[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor setare acvariu cu ciclide africane  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
olaalin76*
Junior member

Joined: 24/03/2018 16:13:32
Messages: 5
IP:
Offline

Salut,
As dori sa trec de la un acvariu plantat la unul populat cu ciclide africane(mbune mi ar placea). Date acvariu actual:
-160 l (fara capac) 100/40/40
-2 filtre externe Fluval 206(pline cu material filtrant biologic+ 2prefiltre
-1 skimmer Eheim
-lampa Odysea 4×39W(functioneaza 2 cu 2)
Intrebari :
1.Este obligatoriu capac la acvariu ?
2.La filtrare mai trebuie adaugat/schimbat ceva?
3.Cati pesti pot baga in acvariu/specii recomandate ?(stiu ca e cam mic acvariul)
3.Lumina este prea puternica (2×39W)/ce neoane sa pun/trebuie schimbata lampa?
Multumesc anticipat.
[Thumb - IMG-20190815-WA0001.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2019 10:25:33

Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.

olaalin76* wrote:
1.Este obligatoriu capac la acvariu ?


Nu este obligatoriu. Daca va fi aglomerat / compozitie neinspirat aleasa, atunci s-ar putea sa mai sara cate un mascul fugarit de acolo, dar ideea e sa nu ajungi in situatia asta, deci raspunsul ramane "nu".

olaalin76* wrote:
2.La filtrare mai trebuie adaugat/schimbat ceva?


E ok. Depinde ce material biologic ai, niste Seachem Matrix ar fi foarte bun.

olaalin76* wrote:
3.Cati pesti pot baga in acvariu/specii recomandate ?(stiu ca e cam mic acvariul)


Specii recomandate ar fi doar ciclide mici de Tanganyika (Neolamprologus Leleupi, Lamprologus Ocellatus, Julidochromus Marlieri, etc). Dupa ce te hotarasti ce specie/culori ti-ar placea, vedem si cati intra.

olaalin76* wrote:
3.Lumina este prea puternica (2×39W)/ce neoane sa pun/trebuie schimbata lampa?


Lumina poti sa o reduci la jumatate. Neoanele le pui in functie de coloritul pestilor. De exemplu, o culoare mai albastra (Marine Glo) nu da bine cu pesti galbeni/portocalii, dar in schimb merge de minune cu pesti bleu, Aqua Glo merge cu orice culori; ideea e ca nu conteaza spectrul, trebuie doar sa fie placut ochiului tau. Lampa e ok, nu trebuie schimbata.

Am vazut ca ai mentionat mbune. Parerea mea este ca nici chiar o singura familie (2 masculi si 4 femele) nu intra acolo, iar daca o sa insisti in directia asta o sa ai parte de niste pesti chinuiti. O sa le trebuiasca pietre si nisip, care or sa ia din volumul util de apa al acvariului, care si asa este foarte mic pentru africani de Malawi.

Spor!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
olaalin76*
Junior member

Joined: 24/03/2018 16:13:32
Messages: 5
IP:
Offline

Lofty wrote:Salutare.

olaalin76* wrote:
1.Este obligatoriu capac la acvariu ?


Nu este obligatoriu. Daca va fi aglomerat / compozitie neinspirat aleasa, atunci s-ar putea sa mai sara cate un mascul fugarit de acolo, dar ideea e sa nu ajungi in situatia asta, deci raspunsul ramane "nu".

olaalin76* wrote:
2.La filtrare mai trebuie adaugat/schimbat ceva?


E ok. Depinde ce material biologic ai, niste Seachem Matrix ar fi foarte bun.

olaalin76* wrote:
3.Cati pesti pot baga in acvariu/specii recomandate ?(stiu ca e cam mic acvariul)


Specii recomandate ar fi doar ciclide mici de Tanganyika (Neolamprologus Leleupi, Lamprologus Ocellatus, Julidochromus Marlieri, etc). Dupa ce te hotarasti ce specie/culori ti-ar placea, vedem si cati intra.

olaalin76* wrote:
3.Lumina este prea puternica (2×39W)/ce neoane sa pun/trebuie schimbata lampa?


Lumina poti sa o reduci la jumatate. Neoanele le pui in functie de coloritul pestilor. De exemplu, o culoare mai albastra (Marine Glo) nu da bine cu pesti galbeni/portocalii, dar in schimb merge de minune cu pesti bleu, Aqua Glo merge cu orice culori; ideea e ca nu conteaza spectrul, trebuie doar sa fie placut ochiului tau. Lampa e ok, nu trebuie schimbata.

Am vazut ca ai mentionat mbune. Parerea mea este ca nici chiar o singura familie (2 masculi si 4 femele) nu intra acolo, iar daca o sa insisti in directia asta o sa ai parte de niste pesti chinuiti. O sa le trebuiasca pietre si nisip, care or sa ia din volumul util de apa al acvariului, care si asa este foarte mic pentru africani de Malawi.

Spor!

Salut.
Scuze ca iti raspund de abia acum dar am asteptat sa setez acvariul.
1.Filtrele sunt pline cu material filtrant biologic(Matrix,Eheim Substrat Pro si Micromec) la care am mai adaugat si o pompa de valuri de 2000l/ora
2.Lumina : am schimbat neoanele cu 2 Marine de 21 W si 2 Daylight de 21 W (aranjate 2 cate 2-1marin cu un daylight)
Acum sunt in stadiul de ciclare(de o saptamana) si mai am de asteptat minim 2 saptamani.
Urmatorul pas va fi achizitionarea pestilor (peste 2 saptamani) :
1.Ce numar si ce specii de pesti mi-ai recomanda?(dupa calculele mele am ramas cu un net al acvariului de 130 l)
2.De la ce persoana/crescator mi-ai recomanda sa-i achizitionez ?
Personal mi-as dori ,daca se poate ,o varietate de specii cu ,culori diferite(albastru,rosu,galben).
[Thumb - 15702630830974720785133679008686.jpg]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Din ce vad eu nivelul apei e undeva pe la 2cm de buza acvariului.
In cazul in care bagi mbune eu zic ca ii vei gasi pe podea. Am patit-o, eu as pune capac.
In alta ordine de idei, acvariul e mic pentru ciclide. Poti baga puiet dar vor creste repede si vor aparea problemele.
Cu siguranta vei dori un acvariu mai mare cat de curand.

PS: Bolovanii aia arata cam "pusi cu mana".

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2019 09:53:44

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

lukitza wrote:PS: Bolovanii aia arata cam "pusi cu mana".

Ca un gard
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com