[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
dragos1978
Unripe member

Joined: 05/07/2019 13:56:54
Messages: 2
IP:
Offline

Buna,

Sunt un acvarist de 40 ani din Focsani. In ultimii 4 ani nu am mai tinut pesti din lipsa de timp si pt ca am fost ocupat cu constructia unei noi case. In aceasta noua casa am inceput si constructia unui nou bazin de cca 3000 litri (1250×1250×2000 mm) la care ar mai fi loc sa pun si un sump de cca 1000-1500 litri. O perioada m-am gandit sa il fac marin dar cum nu am experienta deloc cu saraturile si nici timp prea mult deocamdata renunt la aceasta idee. In anii trecuti am avut doar pesti de apa dulce ....cam tot ce se poate...de la gupi si pana la discusi si Altumi. Pe majoritatea i-am si inmultit. Acum am ramas cu 2 variante de in cap in ce priveste amenajarea bazinului:
1. Biotop Amazonian cu discusi sau altumi + apistograme+ coridoras si ceva neoni. In ce priveste aceasta idee ar fi ceva impedimente deoarece stiu ca pt a gasi discusi si altumi care sa traiasca in acest bazin ar trebui sa mi-i inmultesc si sa ii cresc singur si sa selectez exemplarele cele mai rezistente. Discusi am inmultit de multe ori dar altumii (F2) abia am reusit sa ii cresc cat de cat ok de la 2-3 cm la 15+ cm pe jumatate dintre cei achizitionati. Deasemenea mentinerea temperaturii va fi dificila (nu sunt conectat la electrica si iarna ar fi o ptoblema sa consum 1000-2000 wh pt acvariu doar din curentul produs de mine).Deci si acest proiect e dificil daca doresc discusi sau altumi.

2.A -2a varianta ar fi sa fac un decor de roca si sa populez bazinul cu ciclide de malawi. Dintre acestea am avut in trecut doar mbune. Acum as vrea peacock si poate ceva mbune. Cred ca aceasta varianta ar fi mult mai usor de realizat decat marinul sau Amazonianul.

Cam atat despre mine deocamdata.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

de ce nu te provoci singur cu un black water amazonian ? silver dollars,sau de ce nu piranha ? niste sanitari maricei,un card/banc de ceva piranha si ori inca un banc de ceva mici si multi(cand vor creste,piranha nu se vor mai obosii sa alerge dupa pesti mici) sau 1-2 bucati de alti pesti mari care sa knoate pe langa bancul propriu zis. ceva lemne care sa elimine tanin va da un colorit superb,o lumina difuza--->superbitate ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La marimea acea de ce nu il faci cu tema America Centrala volum ai, a dar acum vad ca e mai mult pe inaltime-pacat, centralii nu au nevoie de asa temperaturi mari ca cichlidele sudamericane
[Email]
dragos1978
Unripe member

Joined: 05/07/2019 13:56:54
Messages: 2
IP:
Offline

Inca nu sunt hotarat ce sa fac. Nu exclud nici cele 2 variante de care ati pomenit: Blackwater cu multe caracide ceva ramirezi si cativa pesti mai mari sau de ce nu un bazin cu Oscari si eventual Arowana si ceva ventuze mari (pleco sau gibiceps)si poate chiar ''pisici''. Oricum vor fi si ciclide in bazin. Sau numai ciclide. Americane, africane sau de pe alte continente dar e musai sa bag acolo si ceva ciclide.....si va fi neaparat biotop. Blackwater (Rio Negro) ori Malawi ori Orinoco ori......va trebui sa ma hotarasc. Voi deschide un topic in perioada urmatoare intr-o alta sectiune sa discutam despre asta.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hai cu black water si o arowana ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com