[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern sfat.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mattion
Unripe member

Joined: 29/06/2019 08:39:19
Messages: 2
IP:
Offline

Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
Acum nedumerirea este ce sa aleg între TetraTec, JBL si Eheim si ce model ar fi indicat pentru un acvariu de 180L.
Tot citesc de câteva ore pe forumuri si nu ajung la o concluzie parerile fiind împartite.
De specificat ca în trecut am mai avut un TetraTec Ex 700 de care am fost foarte multumit.
L-am folosit pe un acvariu de 100L si ulterior a ajuns pe unul de 240L, nu am avut nici o problema cu el, nu mi-a curs, nu facea galagie îsi facea treaba foarte bine.
Posibil sa pun si un sistem de CO2 asta daca are vreo relevanta în alegerea capacitatii filtrului. Din ce am observat Eheim-ul este cam scump.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2019 18:11:33

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut
Exact... depinde de ce buget ai pentru asta.. cu toate ca eu unul , as prefera enheim....sunt foarte silentioase si rezistznte... daa ai avut un tetra tec... si tu ai fost multumit.. de ce nu un tetra.. toata chestia este sa il iei pentru un bazin dublu decat unde ai sa il folosesti...capacitatea filtrului conteaza... daca fabricantul zice ca e pentru un bazin de 300 l e bun pentru un bazin pana in 200 litri

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

In privinta CO2, nu e relevant in alegerea capacitatii filtrului. Toate canistrele externe fac acela?i lucru, doar ca la cele mai scumpe platesti calitatea. Orice ai alege, cauta sa fie capacitatea cat mai mare. Se recomanda sa schimbi toti buretii, cu Matrix, Ada biorio, eheim substrate pro, sera siporax. Daca ai o canistra mare, reglezi debitul cam de 5 ori volumul bazinului. Spor!
[ICQ]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Am trecut prin mai multe incercari cu mai multe filtre(ma refer in primul rand la capacitatea de stocare) si am ajuns dupa multe cheltuieli la un filtru care are capacitatea cea mai mare. In afara de capacitate am bservat ca majoritatea au un bypass destul de mare, apa are tendinta sa mearga pe unde are cele mai putine obstacole, pe unde este drumul cel mai usor. Am incercat mai multe marimi Fluval(206 si 406) Jbl 1502, Eheim Profesinal....toate filtrele ce au sertare au bypass intr-un procent mai mare sau mai mic. Multa lume are impresia ca acele sertare(cosuri) ajuta...din punctul meu de vedere....este o idee falsa( ocupa spatiu, accentueaza bypass) Multi se gandesc la intretinere ca e mai usoara....din punctul meu de vedere iar o idee falsa, asa cum materialele sunt puse in cosuri la fel de bine pot fi puse in saculeti, in felul asta se elimina bypass precum si multe probleme semnalate de multi din colegi cu privire la etanseitate si alte probleme(neatentia in asezarea crecta a cosurilor) Da, multi pot spune ca au x sau y model si ca sunt multumiti, nu am ce sa contest si nici sa intru in polemica. Cei care sunt multumiti de alte modele au incercat sa probeze un Eheim Classic ce are aceeasi capacitate cu filtrul de care este multumit?
Da, recomand din tot sufletul Eheim Classic si enumar motivele:
1.Circuit corect, fara bypass
2.Capacitate mare de stocare material bilogic( cel mai important lucru in alegerea filtrelor)
3 Intretinere usoara
4.Filtre simple fara multe piese si surubele ....
5. Se gasesc piese de schimb foarte usor si au un pret rezonabil in raport cu perioada de folosinta.

Ca se revin la subiect iti recomand Eheim Classic 2217 minim.




PS: Ada are acelasi model de filtre(circuit apa, capacitate...etc) . De ce? Fiabilitate, eficienta, mentenanta usoara.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

uite un exemplu cu privire la bypass cand e vba de cosulete: am observat demiult acest lucru,pe langa spatiul ce il ocupa,poate creea culoare pe unde apa sa treaca mai usor,iar in alte colturi ale filtrului da nu aiunga deloc,asa ca ma gandeam"ce.ar fi sa elimin cosuletele?". Imediat ce mi.am pus aceasta intrebare,am sarit sa elimin cosuletele,insa m.am izbit de o alta chestie: daca elimin cosuletele suport pt materialul filtrant si pun doar saculetii direct,umpland astfel filtrul doar cu material filtrant,apa nu patrunde pana in fundul filtrului,respectiv prin tot materialul filtrant,decat daca vbim de o presiune maricica. Ce am observat la unele filtre,chiar si la chinezariile tip aqua pro,este ca sunt gandite: au in interiorul cosiletelor o gaura tip inel,care suprapuse cosulet peste cosulet creeaza culoare pt apa pt a ajunge pana in fundul filtrului si a urca prin cosulete. Prin urmare,in cazul filtrelor cu cosulete gaurite ca cele amintite mai sus,este imperios necesar folosinta de cosulete,altfel ne trezim ca apa de pe fundul filtrului nu este circulata absolut deloc,tocmai din cauza conglomerarii de material filtrant.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2019 17:04:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

@paradoxx

Filtrele care au circuitul asa cum ai precizat tu nu se preteaza la saculeti....merg doar asa cum au fost gandite. La ceea ce ma refer eu este strict gama Eheim Classic sau cu acest circuit.
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/classic-600

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2019 17:32:13

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mihai florescu wrote:@paradoxx

Filtrele care au circuitul asa cum ai precizat tu nu se preteaza la saculeti....merg doar asa cum au fost gandite. La ceea ce ma refer eu este strict gama Eheim Classic sau cu acest circuit.
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/classic-600



da,ma refeream strict la cele cu astfel de circuit,precizai ca pt a circula peste tot,e nevoie de presiune maricica,deci Eheim este alegerea corecta in caz de exista bani si dorinta,dar oare chiar circula peste tot apa daca scoatem tavitele ? ma gandesc la cata presiune e nevoie pt a impinge apa pana in fundul filtrului.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

mattion wrote:Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
...


Pentru un acvariu de 180 de litri poti avea in vedere:

- jbl e1501
- ehem profesional din gama 3 sau 4 (modelele 600)
- eheim profesional 3 1200 xl !!
- fluval fx6
- sau studiezi si faci un sump!

Legat de sistemul co2...nu are relevanta filtrul extern...decat daca vei folosi out-ul pentru dizolvarea in vreun reactor. in acest context vei depinde de debitul la iesire (cat mai mare cu atat mai buna dizolvarea).
[Yahoo!]
mattion
Unripe member

Joined: 29/06/2019 08:39:19
Messages: 2
IP:
Offline

solomonking wrote:
mattion wrote:Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
...


Pentru un acvariu de 180 de litri poti avea in vedere:

- jbl e1501
- ehem profesional din gama 3 sau 4 (modelele 600)
- eheim profesional 3 1200 xl !!
- fluval fx6
- sau studiezi si faci un sump!

Legat de sistemul co2...nu are relevanta filtrul extern...decat daca vei folosi out-ul pentru dizolvarea in vreun reactor. in acest context vei depinde de debitul la iesire (cat mai mare cu atat mai buna dizolvarea).


Tetratec Ex 1200 Plus nu ar fi ok?
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

...de tetra nu stiu prea multe. Nu as putea raspunde!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com