[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare acvaristi si acvariste!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Adrian Padureanu
Junior member

Joined: 08/08/2019 15:31:53
Messages: 7
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salut,

Ma numesc Adrian Padureanu, am 53 de ani, sunt din Bucuresti.
Sunt acvarist incepator, mi-am facut cadou un acvariu Diversa 60 cand am implinit 50 de ani, a stat pe sifonier pana anul acesta, cand i-am gasit loc si l-am dat jos.
Am citit despre ciclare and stuff, apoi la 1 mai 2019 am pus apa in el si am dat drumul la filtru.

Astazi, 9 august 2019, acvariul arata cam asa:

[Thumb - IMG_20190809_071910.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2019 07:53:05


Cu stima,

Adrian P.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bine ai venit!
Bag sama, suntem de’un leat!
Pentru primul acvariu arata bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit. Un inceput bun, fara suprapopulare si multa verdeata. Spor in continuare.
[ICQ]
Adrian Padureanu
Junior member

Joined: 08/08/2019 15:31:53
Messages: 7
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Va multumesc!

Cateva date tehnice:
- acvariul (Diversa 60 - 60x30x30 cm) are 54 l brut, capacul are tubul fluorescent de 15 W original
- am inlocuit filtrul Claro 600 cu un filtru extern "de buget" Sun Sun HW-602B, in care am pus lava si i-am lasat doar primul burete, cel albastru
- incalzitorul Diversa de 50 w (cel din setul acvariului), l-am folosit in prima luna, acum l-am scos
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)
- am avut si plante de suprafata, dar n-au rezistat
- am plantat plante easy
- primii pesti au fost doi Coridoras aeneus, apoi am mai luat inca trei albino, deci acum sunt cinci
- am si nelipsitii melci comunitari: Planorbis si Physa

Cu stima,

Adrian P.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pffff...putini oameni incepatori ajung sa citeasca si chiar si mai putini citesc degeaba pt ca tot suprapopuleaza. Nu.mi vine sa cred ca v.ati abtinut si ati ales sa aveti doar 5 cory---->de aici,rezulta faptul ca va puteti orienta cat de curand la ce alti pesti v.ar placea,intrati pe nevertebrate.ro(nu recomand petshopurile,ii puteti lua bolnavi) si uitati.va la categoria de pesti tetra sau altele asemanatoare,aveti spatiu cat si filtrare,sunt extrem de multumit sa vad ca ati jnlocuit jaful de claro.
Felicitari,sfatuiti.va cu membrii familiei ^^ (sfat: interesati.va si de cat ajung acei pestisori sa creasca,apoi ne intrebati^^) Eu personal va recomand rummy nose tetra sau Filigera,ca tot aveti albino acolo
https://www.nevertebrate.ro/prionobrama-filigera-7382


https://www.nevertebrate.ro/aphyocharax-anisitsi-rubripinni-9074

sau

https://www.nevertebrate.ro/hemigrammus-rhodostomus-cb-27980

dar aveti o miltime de varietati acolo,dvstra decideti.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2019 14:34:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Duna dimineatza Adrian si bine ai venit pe forum, printre seniori

Imi place acvariul tau : curat si plantat.
Asteptam si niste vietuitoare.
Adrian Padureanu wrote:
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)

Legat de sticla de Aqua Carpatica as vrea sa te intreb si eu ceva:
Cum ai reusit sa indepartezi eticheta (si implicit lipiciul) de pe sticla de plastic?
De cate ori am incercat, au ramas urme de lipici pe sticla de plastic si mi-a fost teama ca este toxic pentru pesti.
E o problema care ma chinuie de multa vreme si sper sa ma ajuti tu sa o rezolv.

Iti doresc ape limpezi si un acvariu cat mai frumos in continuare.

Festina lente !
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Severus wrote:Duna dimineatza Adrian si bine ai venit pe forum, printre seniori

Imi place acvariul tau : curat si plantat.
Asteptam si niste vietuitoare.
Adrian Padureanu wrote:
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)

Legat de sticla de Aqua Carpatica as vrea sa te intreb si eu ceva:
Cum ai reusit sa indepartezi eticheta (si implicit lipiciul) de pe sticla de plastic?
De cate ori am incercat, au ramas urme de lipici pe sticla de plastic si mi-a fost teama ca este toxic pentru pesti.
E o problema care ma chinuie de multa vreme si sper sa ma ajuti tu sa o rezolv.

Iti doresc ape limpezi si un acvariu cat mai frumos in continuare.


In primul rand bine ai venit Adrian,in al doilea rand,incearca la cald,cu phoenu,asa dezlipesc eu preturile de pe hainele pe care le vand ,ce am obervat ca nu trebuie sa fie prea cald,ca altfel nu se ia tot lipiciu.Daca tot mai ramane,faci pe chirurgu,iei o lama si il razi usor tot la cald

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2019 09:10:44



image
Adrian Padureanu
Junior member

Joined: 08/08/2019 15:31:53
Messages: 7
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salut tuturor si scuze pentru intarziere, e o perioada mai aglomerata.

N-am dezlipit eticheta de pe sticla, am lasat-o acolo (nu m-am gandit la lipici!), doar am intors partea cu eticheta spre spatele acvariului.

Aveti dreptate, e nevoie de multa rabdare, am vazut ca asta e principala recomandare si am respectat-o.

Momentan am mai luat doar 9 creveti Red Cherry si ma opresc aici pentru ca voi pleca in concedii lunile urmatoare, abia prin noiembrie ma voi gandi ce pesti mai iau.

Sanatate si spor!

Cu stima,

Adrian P.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturile legate de dezlipirea etichetei de pe sticla de Aqua Carpatica.
Cred ca voi incerca metoda sugerata de Cozmastie pentru ca atunci cand e vorba de panaramele mele de pesti
sunt foarte atent la orice le-ar putea face rau (si tot mai gresesc cateodata).
Sper sa reusesc sa dezlipesc eticheta, deoarece imi place formatul sticlei si vreau sa fac si eu un prefiltru.
(Poate o sa cer niste sfaturi / pareri pe acest subiect, dar ar fi politicos sa deschid un topic separat).
Adrian, te rog sa ma scuzi ca ti-am "poluat" topicul cu intrebarea mea.
Va doresc ape limpezi si o zi cate mai placuta.

Festina lente !
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu cred ca l-ai poluat... e un sfat pentru multi care utilizeaza peturi....eu am auzit varianta cu ulei de gatit pentru etichete, si lasata sa se inmoaie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com