[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor ?i sfaturi au început sa moara pestii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Bun? ziua
Sunt mai nou în ce prive?te acvaristica ?i am probleme cu acomodarea pe?tilor în acvariu
Pentru început am preluat acu 3 luni un acvariu de la cineva cu tot cu plante ?i pe?ti dar de vreo 2 luni îmi cam mor din pesti
Acvariul are 80 L este dotat cu filtru intern ?i extrem ?i iluminare neon 15w lumina calda ?i leduri ro?ii albastre ?i alb cal câte o banda aproximativ 50cm nu ?tiu câ?i watti
De vreo doua luni am mai achizi?ionat câte 2-3 pe?ti încercând sa diversific speciile dar la 5-6 zile câteodat? ?i mai mult moare câte unul. Îi v?d c? se chinuie 2-3 zile stau retra?i pe fund înoat? doar dac? sunt deranja?i ?i rar vin la mâncare ?i când se ridica la suprafa?? parca tot cauta aer clipocesc din bot. Men?ionez ca nu am o pompa de aer dar acvariul este plantat suficient zic eu.
Schimburi de apa fac saptamanal cata 30l apa lasata la declorinat 2-3 zile. În acvariu mai pun co2 lichis 2ml câte 2 zile una pauza. Mâncare le dau o data de 2 ori pe zi depinde ?i nu foarte multa.
Im bazim am acum 5 neoni 8 pl?ti 2 zebre 3 moli 2 Cory 2 ancistrus 4 gupi ?i am avut 3 xifo voalat din care am mai r?mas cu unul ?i vreo 30 creve?i.
Problemele am v?zut ca apar de obicei la pe?tii noi achizi?iona?i(din p?cate nu am ?i un acvariu pt carantina dar în curând o sa îmi fac unul)
Recent am observat ca partea anala un firicel lung de 3-4cm cu pu?ine excremente ca un fir de par sa fie ceva vermisori
Am teste rapide de apa 6in 1 ?i din ce vad 25-50 no3 0.5no2. Gh>14 kh 15. Ph 7.8 ?i Cl2 0
Cam asa am citit eu acel test care nu ?tiu cât de exact este de 2 luni de când îl fac mereu arata la fel ?i nici nu am la altcineva sa încerc sa vad ce iese
Ce ma sf?tui?i sa fac având în vedere ca în trecut am mai pierdut un moli ?i vreo 3 gupi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce ai patit tu,am patit cu totii la un moment dat: achizitionat pesti din petshop posibil sanatosi,apoi infectarea lor cu altii din alt petshop sau chiar si acelasi. Ai paraziti,vezi Sera baktopur sau nu mai stiu cum de la Jbl cu incepea...manopur aau ceva de genul..

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Am mai pierdut unul chiar daca am urmat tratament cu sera baktopur, mai pot face ceva sa nu ii pierd si pe restul?
sincer ma bate gandul sa renunt la toti si sa o iau de la capat da dezinfectez acvariul bine sa iau substrat nou sa spal filtrele dar mie mila de ei si daca ii pun separat si apoi ii bag in acvariu ce vor mai ramane cred ca o iau de la capat si nu fac mare lucru
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Cam greu cu identificatul bolilor. Eu ce pot sa iti sugerez daca mai vrei sa incerci este o substanta de la easy life numita filter medium. Nu stiu exact in ce categoriie sa o incadrez, citeste si tu despre ea, eu o folosesc si imi pare ca ajuta cand am probleme.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Multi pesti, schimburi prea mici de apa, probabil nici nu aspiri destul, daca ai multe plante. Eu as face schimburi mai mari de apa mai des o perioada, aspirat substrat pe bucati, cam 20-30% la cateva zile si as aditiona si oarece bacterii. Daca ai impresia ca pestii tai au paraziti intestinali, sunt medicamente dedicate pentru asa ceva.Sera baktopur nu are legatura cu tratarea viermilor intestinali. Spor!
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

intr.adevar, am dat un raspuns eronat cu sera baktopur, cel cu intestinalii e sera flagellol.
Pe sera baktopur totusi scrie paraziti interni/externi. Nu este valabil si pt intestine ? Intreb, fiindca nu sunt adeptul medicamentatiei.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

narcis are dreptate,un bazin cu plante si decoruri este mai dificil de aspirat,iar daca substratul nu e aspirat, acumularea dejectiilor,resturi de mancare,frunze sau plante in descompunere, toate acestea, pot aduce o productie de amoniac la care filtrarea sa nu faca fata.Nu de putine ori si substratul poate crea probleme.Daca e un substrat fin, ca nisipul, este riscul de acumulare de gaze in substrat,daca substratul are pitris mai mare, resturile de mincar sau dejectiile ajung in profunzimea substratului, de unde e greu sa le aspitam..
Asa cum a spusnarcis, schimburi de apa mai mari sau mai dese, Eu as incerca cu schimburi la 3 zilz cate 30%, aspirare substrat pe portiuni , cum a spus narcis, si as icerca sa maresc si volumul mediilor de filtrare bio
as lasa internul pentru filtrarea mecanica iar externul doar bio cu un perlon la ultimul sertar pentru protejarea pompei. In paharul IN-ul externului as pune un burete negru care trebuie spalat la 2 sau 3 zile

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com