[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Jebao DC 9000 - Ajutor !!!  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Salutare tuturor !
In aceasta dimineta am constat cu stupoare ca pompa Jebao DC 9000 pusa la skimmer nu mai functioneaza. Controlerul stins, pompa moarta. Cand am decuplat pompa de la controler, controlerul s-a aprins si lucreaza + si -.
Ce sa fie ? Daca cuplez pompa, moare tot !! Am tinut pompa in otet pina acum, rotorul de invarte usor cu degetul.
Ce ma sfatuiti ? Alta pompa ? Se poate depana ceva la ea ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E sigilata, nu cred ca se poate depana. Iti recomand doua pompe noi (una de rezerva)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Da, sigur, voi lua cel putin una. Pina una alta am pus alta pompa, dar de debit mai mic, mai mult cred ca oxigeneaza apa decat sa spumeze.
Treaba nasoala este ca maine plec in concediu o saptamana . Pot sa stau 10 zile fara skimare ? Am doar doua scorpii, o murena, un lobster, un mic biban si un tomentosus. NU le dau decat krill mare, nu se face mizerie in bazin, rad tot ce le dau.
Ieri am schimbat 70 litri apa, bazinul este de 500.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2019 13:06:56

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ai probleme ori cu rotorul ori cu statorul. Rotorul il poti inlocui, mai sunt magazine online pe afara care vand. Daca in schimb problemele vin din "partea fixa" e aproape imposibil deoarece este intr-un fel de ceara care o protejeaza de apa.
Daca nu ai corali in bazin si daca nu se exagereaza cu mancarea teoretic nu ar trebui sa ai probleme.
[Email]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com