[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un sfat va rog.  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mdsd91
Junior member

Joined: 22/04/2019 08:11:23
Messages: 11
IP:
Offline

In ultimile 2-3 zile am gasit zilnic cate 2-3 pesti morti, in special platy si molly. Azi am reusit sa vad unul live cum se ofileste si l-am filmat pentru a va cere pareri. Dupa modul in care se manifesta si dupa cum arata platy din video banuiesc ca au Saprolegnioza. Voi ce credeti?
 Filename A8A6138D-838C-420F-894F-D0801DC22B03.MOV [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1238 Kbytes
 Downloaded:  15 time(s)

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Cred ca ar ajuta daca poti pune si o poza de aproape a pestelui.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
mdsd91
Junior member

Joined: 22/04/2019 08:11:23
Messages: 11
IP:
Offline

A murit deja..

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Si cu el mort e buna ca sa se poata observa mai de aproape pielea pestelui, sa zic asa. Nu are burta stransa? Nu imi dau bine seama,dar ar putea avea ceva viermi intestinali.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
mdsd91
Junior member

Joined: 22/04/2019 08:11:23
Messages: 11
IP:
Offline

Nu este de la viermi intestinali. Am cativa guppy cu problema asta in alt acvariu. Au burtile ok, nu am apucat sa il observ decat pe cel din video care s-a decolorat inainte sa moara. EvolueaZa foarte rapid, acum sunt bine si a doua zi ii gasesc morti. Azi am pescuit 5 platy si 2 molly...
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Ceva urme vizibile pe corp sunt?
Problemele au inceput cumva dupa ultimul schimb de apa?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2019 23:38:22


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

jbl punktol sau baktopur

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mdsd91
Junior member

Joined: 22/04/2019 08:11:23
Messages: 11
IP:
Offline

rari wrote:Ceva urme vizibile pe corp sunt?
Problemele au inceput cumva dupa ultimul schimb de apa?

Am gasit doi morti si cand am schimbat apa marti, nu ii vazusem de plante, i-am deranjat cu aspiratorul. Dar de atunci cei drept, au inceput sa moara mai multi si mai repede. Am schimbat 15 litri de apa din acest acvariu care are 80 litri brut. Ca si urme vizibile, se decoloreaza, li se albesc cozile si totul evolueaza foarte rapid..

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

faptul ca au inceput sa moara mai repede dupa ce i.ai descoperit pe aia,este logic,or fi murit de ceva vreme si s.a accelerat inmultirea de bacterii rele. Problema ta consta totusi in motivul mortii primilor2,eu personal nu vad acvariul tau a arata prea urat,dar totusi daca te bazezi pe filtrarea unui singur filtru intern cu burete,s.ar mai explica motivele mortilor.; dar sa sti ca se poate intampla a ii lua si bolnavi din magazin,eu de cand mi.am decimat populatia de colisa cobalt blue si cory cu introducerea a 3 cory luati din petshop,nu mai iau pesti decat de la oameni care stiu cate ceva de acvaristica.
Da.ne ceva detalii despre filtrare si schimburile de apa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mdsd91
Junior member

Joined: 22/04/2019 08:11:23
Messages: 11
IP:
Offline

In primul rand ma scuzati, am facut o confuzie. Pestii in cauza se afla intr-un Aquael 60 L filtrat cu ajutorului unui filtru intern, claro 600 si a unui filtru extern de tip hang-on, jeneca xp05. In cel de 80 L am guppy printre care am cativa cu paraziti intestinali pe care vreau sa ii supun unui tratament recomandat chiar de tine, pe acest forum, daca nu ma insel. Dimineata am gasit "urme" dintr-o alta platy, deja devorata de ancistrusi.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mult succes cu tratamentul,tine.ne la curent. Ape limpezi si pestisori sanatosi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Mateidianira@yahoo.com
Unripe member

Joined: 18/10/2019 08:52:49
Messages: 1
IP:
Offline

Buna
Sunt foarte trista, am un acvariu de 180l cump?rat în luna iunie eu ?i so?ul meu am citit tot ce se poate citi pe internet. Totul amers perfect în acvariul nostru pana duminica 13.10....sambata am fost la magazin ?i am cump?rat 6 pe?ti?ori, 2 guppy ?i 4 goldenen... Iar de duminica zilnic g?sesc cel pu?in 1 pe?ti?or mort ieri de exemplu când am venit de la lucru am g?sit 3...se decoloreaz? pe?ti ?i apoi mor.... Nu sunt mor?i de mult pentru ca ii vad mi?când când vin de la lucru iar o ora, doua mai târziu sunt mor?i. Spre surprinderea mea ace?tia plutesc mor?i....iar eu am citit ca de obicei pe?tii de acvariu stau mor?i pe fundul acvariului.... Azi am liber ?i ma duc la magazinul de acvaristica sper sa reu?esc sa îmi cap pe?ti?orii de boala asta despre care nu am g?sit absolut nimic pe Internet
Mul?umesc :cry: :cry: :cry: :cry:
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

la magazin nu vei gasii informatii,ci mai mult te vei zapacii. deocamdata nu mai cumpara pesti,se poate ca si pe cei ce i.ai luat sa fi fost deja bolnavi.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Alexiura
Unripe member

Joined: 28/03/2020 12:18:31
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua.
Am nevoie de un sfat. Pestii sunt sub tratament pentru puncte albe ca si sarea de 2 zile. De cand am inceput acest tratament pestii au devenit stralucitorii pe solzi ... argintii .... apa este destul de galbena de la tratament .. este nornal ?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna ziua

mdsd91 a deschis acest topic cu problrma lui, rog restul de colegi noi, care scriu pe acest topic, sa dea sfaturi sau idei nu sa aduca alte subiecte .Deci , cei care ati postat ca aveti o problema , deschideti un topic personal, altfel va fii greu sa se inteleaga ce si cum

Mateidianira@yahoo.com ; Alexiura ; dschideti fiecare cate un topic cu problema voastra. Aici se va raspunde doar problemelor lui mdsd91

nultumim pentru intelegere

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2020 14:36:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com