[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New Caledonia - 30L nano reef.  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@Bok am studiat cum e cu culturile si nu pare deloc greu, doar rotesti borcane si trebuie sitele speciale. Kirucd (daca acum sunt mai multi Dragosi pe forum o sa-i zic dupa ID ) avea in plan o chestie mai desteapta, in 3 etape, de la phyto pana la copepods, dar probabil e prins cu alte chestii ca sa mai continue acolo sau poate n-am prins eu update-ul daca NU AVEA POZE PUSE.

Despre peste, nu l-am vazut niciodata (sau aproape niciodata) asa in pozitie de "flare" cu aripa de sus ridicata. Mergea ca un cocos in acvariu dar a fugit repede si s-a pitit cand m-am apropiat cu macro - am apucat sa o fac pe cea de sus.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un mis a jour a acvariului in ultimile 3 luni:

a) skimmer-ul face treaba dar ... a decimat populatiile de copepode, caci Mandarinul a slabit. Cat de curand o sa-l duc la magazin inapoi si nu mai iau altul pana nu o sa am acvariu mai mare.
b) skimmer-ul DELTEC MCE300 nu colecteaza mizerie in cupa (am incercat diferite modalitati de reglat) ci depunde tot jegul pe exteriorul cupei (are un design aparte). E deranjant, dar tot face curat.
c) Tot aveam probleme cu algele in zona din fata ... indiferent cat tineam No3 nedetectabil si Po4 jos. Pana la urma am intalnit un post in cautarile pe net, povesteau ca o circulatie buna a apei impiedica depunerea de "jeg". Am instalat iar Koralia nano, si minune, s-a curatat tot vazand cu ochii. Acum, algele s-au mutat un pic in spate (unde a devenit noua zona fara circulatie mai puternica) dar acolo nu ma deranjeaza.
d) am reusit sa duc acvariul intr-un punct complet aiurea cu Alk/Ca. Si anume extrem in zona 4 din acest articol: http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry si anume:

Mg: 1350
Ca: 600
kH: 3.8
pH: 7.9

Urmeaza sa fac schimburi mai dese de apa incat sa il reechilibrez. Mi-a casunat pe kH ca statea jos (m-am alarmat cand multa coralina s-a albit) dar am facut niste adaosuri care sa-l ridice, dar el statea fix ORICAT as fi adaugat. Am adaugat si o doza de vreo 3 ori mai mare (1 lingurita la 100L de apa ridica kH cu 1, am pus o lingurita in al meu, 30L doar). E, din pacate, kH nu s-a miscat deloc. Ar fi trebuit sa se suie cu 3 unitati, a ramas FIX la fel. Abia dupa aceea am inceput sa citesc de ce nu creste, si sa pricep ca probabil ce-am adaugat eu a ridicat si calciul puternic. Sfatul de acolo este ca pot sa-l aduc inapoi daca tot continui sa fac adaos de kH doar si nu de Ca - problema e ca mi se pare ca e mai bine daca o sa fac schimburi mai dese de apa incat sa se reseteze concentratiile.

image

image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2014 10:07:32


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos, domnu' Iulian!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Un acvariu foarte frumos!

My nano reef



[Email]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Frumos acvariu bravo.

Imi pare rau ca am avut dreptate vis-a-vis de mandarin.Este extrem de greu sa-l cazezi intru-un acvariu mic mai ales daca nu e interesat deloc de congelate.



[Yahoo!]
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Foarte frumos.Felicitari.
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc

@Angelfish, adevarul e mereu undeva la mijloc si cei care au zis ca nu e bine, si cei care au zis ca e ok au avut dreptate, diferenta a facut-o skimmer-ul. Nu l-am avut multa vreme, si pestele era ok. Presupun ca la cate alge aveam, erau suficiente copepode in zona.

Insa odata instalat skimmerul, a fost clar impactul. Pestele a slabit foarte repede. Si cum un marin cu pesti si fara alge are nevoie de skimmer, pestele sufera acum. In weekend il duc la magazin, fiindca n-am avut timp sa produc copepode (am incercat, in alt topic am povestit cum, Benu a explicat ce si cum trebuie facut caci la mine doar supravietuiau nu se si reproduceau, insa nu am avut timp sa ma ocup. La un moment dat o sa incerc si asta, dar am multe altele pe lista ).
E un peste frumos dar timid, si de fiecare data cand aratam acvariul cuiva, era ultimul "observat"..

Insa da, pe termen lung, cu skimmer si pompe si alge cat mai putine, al meu n-ar rezista.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2014 08:11:39


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Da poate nu e nevoie sa il duci la magazin, poate ii gasesti alta gazda.

Eu unul ma ofer.
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Uite asta e unul din avantajele skimmer-elor lui Dragos cu injector,nu scot fitoplanctonul din apa si nici nu toaca amfipodele .

Mihai e o varianta mai dulce pentru mandarin decat magazinul si acvariul lui se preteaza foarte bine.

O zi buna
Cristi

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

De acord

I-am scris lui Mihai deja - multumesc pentru oferta, problema este ca eu sunt in Belgia si nu acasa ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca ar putea fi o discutie interesanta pe subiectul: cum anume a afectat skimmer-ul copepodele?

1. Needle wheel le-a tocat
2. ouale si larvele au fost luate "de spuma" in cupa
3. a scazut cantitatea de organice care hraneau bacteriile/microorganismele ce constituiau hrana copepodelor

Daca e 1, atunci un skimmer airstone ar putea fi o solutie - eu am folosit ceva vreme la un nano comparabil ca dimensiune (acum dezafectat)

Pacat totusi ca nu gasim copepode nicaieri in Romania Si eu am pe comanda o pereche de mandarini, si va trebui sa gasesc urgent o sursa...

Reef 600L / Planted
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@vm70 Am deschis un topic http://acvariu.ro/forum/posts/list/28925.page unde am discutat incercarea de a le creste cu mancare inghetata (plankton inghetat) si nu merge bine, trebuie curatate des borcanele, si nu se reproduc, si nici nu produce apa aceea verde intens pe care o vad pe net. Benu a contribuit la discutie, si cred ca-l poti contacta pentru a cumpara ingredientele, arunca o privire ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Salut. Recunosc ca n-am trecut prin tot topicul. Acvariul arata bine. Planuiesti un upgrade?

Legat de copepozi si skimmer:
- in cubul meu de 40 cm am skimmer Tunze 9002, model vechi. Filtrarea este inclusa in spatele acvariului cu trei compartimente. De la intake am vata sintetica pentru filtrare mecanica si copepozii nu trec de ea. Astfel nu ajung in skimmer. Fitoplanctonul trece si e skimmat. Cel mai ieftin fitoplancton rezulta cand cureti peretii acvariului de acele microalge. Dar copepozii traiesc si fara sa adaugi fito. Ei pasc de pe piatra si nu se dau inapoi nici de la mancarea pentru pesti. Ouale le depun in piatra si ca atare nu sunt skimmate.
- in Noemi's Reef tin skimmerul Tunze 9002 direct in acvariu, fara prefiltrare. Acvariul are copepozi, iar in cupa gasesc cate o data (poate la luna) un copepod, dar intreg, nu tocat. Concluzia mea e ca ei sunt antrenati in cupa mai degraba de spuma foarte turbulenta si nu de pompa. De unde rezulta ca pot fi skimmati si in skimmer cu piatra de aer.
- in pico de 12L nu am vazut copepozi in skimmerul cu piatra, nici in cupa. Sunt insa pe exteriorul skimmerului, unde cresc alge. Acest acvariu a fost insamantat cu cei cate 2-3 copepozi maturi din cub care populau dupa o saptamana vata sintetica.

Designul skimmerului Tunze 9002 protejeaza copepozii in sensul cu pompa nu trage apa din acvariu in skimmer, ci impinge apa care intra pasiv prin niste fante in corpul skimmerului. Deci copepozii care ajung la pompa ajung acolo pentru ca intra singuri.

La un skimmer cu pompa externa tot nu vad cum pompa aceea ar putea suge copepozi, intrucat ei se tin foarte bine de suprafete. Singurele organisme afectate ar trebuie sa fie cele care inoata liber. Dar acelea sunt tocate si de pompele de valuri.

Parea mea e ca mandarinul ti-a tocat copepozii. Stiu ca fara suplimentare activa, un mandarin iti curata un reef de 400 de litri in maxim o luna. De aceea se recomanda volume mari pentru ei, ca sa aiba timp populatia de copepozi sa se reproduca mai repede decat e mancata.

Desigur, mandarinii pot fi antrenati pentru mancare congelata, dar pentru al tau e deja prea tarziu.
Cand decizi sa mai incerci, sa ai la indemana un mandarin mare si gras, suficienti copepozi si amfipozi sa-l tii in viata si mult timp dedicat antrenamentului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

De mandarin nu ma mai apuc, decat daca o sa am un reactor de facut copepode pe banda si un sistem care sa nu le omoare. Pana atunci ... nu e mai fain sa n-ai griji.

Un upgrade incepe sa ma tenteze, dar nu mi-e clar daca voi mai ramane aici sau sa ma mut, asa ca pana nu clarific, nu pot sa iau nicio decizie. Mi-ar place un skimmer care sa nu fie dependent de nivelul de apa, un loc unde sa ascund toata matzaraia, dar daca incep sa ma gandesc asa, ajung sa vreau si un loc pentru machete de modelism, eeeheeee am ce face la batranete.

Pana una alta am facut un film 3D si suit pe youtube.
a) trebuie aleasa rezolutia 1440p
b) la 3D Options trebuie ales "Optimized (Dubois)" asta in caz ca aveti ochelari 3D Red / Cyan ..



Cred ca o sa fac un topic despre fotografierea 3D.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Acuma ne obligi sa ne luam laptopuri 3D?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

eu ma gandesc serios - dar merge si cu ochelari de carton din revistele acelea 3D de la chiosc + monitor normal.
Nu stiu dar am avut asa o revelatie ca ar fi fain sa ai amintiri si in 3D si experimentez. La acvarii cel putin mi se pare ca pur si simplu capata o noua dimensiune cand ai si adancimea in poza. Ar putea fi si o chestie interesanta pentru concursurile de acvaristica ca sa poti aprecia nu doar proiectia 2D a acvariului. Nu stiu, experimentez

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Da si la telefoane avem functia 3d destul de dezvoltata!

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca telefonul nu este HTC Evo 3D sau LG Optimus 3D (adica sa aibe 2 camere de luat vederi pe spate) atunci nu poti facei poze 3D la subiecte in miscare - caci pana faci a doua poza subiectul s-a miscat si se pierde adancimea cand le combini. La majoritatea produselor unde se face reclama ca au functie "3D" de fapt trebuie sa muncesti si deplasezi tu camera pe orizontal dupa ce faci prima poza, iar el te ajuta sa le asamblezi. Dar cum ziceam, asta merge doar la cladiri, sau subiecte statice, daca ai oameni, frunze, un rau / lac, efectul 3D se pierde (dar nu stiu daca ei mai spun asta). Oricum, exista software gratis care combina 2 poze in 3D daca faci una si apoi faci urmatoarea mutand telefonul / camera orizontal cam 6cm si o faci pe a doua. Ei doar au mutat asta in camera / telefon. E ok pentru statice, dar daca se misca ceva - nu mai iese.

Am mai intalnit si telefoane care zic despre 3D cand se refera la panorama de 360 grade, dar "3D panorama" nu are nicio treaba cu iluzia de 3D, ci doar ca acopera 360 grade cand faci cu obiective fisheye - dar tot o "poza 2D" vezi cand te plimbi in viewer cu stanga dreapta, sus jos ..

Cea mai ieftina solutie pentru mine a fost sa-mi mai cumpar o un Canon Powershot si sa fac cablul de sincronizare incat ambele sa declanseze in acelasi timp. Totusi, camerele mele sunt mari si e greu sa fac filme de aproape - caci obiectivele trebuie sa fie mai apropiate ... am vazut niste camere foto 3D (gen Lumix DMC-3D1) sau obiective de la Loreo, dar mai am de studiat

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles, chiar ma intrebam cum sa fac poze 3d cu telefonul, ca si la al meu scria 3d panorama, dar erau doar panorame.
Ps: si Htc One m 8 are 2 camere pe spate.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2014 10:05:41


My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pentru 1 minut am crezut ca o sa fac upgrade la telefon - dar m-ai pacalit ... e aceiasi poveste de "filtering marketing bullshit":

http://www.pocket-lint.com/news/128093-htc-duo-camera-explained-what-is-it-and-what-will-it-do

This is not a 3D camera

It's important to understand that this is not a 3D camera, the likes of which we saw on the LG Optimus 3D or HTC Evo 3D. This isn't about stereoscopy [...]


Are 2 camere, dar a doua nu face poze ca si prima, ci doar te ajuta sa faci blur la background. Am vazut exemple, nu se compara cu un 50mm 1.4 sau ceva profi, e jucarie pentru tipe ca sa isi puna micul dejun blurat pe Instagram. Si sa prinda oamenii neinformati, ce conteaza ca afla dupa ca nu e stereoscopie, banii i-au luat si oamenii uita pana la anul cand isi iau M9.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com