[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Imi mor guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,
Acum vreo saptamana a murit primul, de vreo patru zile altul sta doar pe nisip, nu mai inoata, azi i s-a alaturat al treilea.
Exista vreo boala la ei?
Singura schimbare e ca am mai luat un guppy de la nevertebrate dar ma gandesc ca e magazin serios, nu au pesti bolnavi. Si e vioi, nu pare sa aiba probleme.
Ar mai fi si caldura din ultima vreme, am 27 grade in acvariu.
Celelalte specii de pesti si melci pe care ii mai am nu par afectate.
Ce ar trebui sa verific, cu ce sa incep?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna ziua

In primul rand un schimb rapid de apa... 50%... tine apa la declorinat,intr-un vas cu gura larga, timp de 24 de ore sau daca vrei sa o schimbi mai repede, te duci la petshop si cumperi o solutie pentru declorinare.O pui in bazinul cu apa de la retea. NU PUI IN BAZINUL CU PESTI ACEASTA SOLUTIE.RESPECTA RETETA SCRISA DE FABRICANT,dupa ce ai pus solutia in bazinul cu apa de schimb, astepti macar 2 sau 3h pina pui apa in bazin.Solutia are nevoie de timp pentru asi face reactiile
Schimburile de apa sunt prima interventie de urgenta.. faci 2schimburi de 50% doua zile dupa care faci schimburi la 3 zile cate 30% timp de o saptamana... inca odata iti spun
NU PUI IN BAZIN APA DIRECT DE LA RETEA SI NICI SOLUTIA DE DECLORINARE
Asta e prima masura de urgenta

acum da-ne si noua niste detalii despre acvariu
Cind l-ai startat (cand ai pus primadata apa si ornamentele in el)
cand ai pus pestii,ce volum are ,cati pesti si ce specii ai in el
ce plante,
ce fimltrare...


si cateva poze nu ar strica

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bazinul e de 63 litri, probabil net vreo 50 si e startat de un an si ceva.
Schimb de apa (am un butoi genul celor de lapte de 25 l in care tin apa minim 24h) fac la doua saptamani cam 50% din apa.
Nu fac schimbul de apa la saptamana pentru ca am filtrare buna, zic eu, eheim ecco pro 200, in care am lasat un sertar cu materialul filtrant de la eheim si in al doilea sertar am schmbat chestiile alea de plastic care erau in el cu matrix.
Plante am: anubias (vreo 5 variante) monosolenium tenerum, cryptocoryne wenditii si o bucephalandra.
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fa un test de apa, sunt cele 5 in 1 de la JBL spre exemplu.

Cand ai curatat ultima data filtrul?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am un tub dar nu stiu cat de exacte sunt testele alea. Mai am la picatura de ph, kh, gh.
Filtrul il curat o data pe luna, cu tot cu tubulatura.
Sifonez si substratul cand fac schimb de apa.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

filtrele pe care noi le folosim , coloniile de bacterii din aceste filtre asigura ciclul de transformare numai pina la nitrati,adica ,NH4>NO2>NO3, pentru a transforma nitratii in alte elemente,este nevoie de un alt tip de filtru.Nitratii nu sunt asa toxici pentru fauna marina atat timp cat nu depasesc 30ml/l,de la aceasta valoare incep sa dauneze faunei.Deci de aceea este nevoie de schimburi de apa ,macar odata pe saptamana
Deci ,din cate spui ,s-ar parea ca ai avea un nivelul nitratilor cam ridicat si asta poate aduce boli

cum speli filtrele?daca le speli in apa de la retea .. adica spalate... este cea mai mare greseala.. mediile fitrante bio NU SE SPALA LA APA DE LA ROBINET SAI IN APA PENTRU SCHIMB?SE CLATESC..... SE CLATESC IN APA CARE ESTE SCOASA DIN BAZIN PENTRU A FII SCHIMBATA.......MEDIILE FILTRANTE SE CLATESC
daca faci asta in fiecare luna iar nu e bine...se faqce cam la 3 luni,nu dai timp bacteriilor sa se stabilizeze si sa se dezvoltze.Deci filtrul tau nu functioneaza la capacitatea lui
de aici poate si apatia pestilor...stau pe fund .. un nivel de amoniac mai ridicat ,nitriti sau nitrati
filtrul tau nu cred ca e ciclat
Parerea mea este sa faci 2 schimburi masive 2 zile la rand; sa continui cu schimburi la 3 zile cite 30% timp de o saptamana ... si 2 saptamani
Filtrul lasa_l in pace ,nu il mai curata pana nu vezi ca ai scade bine debitul... da-i timp sa se stabilizeze

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2019 16:04:11


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Filtrul il spal in apa care o scot din acvariu. Mediile filtrante la fel, le clatesc bine in sertarul lor. Iese mizerie multa din ele si in special din vata aia de deasupra. Aia o storc bine de mai multe ori pana se face alba.
Doar furtunele le spal cu apa de la robinet si cu peria de curatat furtune.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Cristiane trebuie sa intelegi ceva de pesti care vin din comert fie ei si de la Nevertebrate care fara indoiala au o calitate mai buna, chiar si asa tot ii tin in carantina 3 luni adica 90 de zile.

Pesti care vin din online sau orice alt magazin e cam asa: ferma de pesti > retailer > nevertebrate in cazu tau > consumator
Ferma de pesti de obicei e in tari din asia unde este cald tot timpul anului, mai ales la pesti vivipari care sunt crescuti in apa salmara sau pe jumatate sarata care e mai ieftina acolo ca apa dulce, guppy acum numai sunt asa rezistenti din cauza tot felul de incrucisari facute etc, asa ca tipul de apa in care sunt crescuti conteaza ca altfel mor, apa salmara are foarte multe minerale fata de apa de la qiuveta noastra deci duritate mai mare, tu cand ii bagi apa mai moale ei incep sa slabeasca si mor.
Ia bagale jumatate de lingurita de sare neiodata de muraturi la 20-25 de litri de apa si vezi ca o sa-si revina, sa fii sigur ca nu ai plante sau pesti ca nu tolereaza sare altfel trebuie sa ii muti guppy in alt acvariu/bazin

Am intalnit multi care prefera sa cumpere alti guppy cate 5lei/buc aici in Obor, decat sa rezolve sau sa inteleaga si sa rezolve problema aceasta ca sa creasca pesti sanatosi, frumosi, etc.

O a doua varianta ar fi ca au viermi intestinali Camallanus cotti, dar daca numai guppy mor si ceilalti pesti sunt bine e mai mult varianta de mai sus.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sa inteleg ca nu e de la curatat filtrul prea des?
Plantele pe care le am le-am enumerat mai sus.
Pesti mai am neoni, un diamond tetra, 3 cory albino si 2 cory panda plus 3 otocinclus. Mai am 2 neritine si 2 spiral horn.
Pot pune sare in conditiile astea?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

filtrul trebuie lasat linistit si nu il mai curata asa des... daca mai citesti pe forum si alte postari ai sa gasesti ca sunt colegi care curata odata pe an... asta in conditiile in care au o prefiltrare mecanica... pe care o curata cand debitul filtrului e scazut

In legatura cu ce a spus colegul #GreenLifeAquatics, trebuie retinut...e ceva nou si pentru mine... nu stiam....
eu nu pot sa te ajut cu un raspuns pentru salinitatea suportata de flora si fauna de la tine...nici de la mine nu stiu... e de studiat
eu unul as respecta reteta indicata de colegul si as urmari ce se intimpla in bazin...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc de ajutor.
O sa curat doar perlonul din filtru, furtunele si buretele si o sa clatesc mai rar mediile filtrante.
Cat despre sare, astept o confirmare.
Apropos, cum se pune sarea, in starea in care e sau se dizolva mai inainte si apoi se adauga in acvariu?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

normal ca o dizolvi mai intai... sa nu o confunde pestii cu mancarea... o dizolvi intr-un litru de apa si o torni incet in curentul de apa de la spraybar.. asa nu ajunge o cantitate prea concentrata intr-un loc

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Sarea deshidrateaza oganismele vii in apa, unele plante si pesti au toleranta altele nu.

La plante e sensibil de discutat subiectul cu sarea, nu am incercat pe pielea mea inca.

La pestii care ii ai tu e bine sa separi guppy si in apa lor sa pui sare.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Alt guppy cu aceleasi simptome, sta mult asezat pe substrat.
Nu vad sa fie nimic in neregula, inca vine la mancare.
[Thumb - 20191027_173330.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com