[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce boala este ?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

salutare ! am cativa pestisori(xifo) infectati cu ceva ce DOAR PARE a fi gris, spun lucrul asta deoarece sunt niste puncte albe perfect rotunde, usor iesite in relief, aparent netede, nu sunt multe la numar doar cateva pe fiecare pestisor. Chiar nu am mai avut aceasta problema si mi-ar fi de mare ajutor un raspuns bazat pe .....experienta .......multam !

PS am uitat sa precizez faptul ca acvariul are 300 l , filtru extern tetra 404 aditie ce co2 ph 7.5-8 temperatura apa 25-26 C, in acvariu sunt 60 de pestisori printre care moly, guppy si ancistrusi insa acestia sunt aparent neafectati ......

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

de cand au aparut punctele? intreb asta pt ca, in cazul grisului, la incepurt sunt doar cateva punte ..si apoi se tot inmultesc .....
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti recomand calduros citirea acestui ARTICOL

Daca au "gris" ii poti trata cu:
JBL Punktol
Tetra Contralck
si altele...

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

punctele au aparut cam de 3-4 zile .....continui sa cred faptul ca nu e gris deoarece nu s-au inmultit si sunt aproape tangentiale ( sunt foarte mult iesite in exteriorul pestelui si aparent perfect rotunde), bineinteles ca ma pot insela si poate fi vorba de gris ; am facut o comanda la zoo+ si sper ca vor fi promti gg am citit articolul(de fapt l-am recitit), si nu am putut sa imi dau seama cu exactitate de ce anume sunt afectati. sper ca JBL Punktol sa rezolve problema .....si cu asta cred ca voi pune si punct hranirii cu tubifex ( cred ca de aici a aparut aceasta problema ) pesticii se vor desfata de acum inainte numai cu artemie congelata si hrana uscata .
multumesc mult pt sfaturi !

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stiu ca nu are legatura cu topicul, dar poate ajuta la ansamblul biotopului din acvariul tau - la pH-ul mentionat de tine si KH-ul din Dristor aditia de CO2 mentionata de tine este insuficienta (pH-ul nativ de la robinet este pe la noi 7,5-8). Ideea ar fi sa te gandesti daca sigur ai nevoie de CO2, caz in care iti trebuie un sistem mai performant, sau daca nu prea , renunti la el si nu mai pierzi timpul.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

salutare ! din pacate revin cam tarziu cu noutati in ceea ce priveste problema mentionata .....am folosit JBL Punktol si din pacate nu am putut rezolva problema ( rata mortalitatii a ramas constanta la 1-2 exemplare/24h ) insa se pare ca problema a fost rezolvata de sera baktopur direct ....in 24h de la administrare nu a mai fost inregistrat nici un deces :d... din pacate nu am reusit sa aflu cu exactitate ce anume a afectat sanatatea pesticilor si nu am apucat nici sa fac foto ......asadar va ramane un mister inca nerezolvat pt mine mai ales datorita faptului ca au murit numai xifo si toti masculii de ancistrusi (6 buc ....acestia au avut o culoare galben intens inainte de a muri ....brrrr nici asta nu stiu de la ce ar putea fi )
va multumesc inca o data tuturor celor care si-au exprimat aici parerea cat si celor care au urmarit topicul pt. propria informare !

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

JBL Punktol contine verde de malachit?
[Yahoo!]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

/100ml
:malachite green oxalate 70mg
:brilliant green 0.35mg

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com