[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat alegere lampa led pentru acvariu marin 250 litri  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ok oameni buni, vreau sa transform plantatul de 300 de litri in marin
voi face un sump intern din acril care va avea probabil vreo 50 de litri, asa ca pentru display vor ramane 250 de litri, respectiv 100 X 50 X 50

marinul va fi un recif mix, cam ca cel pe care il am acum doar ca mai mare - nu ma pot hotari sa renunt la nici un tip de coral, imi plac toti
sps totusi nu voi avea foarte multi si ii voi pune mai la inaltime, asa ca nu voi avea nevoie de lumina foarte puternica, sa zicem lumina medie, desi nu stiu ce inseamna asta mai exact

bugetul pentru lumina la acest acvariu sa zicem ca este maxim 2500 de lei

iata care a fost procesul meu de gandire
- intai m-am gandit la 2 AI prime HD, dar nu eram foarte convins ca sunt suficiente si in plus mi se pare ca se cam strica lampile astea dupa 2-3 ani, din ce citesc pe forumuri
- apoi a aparut Reef Led 50 de la Red Sea, care par sa aiba mai multa lumina albastra decat AI Prime HD si mai sunt si user-serviceable, adica poti inlocui componente, asa ca m-am gandit sa iau 2 din astea
- apoi m-am gandit ca la 2500 de lei mai exista si alte optiuni cu putere mai mare, de exemplu IT 5080 de la Evergrow (230W) sau Maxspect RSX 200W, dar chestia e ca nu stiu mai nimic despre ele

Si tot revin la ideea ca nu sunt convins ca merita sa dau atatia bani pe lumina, cand as putea sa iau 2 Mars Aqua de 165 W, as mai adauga un neon ceva si mi-ar ramane 1500 de lei pentru corali si pesti noi.

nu ma intereseaza neaparat sa am control de pe telefon, e doar nice to have pentru mine
mi-ar placea insa sa am lampi mici cum sunt Prime sau ReefLed, ca arata bine

This message was edited 2 times. Last update was at 26/06/2019 12:04:35




gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare si o veste buna.
Legat de lampa, din cate am citit, Viparspectra e o lampa buna, de buget. Asemanatoare cu MarsAqua si mai scumpicica putin pentru ca are programator pe ea si e facuta mai bine. Au scos acum ceva timp si modelul de 300W.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Iti iei trei AI Prime HD si aia e.

Ai control pe telefon, exista pe net programe pentru iluminare, lumina are un spectru placut, gasesti sa iei second hand si chiar sa cumperi de rezerva, in plus cred ca se pot cumpara si placutele led de noi daca ai cunostinte in SUA (au fost puse la dispozitie pentru upgrade la varianta HD).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com