[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bimbi 112L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Salutare,

Dupa o lunga perioada de inactivitate in acvaristica, am decis sa refac acvariul. Am optat pentru un acvariu de 112L (80x35x40).

Filtrare: JBL e901 cu symec in primul sertar, in al 2lea un saculet cu PhosEx si un saculet NitratEx, iar al 3lea sera siporax.
Decor: Nisip Sansibar, 3 radacini red moor, plante Vallisneria, Ludwigia Red, Ludwigia repens Rubin, Cryptocoryne Wendtii, Egeria Densa, Echinodorus cordifolius Mini si Anubias
Vietati: Molly, Xifo, Guppy, Cory, Aymonieri, Ancistrus, melci Pomacea

[Thumb - IMG_20190708_072811.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2019 11:25:21


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu arata rau deloc dar ,din punctul meu de vedere as incerca sa trg radacinile mai pe o parte... sa il fac disproportional ca aranjament

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu arata rau deloc dar ,din punctul meu de vedere as incerca sa trg radacinile mai pe o parte... sa il fac disproportional ca aranjament


Initial am incercat sa le pun astfel incat sa fie butucii in stanga si dreapta, iar ramurile sa vina spre mijloc, insa nu mi-a placut. O sa vad la urmatorul schimb de apa daca mai umblu la ele
Mersi de sugestie

Situatie: Eu acum folosesc in cosul de aspirare, de la finalul in'ului de la filtru, un burete. Problema este ca de la saptamana la saptamana acesta se imbacseste si imi reduce flow-ul de apa. Am impresia ca il reduce destul de mult, astfel incat "valurile" facute de spraybar nu mai fac oxigenarea destul de bine.
Intrebari: Ce material as putea folosi sa nu se mai imbacseasca asa mult, insa care sa isi faca treaba in continuare? In cazul in care nu am cum sa pun altceva, ar trebui suplimentat cu o pompa care sa ajute?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

In primul rand trebuie sa pui un plasticcu gauri mai mici sau ceva deasupra buretelui ca sa nu il traga in IN cand este colmatat iar buretele ala trebuie spalat la maxim 3 zile...eu il spal la 2 zile
Eu am gasit o plasa din plastic pe care am decupato astfel incat sa nu poata fii trasa in tubul de in.Plasa e putin ma dura sa nu se indoaie si o pun deasupra buretelui.Astfel buretele ramane in paharul de la in

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

adrian09 wrote: In primul rand trebuie sa pui un plasticcu gauri mai mici sau ceva deasupra buretelui ca sa nu il traga in IN cand este colmatat iar buretele ala trebuie spalat la maxim 3 zile...eu il spal la 2 zile
Eu am gasit o plasa din plastic pe care am decupato astfel incat sa nu poata fii trasa in tubul de in.Plasa e putin ma dura sa nu se indoaie si o pun deasupra buretelui.Astfel buretele ramane in paharul de la in


Buretele nu pate fi tras pe in deoarece l-am pus in cosul din atasament. Eram curios daca ar exista si o alta modalitate gen o "sita" care are gaurile mai mici decat spatiul dintre barile de la cos. Sunt constient ca nu pot pune orice metal in acvariu sa nu rugineasca dar ma gandesc ca poate gasesc un astfel de mesh facut din plastic.
Pana o sa gasesc o solutie o sa il curat mai des.

Thanks
[Thumb - 2019-07-09_12-36-28.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2019 11:45:57


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Cand pui un burete in paharul NI-lui , reducerea debitului este in functie de densitatea buretelui iar in timp debitul se reduce cu cit buretele se incarca mai mult.Iti spun din propria experienta ca , la mine, la bazinul mare,buretele a fost tras pe IN pentru ca era colmatat dupa 4 zile (eu am crabi coi , subunchins ,blak moor si carasi aurii, astia fac multa mizerie),deci la mine buretele a fost tras pe IN si am fost obligat sa pun ceva ca sa ma asigur ,hiar daca la 2 zile spal buretele si ca sa nu imi traga mizeria in filtru in timp ce spal buretele, opresc filtrul
Daca nu vrei sa mai pui burete, incearca cu stramp de dama, imbraca cosul pe exterior dar, din punctul meu de vedere ,buretele este mai bun pentru ca retine din impuritati in interiorul lui dar cu strampul, cind vrei sa il cureti, o mare parte dun mizerie se intoarce in bazin
O alta solutie ar fii un prefiltru SUN SUN 602 parca, e fara pompa. Este un prefiltru exterior pe care il cuplezi pe IN-ul filtrului .Acest prefiltru are 3 nivele de filtrare mecanica

uite , asta e.. pe Amazon


https://www.amazon.de/Smandy-Au%C3%9Fenfilter-Ultra-leise-Leistungsstarker-Kristallklares/dp/B07N6D4C2Y/ref=pd_sbs_199_14?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07N6D4C2Y&pd_rd_r=3a6d9ca4-a231-11e9-bc22-9d30c2800323&pd_rd_w=kE7eQ&pd_rd_wg=7B3vS&pf_rd_p=74d946ea-18de-4443-bed6-d8837f922070&pf_rd_r=8GS20D4R9TFQ6V9D1TEN&psc=1&refRID=8GS20D4R9TFQ6V9D1TEN

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com