[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al treilea voinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut,dupa o lunga perioada de timp in care nu am fost activ,revin,insa,cu un nou topic.Pana pe la finalul lui octombrie voi avea toata mobila din camera schimbata.Cu aceasta ocazie am cerut si un buget pentru un nou acvariu.Nu s a aprobat dar mi s a dat posibilitatea daca folosesc fondurile proprii).Ideea este ca as dori sa folosesc echipamentul din dotare: un 2211 si o lampa dennerle scapers light de 24w.Ce optiuni as avea?Ocean free 64/81?un cub dennerle de 60?eventual mai iau un intern pe care il umplu cu burete.


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am ocean free de 81...cica are si cristal glass...face mica burta la umplerea completa insa eu am lasat nivelul apei pana la intarituri pt a dormii linistit ^^ intern trebuie sa mai agite pe ici-pe colo...il recomand pt volum chiar daca trebuia latimea putin mai mare iar inaltimea mai mica ^^ nu mai facea atata presiune dar presupun ca l au facut asa sa nu ocupe prea mult loc.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Intr-adevar,nu are dimensiuni extrem de favorabile,dar lungimea acvariului curent e de 54,deci 60 nu ar fi o problema uriasa,nici nu s ar observa diferenta.Faptul ca face burta ma sperie,decat sa stau stresat,mai bine iau un eheim de 63.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

https://img.plici.ro/image/nXv
https://img.plici.ro/image/nXo
No astea s doua desene pe care le am facut,o imagine generala a ceea ce vreau in cei 81 de litri.O plaja intinsa,separata brusc de niste pietre de zona de jungla.Mi e frica ca nu o sa mi ajunga 45 de cm pentru un scape,dar o sa am doar un punct focal,nu doua ca acum.Pietre nu stiu ce voi folosi,ideea e ca probabil o sa merg la mare in august si o sa procur niste material daca gasesc,daca nu o sa incerc sa folosesc ce am sau o sa iau ceva de pe nevertebrate.Lemn o sa iau unu de marime s de pe nevertebrate,red moor cred.Plante o sa iau de tip easy,crypto,buce,monte carlo,moss,pogostemon.Sunt in discutii cu un coleg de pe forum pt a cumpara un 2213,probabil ca o sa l folosesc cu 2211 in paralel.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2019 13:51:59



image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Cred ca bucata de plexiglass va fi de 7-8 cm,deoarece pot cumpara doar 8l de scapers soil si 5kg de nisip.tot este ok.8l de sol ar da undeva la 6 cm inaltime,ceea ce e mai mult decat suficient.


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pe aquariumprest.ro erau acum ceva ani sute de lemne de diferite marimi si modele,nu stiu c mai au acum,dar poate merita tras un ochi. ia.ti pe ala de 81l,daca inca te intrebi pe care sa il iei ^^ iti fac o poza cand ajung daca vrei

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

M ar ajuta o poza,sa mi fac o mica idee.Cel de 81 ramane atunci,o sa merg si duminica viitoare sa caut ceva pietre de rau,sa am un back up daca nu merg la mare.Ca sistem de co2 o sa mi fac unul diy care sper sa fie de folos.Intr-adevar baietii astia au o gama variata de lemne,o sa pun ochii pe cateva si cand va sosi momentul voi comanda.Nu stiu ce sa fac,m am gandit la 2 variante. image
No una prima ii numa cu pietre,caz in care as planta 2 plante,monte carlo si ceva moss pe pietre,nu stiu cat de bine ar arata,ar fi prea minimalist.Al doilea caz,lemn,poate pietre la baza,moss buce pe lemn,crypto la baza si monte carlo pe langa.Cred ca intai o sa cumpar acvariul,solul,nisipul,ca sa il am in fata si dupa sa pot masura tot si sa imi fac o idee.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2019 20:09:42



image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mossul arata bine pe pietre,dar nu strica si lemne. eu am adoptat de urgenta 2 gibicepsi si2 gourami dintr.un acvariu de54l si i.am pus in cel de 81. mie mi se pare fascinant cum mi.a iesit,desi doar am aruncat acolo niste plantute amestecate crescute alandala:christmass koss,java moss si inca o "flagelata" ce nu reusesc sa o identific.
recomand quart negru sau ceva negru ca substrat,contrasteaza bine in orice acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2019 20:50:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cum spuneam: burta este aproape insesizabila la poza,dar se vede oarecum mai bine cu ochiul liber(depinde si de ochi^^) dar mare doferenta nu e. nivelul apei este pana la intariturile laterale(de ce or fi facut laterale si nu longitudinale,oare pt capac?)
[Thumb - IMG_20190707_215136.jpg]

[Thumb - IMG_20190707_215056.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ca idee
[Thumb - IMG_20190707_215156.jpg]

[Thumb - IMG_20190707_215050.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Super arata,se poate vedea deformarea si in poza,dar per total lipiturile arata bine.Probabil ca cele doua "intarituri" au fost facute pentru un eventual capac.Astazi o sa detaliez un pic mai bine ce vreau,poate scot tableta grafica la o tura


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha,mersi. eu nu sunt cu scape urile si de.astea,nu imi ascund filtrele si nici plantele nu le pun intr.o ordine anume,ma inyereseaza exclusiv confortul pestilor si sa.mi placa mie(iar mie imi ppace sa vad filtre in acvariu ^^

scoate tableta doar asa la shto', sa ne arati ce sti,pt ca niciodata nu iese planul exact asa cum vrem cand vine vba de acvaristica
La ce pesti te.ai gandit pana acum ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

No am ajuns si eu acasa,am fost in 2 locuri sa ma angajez dar cica au destul personal, cu toate ca baga pe ala de la paza pe casa.Ma rog,scot tableta,o curat de praf,instalez driverele,sper ca mai softul in care lucram,o sa fie 2d btw,o sa incerc ceva si in sketchup.La pesti m am gandit la oto/sae si niste neoni,tetrazone,vad eu,mai este cale lunga


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

paradoxx wrote:haha,mersi. eu nu sunt cu scape urile si de.astea,nu imi ascund filtrele si nici plantele nu le pun intr.o ordine anume,ma inyereseaza exclusiv confortul pestilor si sa.mi placa mie(iar mie imi ppace sa vad filtre in acvariu ^^

Din pacate traim intr o lume in care aparentele sunt mai importante decat functionalitatea...


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

No bun,acum instalez ceva soft,sper sa fie de treaba,oricum pe sketchup o fac in 10 minute,sa fac rost si de el numa


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

image
image
image
image
image
image

In apararea mea,nu am avut mult timpeu cred ca am reusit sa creez o idee a ceea ce vreau defapt.Nu am folosit skema aia cu linia asistata,ascultam niste muzica si m a luat,de aceea lemnele is niste linii drepte.Punctele mov/rosii sunt pestii si crevetii)partea din stanga e plaja de care ziceam,care cred ca o sa acopere 25% sau 17%(15 sau 10 cm).Nu stiu daca bariera de pietre sa o fac dreapta sau la un unghi,a.i intr o parte sa fie mai lata plaja,dar va trebui sa fac niste calcule daca vreau asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2019 13:41:59



image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

calculr pt plaja nu trebuie sa faci,oricum la sifonarea substratului se va duce tot. daca vrei tetrazone excluzi crevetii,sau invers. totusi recomand tetrazonele,astfel vei mai vrea un acvariu si cu alti pesti (cu tetrazone nu poti tine prea multi alti pesti,in special cei mustaciosi sau voalati)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

No bine de stiut,cum adica se va duce tot la sifonare?


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai...sifonarea substratului iti va misca pietrele,substratul,sti tu....dispozitiv de curatare a substratului prin aspirarea apei si a impuritatilor mai usoare decat substratul...mentenanta acvariului iti va distruge calculele,fa totul ochiometric.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

aaa,dar eu o sa lipesc plexiglassul si pietrele,chiar vreau sa fac un perete de vreo 10 cm,nu vreau sa am nicio treaba cu nisipul,umblu doar in zona de scape


image
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com