl mu?te careva sau sa ii lase urme de a?a ceva. Dup? o s?pt?mân? a început s? stea doar ascuns într-o ampfora ?i rar îl mai vedeam diminea?a sau seara ?i refuza s? m?nânce, se întorcea cu spatele la hrana. Astfel, l-am mutat înapoi în bolul lui, s? îl scap de un posibil stres al metropolei, dar am observat c? are pigmen?i rosii ca sângele pe vârful cozii ?i nu îmi explic de ce. In bol sta ascuns în ghiveciul cu pl?ntu?a ?i i se vede doar coada. N -a mâncat de 3 zile ?i nu vrea nici krili cu creve?i pe care i -am servit azi.Am pus preventiv o pic?tur? de albastru de metil in apa.
Precizez c? în acvariul am 27-27,5de grade, iar in bolul in care e doar 26. Un acvariu de 20 l pentru el vine in 2 zile.
Va rog frumos, am nevoie de un sfat. Mul?umesc!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

intr.adevar a fost stresat acolo,punctele rosii sangerii pot indica o chimie a apei foarte proasta. Acele puncte ar fi putut aparea chiar de la bolzinsa s.au manifestat mai puternic cand a facut socul trecerii de la un ph al unei ape la altul. Recomand achizitionarea/confectionarea unui acvariu10/20l cat si a unei solutii Sera baktopur sa zicem care sa il ajute la regenerare. o filtrare corespunzatoare cat si schimbul a 10/20% din procentul total al apei la fiecare 2 zile ii va prelungii viata.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
larapale
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/09/2019 18:45:19
Messages: 15
Location: Bucuresti - Sector 1
IP:
Offline

Mul?umesc!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com