[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Din cate am vazut, poza este 640x480 si cerinta lor este de minim 2048x10000. Deci ar trebui sa faci una la rezolutie maxima. Pune aparatul pe High la rezolutie ....

am redimensionat poza dar se pierde din claritate

http://www.trustsoft.ro/Stefan.png

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2013 17:06:23


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In informatiile de inscriere scrie 1048, dar la inregistrare cere 2048.

Nu prea le am cu aparatul, dar cred ca e setat pe high. Si totusi rezolutia e prea mica. E posibil ca picasa sa le redimensioneze cand le uploadez?


Din pacate, alta poza nu mai pot sa fac, setupul e in curs de desfiintare


Multumesc pentru redimensionare !

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2013 18:12:35


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stefan, ce aparat ai?
Iti trimit PM cu adresa mea de mail si sa-mi trimiti o poza neprelucrata.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pana la urma am rezolvat.

Problema era ca eu salvasem poza din picasa cu click dreapta si "save as", poza respectiva fiind redimensionata (de la 4.3 mb cat ocupa originalul la 100 si ceva de kb). Intre timp am gasit optiunea din picasa pentru a salva poza originala pe care mi-a acceptat-o la inscrierea in IBAC.

Acum sunt curios daca ma accepta ei, caci din cate am vazut pe site scrie ca accepta doar concurenti bulgari...desi in alti ani am vazut si romani.


M-am inscris si la IAPLC acum 2-3 zile, tot asa, de curiozitate. Acolo am apucat sa trimit poza cea cu rezolutie mica, redimensionata. Am trimis acum un e-mail la adresa lor de suport cu poza originala...poate o schimba.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Stefan, te-au acceptat la IBAC?

Te intreb pentru ca am zis sa-mi incerc si eu norocul si azi am primit urmatorul mail :

image

Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite acum am verificat si eu mail-ul si am primit acelasi mesaj...

Pacat.
Si m-am gandit sa scriu ca-s din bulgaria...doar ce mare lucru era, oricum nu castigam eu premiul ca sa trebuiasca sa mi-l trimita la adresa...Da' fraier am fost...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline



image





Multumesc lui Lucian pentru sprijin si sfaturi in alegerea camerei plus documetatia deja trimis si cea ce va sa fie . Ii multumesc si lui Iulian, a fost primul ce mi-a starnit mancarimile

Am o vara la dispozitie sa ma documentez si sa invat. Sper sa ma descurc cat de cat, sa nu fi dat bani pe el degeaba

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2013 15:44:15


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fie intr-un ceas bun!
Sa ne bucuri cu poze (fotografii vei face mai tarziu ), chiar daca ti sa par mai putin reusite. Asa se invata si vom avea si noi la ce ne bucura ochii si bineinteles la ce carcoti
Ceva impresii la prima vedere (cred ca sunt foarte multi care au aceleasi nelamuriri ca si tine)

P.S. daca mai asteptai putin prindeai promotia: "Nu mai cauta aparat! Ia-ti obiectiv" Cumperi un obviectiv si primesti un Nikon D600 de 9000 lei bonus smilie

This message was edited 2 times. Last update was at 19/06/2013 17:10:58



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-ai luat D90, misto scula, sa o stapanesti sanatos! ... acu' sa vezi, cati bani o sa ingropi in obiective

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Foarte tare scula ! O sa vezi ca este un pas mare de la scrumierele alea de buzunar la DSLR.

Puteai si tu sa faci o poza in oglinda ca sa fotografiezi cu Nikonul cel nou

Succesuri in continuare !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Stefan, sa-l stapanesti sanatos si sa faci o gramada de poze!

Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Sa fie intr-un ceas bun!
Sa ne bucuri cu poze (fotografii vei face mai tarziu ), chiar daca ti sa par mai putin reusite. Asa se invata si vom avea si noi la ce ne bucura ochii si bineinteles la ce carcoti
Ceva impresii la prima vedere (cred ca sunt foarte multi care au aceleasi nelamuriri ca si tine)


Multumesc!
Am facut cateva poze, cum spuneai E diferenta observabila chiar si cu ochiul unui habarnist ca mine, fata de aparatul ce il aveam. Alte impresii e ca are multe butoane , multe optiuni si deocamdata ma uit cum se uita curca in lemne. Da' dupa examenu' de Duminica il iau in primire. Cartea tehnica e grosuta, cat o nuvela bunicica

Lucian wrote:
P.S. daca mai asteptai putin prindeai promotia: "Nu mai cauta aparat! Ia-ti obiectiv" Cumperi un obviectiv si primesti un Nikon D600 de 9000 lei bonus smilie


Prima data cand am citit ce-ai scris mai sus mi-am ridicat mana in sus instant, ca sa-mi dau doua palme
M-am oprit insa la timp si am zis ca glumesti...dupa care am vazut ca e si un link...am inceput iar sa ma sperii. Noroc ca s-a incarcat repejor si am vazut ca e vorba de vreo 300 si ceva de milioane
M-am linistit, n-are de ce sa imi fie ciuda


koala wrote:
Ti-ai luat D90, misto scula, sa o stapanesti sanatos! ... acu' sa vezi, cati bani o sa ingropi in obiective


Multumesc!
Recomandarea a fost a lui Lucian Eu vazusem initial un pachet cu un D3100, dar am mers pe mana unui om experimentat.
Asta a venit la pachet cu un obiectiv Nikkor 18-105, o geanta si un card de memorie...pretul...pentru cineva ca mine la inceput de drum, marisor...simt o durere acuta, in buzunarul dreapta spate

Cat despre obiective, cine stie. Dar deocamdata sa invat sa-l folosesc pe asta. Pe urma mai vedem Insa trebuie sa am grija, caci am in gand niste investitii si pentru aparatura acvariului...

Arhitectul wrote:
Foarte tare scula ! O sa vezi ca este un pas mare de la scrumierele alea de buzunar la DSLR.

Puteai si tu sa faci o poza in oglinda ca sa fotografiezi cu Nikonul cel nou

Succesuri in continuare !


Multumesc!
Si sa imi tuguiez un pic buzele in timp ce-mi fac poza?


alex08 wrote:
Stefan, sa-l stapanesti sanatos si sa faci o gramada de poze!


Multumesc Alex!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2013 21:34:23


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Primul lucru pe care ti-l recomand (public) este sa uiti de butonul AUTO. Alege orice alta optiune din P, A, S, M si trage de fiecare din ele pana iese ce vrei tu
Manualul aparatului este bun doar ca sa inveti ce face fiecare functie. Se gasesc si manuale si ghiduri de utilizare scrise de altii (Thom Hagen sau alti profesionisti fani Nikon). Daca nu gasesti spune-mi sa-ti trimit ce am
P.S. Vezi ca sunt disponibile updateuri la firmware.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai am sa trec si prin manual, ca sa ma lamuresc ce face fiecare butonel, meniu s.a.m.d.

Poti sa-mi trimiti manuale de pe acum, ca stau cuminti pe mail pana termin eu cu scoala si p'orma le downloadez

Am vazut pe net si ceva programe de postprocesare, dar n-am apucat sa ma uit la ele. Banuiesc ca-s gratuite pentru clientii Nikon...


Si tot la capitolul prima impresie, pe langa aspectul ce l-am mentionat mai sus as zice si ca aparatul dar si obiectivul par scule solide, facute bine. Ecranul LCD e destul de maricel pentru un aparat foto.
Baietii de la F64 s-au miscat repejor, am dat comanda marti pe la ora 12-13 cred, au expediat-o o ora, sau doua mai tarziu si a ajuns miercuri la mine.

Pana acum, totul e ok. Partea grea abia urmeaza

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, felicitari si sa il folosesti cu spor
Chiar daca sint fan Canon, nici Nikonul nu e mai prejos, acum nu mai poti spune
ca faci poze cu sapuniera. Si vorba lui Lucian, asteptam poze faine, pina la fotografii
mai ai

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc Dragos !

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Uite ca s-a intimplat sa ai cu ce face poze ....... daca te mai prind cu poze naspa ai cam dat de necuratu' .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline


Presiunea creste asupra-mi

Ma bucur ca ai poposit pe-aic Faraoane, rarut in ultima vreme pe forum, chiar mi-era dor ca sa zic asa sa te mai citesc pe ici pe colo

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

D90 un aparat care inca face istorie ... bravo man.
Nu mai e nimic de spus bafta multa la poze - asteptam primele exemple (500px / flickr / picassa).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc Iuliane

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com