[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pimp my Eheim PD 60 (upgrade lumina)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Salutare!

Am un acvariu plantat de 54 l, cu plante relativ easy, fara instalatie de CO2 (dar am inceput sa testez easy carbo de cateva zile). Peste acvariu am un capac Eheim PD 60 cu un neon T8 45 cm 15w si ... am impresia ca lumina ar putea fi imbunatatita. Plantele sufera, si vreau in viitorul apropiat sa lucrez la fertilizare, dar primul pas il vad sa fac un mic upgrade de lumina. Acum, solutia pe care am gasit-o (one guy from OLX) este instalarea unui neon T8 aditional la capac. Dar inainte sa purced la upgrade va intreb:

- vi se pare ok solutia asta cu un nou neon T8 in capacul existent? este safe? este eficienta? aveti alte idei mai bune?

- daca da recomandati-mi va ron un neon T8 bun pentru plante. M-am uitat putin pe nevertebrate dar sufar de paradoxul alegerilor prea numeroase.

Multam fain!
[Thumb - Capac acvariu.png]

cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am avut asa la un Juwel de 54l si nu am avut probleme. Asa am cumparat acvariul, cu capacul modificat, foarte simplist, in schimb eu am cumparat neoanele.
Un neon era Osram 865 parca si unul Flora.

Acum nu as merge pe varianta asta, as scoate tot din capac si as pune leduri.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2019 16:18:07

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa pui leduri...eu am incercat, nu am ascultat sfatul colegilor si pa plante. Ca tuburi incearca combinatia 865 cu 830. Asa am acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2019 10:15:55

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com