[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
M-au invadat melcii comunitari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut dragi colegi,
Dupa achizitia unei anubias nana gold (provenienta dennerle) m-au napadit melcii comunitari.
La inceput cativa si acum din ce in ce mai multi. Am tot prins din ei, saptamana asta vreo 20 dar in curand cred ca nu mai fac fata.
Culmea e ca sunt foarte mici nu am dat de niciun adult, nu imi dau seama cum se inmultesc.
Am si eu 2 neritine si 2 spiral horn.
Intrebarea e daca iau un melc asasin imi mananca si melcii necomunitari? Poate neritinele nu, dar spiral horn sunt mai micuti, e vreun pericol cu ei?
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Depinde de cat de mare este acvariul insa un singur melc asasin nu o sa faca fata. De asemenea cu melci asasini sa nu te astepti la rezultate peste noapte.....sunt buni insa le ia ceva timp sa tina populatia de melci sub control.
Si DA ei vor ataca si Neritine sau Spiral horn....nu fac diferente intre melci buni sau rai.....
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bun, deci nu merge cu asasini.
O sa incerc cu capcane de melci, am vazut ceva de la sera.
Multumesc pentru lamuriri.
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Poti sa incerci cu capcana insa nu stiu cat de mult succes o sa ai. Eu am de exemplu o capcana de la JBL LimeCollect II parca ii spune insa nu am reusit sa prind melci cu ea....mai degraba crevetii raman blocati in ea....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca sunt Physa nu-i elimina. Sunt foarte buni ... sanitari!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca sunt Physa nu-i elimina. Sunt foarte buni ... sanitari!

Sunt foarte mici, au maxim 1 mm in diametru, nu stiu ce sunt.

[Thumb - IMG_20190622_154343.jpg]

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

O poza un pic mai clara.
[Thumb - 20190622_163524.jpg]

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eram la fel ca tine cu o sumedenie de comunitari, pe sticla pe frunze ...peste tot, am introdus 3 asasini in 160L mai am 1sau 2 asasini si melci abia daca mai vad...desi sa stii ca sunt si ei buni la ceva ...dar aici depinde mult numatul lor
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

cr1st1an wrote:
Silviu Man wrote:Daca sunt Physa nu-i elimina. Sunt foarte buni ... sanitari!

Sunt foarte mici, au maxim 1 mm in diametru, nu stiu ce sunt.



ramshorn snail?

Un Pea puffer te scapa de melci(te scapa de cei doriti si nedoriti) e posibil sa atace si crevetii. Eu am 2 Pea Pufferi de mai bine de 1an, stau impreuna cu cativa Red Sakura...populatia crevetilor este aceiasi.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bogo wrote:
cr1st1an wrote:
Silviu Man wrote:Daca sunt Physa nu-i elimina. Sunt foarte buni ... sanitari!

Sunt foarte mici, au maxim 1 mm in diametru, nu stiu ce sunt.



ramshorn snail?

Un Pea puffer te scapa de melci(te scapa de cei doriti si nedoriti) e posibil sa atace si crevetii. Eu am 2 Pea Pufferi de mai bine de 1an, stau impreuna cu cativa Red Sakura...populatia crevetilor este aceiasi.


Posibil sa fie ramshorn snail, m-am uitat la ceva poze cu ei si seamana.
Doar ca ai mei sunt foarte mici inca, se pare ca am fost eficient, n-au apucat sa creasca .
Daca nu am alta solutie imi voi caza pentru o perioada melcii "doriti" la altcineva si voi lua asasini pentru cei "nedoriti".

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2019 13:09:38

Teo Udrea
Junior member

Joined: 23/01/2018 20:48:04
Messages: 46
Location: Bucuresti, Crangasi
IP:
Offline

Salut, am avut si eu invazie de melci comunitari in acvariul cu betta. La mine se strangeau pe frunzele de catappa, dar dupa ce statea frunza vreo saptmana in acvariu. Eu doar scoteam frunza o spalam si gata. Invazia insa a aparut in perioada in care hraneam mai des si nu prea faceam curat in acvariu. Eu as zice mai degraba sa faci schimburi mai dese de apa si curatenie mai temeinica inainte de a baga ceva care sa manance melcii.

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Teo Udrea wrote:Salut, am avut si eu invazie de melci comunitari in acvariul cu betta. La mine se strangeau pe frunzele de catappa, dar dupa ce statea frunza vreo saptmana in acvariu. Eu doar scoteam frunza o spalam si gata. Invazia insa a aparut in perioada in care hraneam mai des si nu prea faceam curat in acvariu. Eu as zice mai degraba sa faci schimburi mai dese de apa si curatenie mai temeinica inainte de a baga ceva care sa manance melcii.


Nu-i problema de curatenie, e curat acvariu.
Am luat o anubias nana gold de la nevertebrate si am pus-o direct in acvariu dupa care am vazut ca are melcisori pe ea.
Aici a fost greseala mea, inainte de asta nu aveam deloc.
Oricum schimburile de apa nu ma ajuta, doar cand sifonez substratul mai scap de cativa.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2019 13:48:51

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu nu fug asa tare de melci,insa stiu ca se inmulteac doar cand se da prea multa mancare,deci repet si eu ce a zis colegul mai sus:mancare mai putina si eventual chiar si sifonare de substrat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

paradoxx wrote:Eu nu fug asa tare de melci,insa stiu ca se inmulteac doar cand se da prea multa mancare,deci repet si eu ce a zis colegul mai sus:mancare mai putina si eventual chiar si sifonare de substrat

Nu ma deranjeaza nici pe mine in mod excesiv doar ca nu as vrea sa se inmulteasca in nestire. Duminica am schimbat apa si curatand si filtrul am gasit o gramada in el, mult mai multi ca de obicei.
Cu hranirea in exces, e posibil sa le dau prea mult, voi incerca sa hranesc mai putin.
Teo Udrea
Junior member

Joined: 23/01/2018 20:48:04
Messages: 46
Location: Bucuresti, Crangasi
IP:
Offline

Daca nu ai excesiv de multi, eu zic sa nu te agiti prea tare sai ii elimini, ajuta mult, in plus cand se inmultesc sunt un indicator ca ai dat prea multa mancare sau ai resturi biologice prea multe in acvariu si e timpul sa faci o mentenanta mai serioasa
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com