[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu acvariul.  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Buna ziua.Acum o luna am achizitionat un acvariu de la tetra de 105 litri cu filtru si incalzitor inclus si in aceiasi zi am cumparat si 3 pestisori.( dupa spusele vanzatorului de la pet shop buni ptr acvariul meu).2 Parrot blood ciclid si un sanitar care de curand am aflat ca este plecostomus si nu ancistrus cum a spus el.Nefiind un acvariu ciclat,unul dintre parrot a murit intr-o sapatamana.M-am apucat sa citesc,mi-am dat seama de greseli si am schimbat tot.Am mai cumparat un acvariu de 30l,am pus fitrul din acvariu mare acolo ,impreuna cu apa si am mutat pestisorii.In momentul asta la acvariul mic fac schimburi de 15l de apa la 3-4 zile,tratata cu Biotopol.Acvariul mare l-am spalat,am aruncat tot din el(substrat colorat,arcade dragute si alte mizerii) si am pus in el substrat tropica la fund,nisip negru natural peste si un pietris natural cu granulatie 3-4 mm.Am pus pietre naturale,lemne,moss de mai multe feluri si anubias.Am schimbat si filtrul la el,acum este un Jbl e902 si incalzitor tot de la ei.Deocamdata astept si butelia de co2 sa ajunga si incerc sa il ciclez urmand programul de la tropica de 90 de zile,ca apoi sa mut pestii in el.Intrebarea mea este in primul rand daca mai trebuie facut ceva si apoi daca pestii vor trai aici avand in vedere ca am citit ca pentru Pleco este nevoie de 250l ,iar pentru parrot de 200l.Cei de la pet shop nu vor sa ii ia inapoi,wu stau intr-un orasel mic din Anglia si nu am gasit un grup sau ceva unde oamenii mai schimba pestisori intre ei,sau doneaza.Va multumesc mult.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ceea ce se intampla cu pestii in bazinul mic, se intampla si daca ai pui in bazinul mare.Bazinul de 30l este prea mic chiar daca ai acel filtru vechi, care sa spunem ca are ceva colonii de bacterii
Eu as pune pestii in bazinul mare si filtrul vechi la fel... sa mearga in paralel cu celalalt vreo 3 saptamani
Schimburi de apa la max 3 zilre macar 30% cu apa declorinata
pentru anubias, nu cred ca ai nevoie de instalatie CO2 asta in cazul in care nu vreu un bazin plantatAnubiasul este o planta cu crestere lenta . atentie cu lumina si fertilizarea, esti predispus la alge

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

;;

This message was edited 1 time. Last update was at 19/08/2019 16:10:32


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Lumina deocamdata o am la 6 ore ,dar deocamdata am o lampa provizorie de 33v. Am comandat o lampa Odyssea Quad,dar ajunge prin octombrie.Ieri i-am mutat in acvariul mare ,dar totusi incerc sa fac ceva cu ei.Nu vreau sa ii chinui.Parrot( ciclida) are branhiile pufoase si iesite in afara,am cautat pe Google si am vazut ca poate fi fie o bacterie,fie spatiu prea mic,fie malformatie genetica.Eu asa i-am cumparat. Sper sa gasesc pe cineva cu un acvariu potrivit cerintelor lor.Iti multumesc mult.Apropo co2 l-am luat pentru ca imi doresc un acvariu plantat,dar deocamdata cat am ciclida este imposibil,deoarece nu iu plac si le scoate din substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2019 09:17:32

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din cate stiu, puful poate sa fie si o infectie fungica... multe probleme apar dr la lipsa de spatiu care aduce de la sinre si stresul ...Eu zic ca e mai bine in bazinul mare cu filtrele in paralel si cu schimburi de apa mai dese... si din cate am vazut si auzit la colegii cu ciclide , fac schimburi de apa masive...Eu as mari volumul de apa la schimb la 50% cu aspirare substratmacar odata pe saptamana
totusoi niste poze ar ajuta mult
si cu pestele bolnav

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Nu stiu cum sa incarc poze, am incercat dar ,marimea este prea mare.Am gasit astazi un pet shop dispus sa ii accepte ca donatie Voi mai lasa acvariul sa stea o saptamana gol sa se faca toate bacteriile,deoarece are abea 2 saptamani si apoi imi voi lua guppy,tetra si rasbora.Iti multumesc mult,pun si poze,daca ai cumva idee cum le pot face mai mici.
Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Aici erau in prima zi cand i-am adus acasa,acum aproape o luna
[Thumb - 20190820_133600.jpg]

Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Asa arata acum acvariul
[Thumb - 20190820_133916.jpg]

Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Asa arata acum acvariul.
[Thumb - 20190820_133844.jpg]

Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Asa arata acum acvariul
[Thumb - 20190820_134632.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2019 14:47:06

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dacacvrei un plantat cum ai spus,da ai nevoie de CO2, dar va trebui sa schimbi substratul. Cu un substrat inert e greu sa ti un plantat. Va trebui sa folosesti un substrat fertil peste care pui substratul inert... si granulatia sa nu fie prea mare...
Sper ca din colegii cu experienta in plantate sa iti dea mai multr drtalii
Daca iti primeste pestii... la noi da ceva plante in schimb.. poate poti lua cateva plante si sa iti iei si substrat fertil daca tot lasi pestii
in periada ciclarii poti aduce modificari linistit pentru ca nu stresezi pestii.. cand ai pesti... e mazi greu.. ii cam stresezi

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Iulia0992
Junior member

Joined: 19/08/2019 08:23:08
Messages: 8
IP:
Offline

Sub acest pietris este substrat de la tropica,acel pamanat de la ei,acolo unde se vede negru.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com