[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plati xifo apatic pe fundul acvariului  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

buna seara
sunt nou pe acest forum ca si membru dar mai vechi ca si vizitator
in urma cu 1 luna am preluat un acvariu cu tot cu pesti de la o persoana care nu mai avea timp de el si mi-am reinceput o veche pasiune din copilarie acum 15-17ani
problema ar fi urmatoarea: acum doua zile am gasit un molly negru mort care isi schimbase culoarea era albicios si putin umflat parca (nu am dat atentie la comportamentul lui de dinainte) acum vad ca am un mascul xifo care nu prea mai e activ sta apatic in fata geamului aproape cu burta pe substrat se misca doar cand il deranjeaza cineva sau cand ciocanesc acvariul de altefel era foarte activ.
acvariul meu este urmatorul 60Lx30lx45H cu capac filtru intern si extern am destule plante naturale (dar nu stiu exact cum se numesc) lumina calda neon si lumina rosie si albastra led cate 8 ore pe si 4 dimineata si 4 seara
am 8 xifo diversi coada neagra de culaore alba etc.,20-30 creveti, 3 melci asasini, 1 molly balon, 2 ancistrus, 2 zebre, 2cory, 2 neoni, si 2 gupi (toti cei cate doi sun achizitionati dupa preluarea acvariului)
saptamana trecuta m-am confruntat cu BBA si am inceput si am tuns plantele puternic afectate si am inceput sa pun si easy carbo 1.7ml timp de 4 zile consecutiv BBA apropape am disparut si plantele si-au revenit si ele ca se palisera si aparusera multe gaurele pe frunze
tot astazi am observat si niste depuneri mici albe pe interiorul acvariului dar foarte disipate nu adunate cu ereu la BBA
va rog sa imi spuneti unde gresesc
teste pt apa nu am facut dar maine ma duc si iau sa vedem cum ies (folosesc apa de la robinet dar filtrata cu un filtru cu carbuune activ si sedimente ETC nu cu osmoza inversa sau mai stiu eu ce ) sa o las simpla doar la robinet ?
eventual o sa revin maine si cu poze ale acvariului
am uitat sa specific schimburi de apa saptamanal cate 20-25 L

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2019 22:30:28

tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

am facut si niste teste la apa cu hartiute easy test 6 in 1 de la jbl si am urmatoarele
NO3 - 25
NO2 - 0
GH >14
KH - 15
PH - 8
CL2 - 0
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

niste poze ar ajuta mult

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Acum vad ca el si-a revenit din pacate mi-a murit un gupp si s-a f?cut albicios
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com