[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul din bucatarie  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Salutare tuturor, numele meu este Liviu si sunt din Galati, vreau sa am si eu un colt de natura in casa, am prevazut un loc pe peretele unei insulite din mijlocul bucatariei care are urmatoarele dimensiuni: L110 l25 h60, din ce am vazut pe aici pe forum e cam ingust, va cer parerea in functie de ceea ce vreau sa bag in el. Va fi plantat cu vreo 5 tipuri de plante, am 2-3 radacini de vie prin curte, ceva pietre, substrat pentru plante in zona lor si pietris margaritar(4-8) ramas de cand cu santierul. Ca si pestisori 4 rosii, 4 aurii si 1 negru, se pare ca 9 este cea mai buna varianta pentru familia mea dpdv feng shui ( va rog sa nu aruncati cu pietre )
Bazinul vreau sa il fac eu, intreb pentru grosimea sticlei, de 8 sau 10? In partea de sus pe laterale as pune 2 buc de 25/25 pentru al intari un pic si ajutor va rog si pentru tipul de silicon ce trebuie folosit.
Pentru filtrare cred ca voi opta pentru un filtru intern Eheim Aquaball 2403 si o pompa de aer gen Zero Noise Z1000 poate pot sa ii fac 2 iesiri la care sa atasez 2 bureti sau pietre de aerare.
Apa va fi de la un filtru cu osmoza inversa la care am inteles ca trebuie sa adaug ceva minerale.
Pentru iluminat voi merge pe 1 neon Sea Plant Color de 30w si 2 Philips Master 830 de 36w cu lumina ??? Calda? Rece? Aici am dubii, nu prea inteleg treaba cu lumenii, watii....
Va multumesc anticipat pentru orice sfat si informatie oferita.
O zi minunata va doresc!
Vad la previzualizare cateva greseli dar nu reusesc sa editez sper sa ma fi facut inteles.
[Thumb - 20190724_104637.jpg]

[Email] aim icon [ICQ]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Salut si bine ai venit pe forum.

Eu nu as pune acolo acvariul. Este intr-o zona in care se va circula intens in jurul lui si exista un risc crescut sa fie lovit.
Si in plus nu stiu daca ai spatiu suficient sa pui si un dulap in care sa maschezi filtrul si alte accesorii.
Si vei avea nevoie si de un cablu electric pana la acvariu.

[Nano cu albinute] [Old tree]
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut, carasii prefera apa mai rece, in bucatarie se face destul de cald (cel putin la mine, cand se gateste), ar trebui sa iei in calcul asta.

Deasemenea, carasi + plante... cam greu. Eu zic sa te orientezi catre ce iti place mai mult.. carasii sau plantele.

25 de cm pe latura mica mi se pare prea putin, as merge pe minim 40. Eventual poti scadea din inaltime, pana pe la 45-50.

Din ce inteleg, nu ai mai facut acvarii pana acum, si in locul tau, m-as documenta mai bine inainte de a ma apuca de construit.

nu stiu din ce ai facut "insulita" aia din bucatarie, dar daca e din rigips (asa cum pare), eu zic sa iei un prieten si sa va suiti amandoi pe ea, inainte de a pune 160 de litri de apa acolo.
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Intr-un acvariu cu dimensiunile date de tine este foarte greu de umblat, mai ales in interior. Pozitionarea nu se pare a fi una reusita, il vei atinge mai mult ca sigur, iar privelistea nici ea nu va fi reusita.
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Antecume wrote:Salut si bine ai venit pe forum.

Eu nu as pune acolo acvariul. Este intr-o zona in care se va circula intens in jurul lui si exista un risc crescut sa fie lovit.
Si in plus nu stiu daca ai spatiu suficient sa pui si un dulap in care sa maschezi filtrul si alte accesorii.
Si vei avea nevoie si de un cablu electric pana la acvariu.

Am prevazut pe partea din dreapta/spate 2 prize si dulap am in interiorul insulitei, pentru inceput as folisi filtru intern.
Multumesc ptr parere.
[Email] aim icon [ICQ]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

niqn10 wrote:salut, carasii prefera apa mai rece, in bucatarie se face destul de cald (cel putin la mine, cand se gateste), ar trebui sa iei in calcul asta.

Deasemenea, carasi + plante... cam greu. Eu zic sa te orientezi catre ce iti place mai mult.. carasii sau plantele.

25 de cm pe latura mica mi se pare prea putin, as merge pe minim 40. Eventual poti scadea din inaltime, pana pe la 45-50.

Din ce inteleg, nu ai mai facut acvarii pana acum, si in locul tau, m-as documenta mai bine inainte de a ma apuca de construit.

nu stiu din ce ai facut "insulita" aia din bucatarie, dar daca e din rigips (asa cum pare), eu zic sa iei un prieten si sa va suiti amandoi pe ea, inainte de a pune 160 de litri de apa acolo.


La latime as putea umbla sa zice cam 10, pot face un cadru din cornier cu trei picioare si un pal sa vin la nivel, suportul este din zidarie, rezistent, facut de mine, iar la inaltime e 60 cu totul, pana la blat, fac un capac de 15 si scad la 45....mai bine?
Cat despre pesti.....nu stiu mare lucru, stiu doar ca trebuie sa fie 9 si nu musai carasi.
Temperatura nu urca in casa mai mult de 25 de grade, e bine izolata e o casa din baloti de paie facuta de mine si mai am si aer conditionat.
Multumesc pentru raspuns.
[Email] aim icon [ICQ]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Roaga pe cineva sa-ti faca acvariul, curba de invatare e foarte abrupta, te va scuti de efort, nervi, deranj si nesiguranta daca tine sau nu.

Pentru lumina solutia tried and tested este osram 865, ieftine si bune. La 110 cm iti incap doar alea de 39 de wati, ceea ce nu e grozav ca iti ramane loc pe lungime dar asta e. Ai nevoie de 2 bucati.



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

L110 l25 h60, din ce am vazut pe aici pe forum e cam ingust


Cam ingust locul si cum s-a spus mai sus, locatia este periculoasa daca intentionezi sa-l pui aproape de sol.

Recomand sa faci un stand din lemn mai lat decat locul respectiv 40-45cm, imbract cu pal. In partea jos vei pune toata aparatura si acvariul o sa vina la nivelul mesei. Este usor de realizat, picoarele din spate o sa fie mai scurte ca se vor aseaza pe treapta respectiva iar cele din fata calca pe parchet.

Totul imbract cu pal, arata si estetic si iti este si practic, montezi un filtru extern si il ascunzi acolo, etc.

Succes,

MSI Reef
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

alecsus wrote:Intr-un acvariu cu dimensiunile date de tine este foarte greu de umblat, mai ales in interior. Pozitionarea nu se pare a fi una reusita, il vei atinge mai mult ca sigur, iar privelistea nici ea nu va fi reusita.

Nu pare o pozitie foarte buna, am vazut ceva asemanator pe net si dadea foarte bine, cat despre protejarea lui ma gandesc sa fac niste coltare de 30/30 din lemn la culoarea soclului si a capacului.
Multumesc ptr raspuns.
[Email] aim icon [ICQ]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Humbert wrote:Roaga pe cineva sa-ti faca acvariul, curba de invatare e foarte abrupta, te va scuti de efort, nervi, deranj si nesiguranta daca tine sau nu.

Pentru lumina solutia tried and tested este osram 865, ieftine si bune. La 110 cm iti incap doar alea de 39 de wati, ceea ce nu e grozav ca iti ramane loc pe lungime dar asta e. Ai nevoie de 2 bucati.

Aici la Galati am primit un pret de 800lei mi sa parut un pic cam mult in conditiile in care sticla nu sare de 400, acum cu noua dimensionare L106 l35 h45 poate e alt cost cu toate ca m2 sunt cam aceiasi.
Deci doar 2 neoane. Am 150l cum e cu w/l?
[Email] aim icon [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
Pentru lumina solutia tried and tested este osram 865, ieftine si bune.

Humbert.
Te rog sa ma scuzi ca intervin, dar in loc de OSRAM 865, as da in pus cca 20 ron / tub si as lua OSRAM 965.
Pentru plante diferenta este mare chiar daca ochiul uman nu o percepe (.... CI > 90% etc ).
Va doresc ape limpezi si un week-end placut.

Festina lente !
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Buna ziua tuturor, revin cu ultimile lucrari la acest proiect in speranta ca voi primi noi sfaturi/pareri.
Bazinul l-am lipit eu, 1050/350/500 sticla de 10mm cu cu intarituri longitudinale si la fund si sus transversala doar una sus.
Vreu sa intreb ce tip de moss se preteaza la genul de "bonsai" pe care l-am conceput si la pietrele din mijloc?
Iluminatul l-am bricolat tot eu sunt 4 linîi de alb rece, una albastra si una rosie, sincer nu stiu daca este suficient (masurabil) ca si wati/lumeni dar pare ok.
Va multumesc!
Incerc sa incarc niste poze dar sunt cam mari cum trebuie sa procedez ca sa intre la marimea potrivita?
[Email] aim icon [ICQ]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Si o poza...sper sa nu ma certati prea tare referitor la poster...
[Thumb - 1.jpg]

[Email] aim icon [ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

posterul acela te va deranja pe tine in curand,pt ca ai apa dulce iar delfinii si coralii....sti tu. Plus ca o sa contrasteze foarte aiurea cu pestii si culorile lor,o sa iti fie greu sa ii urmaresti,sa le vezi culorile reale pt a vedea cat de sanatosi sau fericiti sunt,etc. Consider ca fundalul Negru simplu mat este cel mai potrivit. Daca nu ai de unde sa achizitionezi si nu ai chef de a da comanda pe net,ia cea mai mata folie de masina si lipeste.o pe spate; in caz ca nu e suficient de mata,mai pui un strat ^^ Asta in cazul in care am dreptate si vei regreta posterul pus.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

paradoxx wrote:posterul acela te va deranja pe tine in curand,pt ca ai apa dulce iar delfinii si coralii....sti tu. Plus ca o sa contrasteze foarte aiurea cu pestii si culorile lor,o sa iti fie greu sa ii urmaresti,sa le vezi culorile reale pt a vedea cat de sanatosi sau fericiti sunt,etc. Consider ca fundalul Negru simplu mat este cel mai potrivit. Daca nu ai de unde sa achizitionezi si nu ai chef de a da comanda pe net,ia cea mai mata folie de masina si lipeste.o pe spate; in caz ca nu e suficient de mata,mai pui un strat ^^ Asta in cazul in care am dreptate si vei regreta posterul pus.

ai dreptate, nu l-am lipit inca deci negru cea mai buna varianta... Multumesc!
[Email] aim icon [ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,intr.adevar negrul contrasteaza cel mai bine,culorile pestilor iesindnin evidenta,mai ales la o lumina de calitate.
Felicitari pt lipirea acvariului totusi,eu nu am avut inca tupeu de a ma baza pe fortele proprii cu privire la de.astea;pur si simplu sunt anti talent cand e vba de homemadeuri sau dyi...
Pe viitor,recomand a iti face latimea acvariului mai mare,chiar si in ciuda inaltimii,un acvariu mai "adanc" in spate,iti da impresia ca este mai mare,mai frumos,plus ca le ofera pestilor spatiude inot,vei vedea diferenta,te asigur. Acvariile inalte si inguste sunt pt scalari,discusi,etc...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2019 20:27:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, deja am lipit un autocolant negru,arata mai bine e clar. Cat despre latime...locul unde va fi amplasat avea 25 si am facut un compromis si l-am latit la 38 si voi opta ca si pesti pe ce e mai potrivit, inca nu am hotarat.
[Email] aim icon [ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ia ori pesti mici si multi cu ceva sanitari ori 2/3 bucati medii cu ceva sanitari....recomand filigera sau red nose tetra(sau orice de la tetra ce iti place de pe nevertebrate) ori ca bucati medii recomand Blue acara

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liviu Daniel
Junior member

Joined: 19/07/2019 10:23:57
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

paradoxx wrote:ia ori pesti mici si multi cu ceva sanitari ori 2/3 bucati medii cu ceva sanitari....recomand filigera sau red nose tetra(sau orice de la tetra ce iti place de pe nevertebrate) ori ca bucati medii recomand Blue acara

iti multumesc mult pentru sfaturi, am bagat apa in bazin ieri se pare ca m-am descurcat...
[Thumb - 2.jpg]

[Email] aim icon [ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha sa vii sa imi faci si mie ramele ^^ .
p.s.: nu.mi place substratul; nu vbesc de culoare ci de granulatie

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2019 12:33:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com