[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pfff cred ca s-au triplat cel putin la greutate in 6 luni . Se vede ca o duc bine de tot.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca foarte curind le trebuie o ... mansarda!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si poza de care ziceam ieri ...

@Koala, faina comparatia ar mai trebui una cu aprilie anul care vine

Edit: acuma am vazut ce tare am prins ancistrusu )))))

image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 20:27:05

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am si eu o intrebare, in special pentru Maestru De vreo 2 zile i`o apucat ciondaneala pe dinozaurii mei... In special pe cei 2 roscovani, Flamanzila ii tine la respect daca se apropie de el, dar aia 2 is cam de aceeasi marime si se cam ciondanesc... nimic rau momentan doar se infoaie unu la altu si isi mai dau cate un cap in gura, da fara muscaturi si solzi lipsa... Cel mic e lasat in pace de toti, cu ala n`are treaba nimeni... Sa fie oare 3 masculi astia mari care se cearta si aia mica femela? si daca da, care e motivul pentru care au inceput sa faca scanadal? ca pana acuma erau destul de pasnici... Doar flamanzila ce le mai arata din cand in cand care e sefu, dar doar asa mai rar...
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si un video mai putin stralucit (e facut cu zoom de la distanta pentru a nu`i deranja din comportament). E fugarit si ala mai mic din cand in cand, dar ala fiind mai mic nu sta la bataie si isi pierd interesul ceilalti, astia in schimb sunt cam de aceeasi marime si nu se feresc unu de altu... Doar Flamanzila ce`i mai potoleste, ca el impune respect fata de toti...

Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Te paste beleaua , e posibil sa ti se aleaga o pereche.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa cum se vede si in video 2 la secunda 20, il supara pana si piatra pe unu din cei 2 portocalii...

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mai nou, astia 2 din ultimul video stau amandoi, si asta le`ar fi comportamentul, ceilalti 2 sunt izgoniti... Crestia e ca in opinia mea astia is amandoi masculi ) Plm om vedea ce o fi, una peste alta nush care ar putea fi perechea )) Dar astia 2 din acest video (a se urmari complet pentru a vedea comportamentul) de o bucata au treaba doar unu cu altu, si ala portocaliu e suparat pe tot ce inseamna piatra lemne ) Acum cand scriu se prind gura in gura aproape, tot astia doi... Ceilalti 2 sunt fugariti si lasati in pace, dar cand se intalnesc astia 2 vedeti si voi in video cum e...

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Toate videourile sunt facute de la distanta cu zoom, ca daca ma apropii de acvariu, comportamentul revine la normal, adica cersesc mancare )
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu-i zi nimic nu nen-tu Koala ca se supara la ce ghinion a avut el. , 99.9% ai o pereche acolo .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2017 12:08:30

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Winter is comiiiiing!

- in primu' clip e vorba doar de stabilirea ierarhiei (2 masculi)... pestii incep sa se maturizeze, hormonii o iau razna si pestii "isi arata muschii". Pe termen scurt nu e bai... pe termen lung, o sa trebuiasca sa iei masuri.
- in clipu' 2 eu vad atitudine de curtare (ala roscaliu se "unduieste" si ia atitudine din aia de tip "S")... dupa mine, acolo ai un mascul si o femela.
- tot dupa mine, masculul incepe si linge la piatra cu muuuuult inainte ca femela sa fie pregatita de depunere.

Daca mi-aduc bine aminte (ca mi-e lene sa iau la puricat topicul ala vechi), Samson si Delilah s-au ales cam pe la aceeasi varsta.
Oricum, o sa te prinzi cand "faci pereche", pentru ca or sa umble impreuna si o sa le casune pe ceilalti... atunci vine vremea sa ii "rasfiri", pentru ca bazinul e mic pentru mai mult de o pereche adulta.

Later edit:
Dan P wrote:Nu-i zi nimic nu nen-tu Koala ca se supara la ce ghinion a avut el.

Plm, sa nu crezi ca n-am vazut ce-ai scris.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2017 12:15:16


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Faza e ca in clipul 3 sta impreuna flamanzila si unul portocaliu, stiu care din ei... si chestia e ca doar ei stau impreuna de atunci, si chiar si acum, ceilalti 2 sunt alungati, al micu e prin copacu "plutitor", iar celalalt portocaliu sta ascuns dupa copacu din stanga )

Mai exact ala portocaliu care era suparat pe pietre sta cu Flamanzila, Flamanzila care si el de vreo 2, 3 saptamani se mai enerveaza si ia nisip in gura...

Acuma nush ce sa inteleg din asta, ori ala portocaliu e femela, ori flamanzila e femela (cu toate ca e cel mai mare peste din acvariu) ori is gay ori naiba stie ))

Om vedea zilele (saptamanile) urmatoare ce si cum )... E clar ca va trebui sa ii separ, asta stiam si am zis de la inceput ca din 4 sper sa raman cu o pereche ...

E bine totusi ca din 4 am macar o femela in acvariu e rau ca dracu stie la momentul asta care si cum e ))) Eu banuiam la un moment dat ca am 2 si 2, flamanzila plus un roscovan masculi, si ala micu plus celalalt roscovan femele... Chestia e ca intre timp ambii roscovani au ajuns la aceeasi dimensiune ( in momentul cand banuiam unu era mai mare)... Deci singuru ramas mai micut e ala cu partea de sus fara puncte portocalii ... asa ca plm habar n`am ce am in acvariu )) Dar sa nu patesc ca "altii" parca n`as da nimic pana nu vad icre
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu totusi tind sa cred ca am 3 masculi in acvariu si o singura femela, aia mica... cand e Flamanzila pe langa ea, o vad cum tremura din tot corpul, asa cum fac ciclidele africane )... deci asta e in opinia mea situatia, Flamanzila + cei 2 roscati masculi, si aata mica, singura femela... mie sincer mi-ar placea sa fie flamanzila masvul si unul din roscovani sa fie femela... faza e ca pe Flamanzila l-as tine, ca e cel mai fain dimtre astia da mno, cum le-o fi mersu asa o sa le fie...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, e clar ca sunt ramolit... eu am vazut doar primele 2 clipuri.

- Flamanzila e baboiu' cel mare? Daca DA, eu as zice totusi ca e femela si ca "e pereche" cu zbanghiul ala care linge piatra si ia nisip in falci.
- Vorba ta, pana nu vezi depunerea icrelor, nu ai nici o garantie. S-au mai vazut cazuri ciudate, aici pe forum.
- Ala mic nu pare a fi inca dezvoltat la modul ca sa emita feromoni... deci, la momentul de fata nu conteaza "ce e". Celalalt "roscat" pare a fi mascul, pentru ca si el se "umfla" pe langa baboiul mare.
- Una peste alta, n-ai ce face. Tre' sa astepti si sa vezi papilele/depunerea.
- Masculii isi "arata" papila cu zile/saptamani inainte de depunere... la femele, papila iese doar in ziua depunerii. Diferenta intre ele este mare, n-ai cum sa gresesti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Dap, Flamanzila e cel mai mare Si el/ea a carat ceva nisip in gura de vreo 2 saptamani cateodata Dar ar fi fain sa fie femela, si perechea sa fie roscovanu ala, ar fi perechea pe care mi`am dorit`o dintre astia... Adica pentru mine aia 2 sunt cei mai faini acuma nah, ramane de vazut

Mersi mult de informatii
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

N-am mai scris de ceva vreme pe aici n-am scris pentru ca lucrurile s`au mai normalizat, in ideea in care nu se mai ciondanesc asa de tare, mai au cate o repriza dar rare... Deci a fost atunci ceva si le`a trecut ) In rest pestii o duc bine, or mai avut disparuti solzi dupa ciondaneli, crescuti inapoi, acuma sunt bine mersi toti )...

Pistia s-a cam dus, de fapt s`or dus alea mari, acum cresc astea mici si sper sa o salvez, sa o readuc la forma de alta data . As fi pus si ceva poze dar trebuie sa curat bazinul intai de toate ca nu am mai umblat la el de 2 saptamani si nu e chiar bun pentru poze )

p.s. nu aveti chef sa veniti pe la mine sa`mi schimbati apa si sa`mi aspirati substratul? ))) ca am o lene in mine )))

p.s. 2 Vazand ca nenea Pavelescu si`a tras aparat, am zis sa`mi iau si eu o jucarie, asa ca am luat un Nikon D3400, si daca imi vine chefu astazi de curatat acvariul, poate maine sau luni, fac si eu vreo 2, 3 poze
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Un mic teaser asa de la schimbul de apa ) cateva poze nereusite facute cu telefonul )

image image

image image

image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Inclin sa cred si eu ca cei doi fac un cuplu(traditional, nu cu influente de padure de eucalypti, roaga-te sa nu se ia ) si ca cel mare e Flamanzica, s-au facut frumosi, bafta
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos s-au dezvoltat baboii aia! ... nu te lua dupa carcotasii astia, eu sunt convins ca o sa alegi pereche.



PS: Le-a ramas bazinul cam mic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

O sa vedem, care si cum va fi, oricum nu`i despart pana nu vad ca mi`or depus, abia atunci is sigur ca am o pereche ) Ca daca ii despart inainte risc sa devin si eu "modern"
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com