[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
schimbul de apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

o intrebare care stiu ca s-a tot pus dar tot nu inteleg din ce am citit schimbul de apa se face saptamanal in proportie de 30% 40% 50% fiecare cum crede de cuviinta dar am un amic care are un acvariu de aproximativ 3 ani si zice ca el schimba apa la 6 luni si doar completeaza ce se evapora rareori si asta ma bulverseaza rau de tot,adica e indicat sa se schimbe saptamanal sau se poate si foarte rar doar ca nu este indicat?
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are ?i pe?ti sau doar asa...?
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Are guppy si xipho poate si o multitudine de alge, cunosc si eu exemple asemanatoare, pestii se acomodeaza intr un final, cati mai raman atati raman
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@ninq10 si @Berea, daca ma chinui sa fac o poza decenta acvariului meu dati o canistra (douaj de litri) de bere in cazul in care nu vedeti alge, guppy si xipho?
Nu e ceva ce recomand incepatorilor, ofcors, dar e posibil daca ai o filtrare zdravana, o masa mare de plante, etc...
Ofcors 2, faci schimburi rare daca iti asumi riscurile si daca iti cunosti pestii, stii sa le urmaresti comportamentul...
In momentul asta am vreo 15 rummy nose, 7 neoni, un mascul de endler si apisto
[Thumb - 20190522_060202.jpg]

[Thumb - 20190522_060147.jpg]


Mama prostilor e mereu gravida!
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Crezi ca ar putea arata asa fara schimburi dese de apa ? Adica o data pe sapt? Si nu bag co2.Oricum fiecare acvariu are ciclul lui si fiecare face cum considera ca e bine pt acvariul lui

image

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2019 09:02:50

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Berea wrote:Are guppy si xipho poate si o multitudine de alge, cunosc si eu exemple asemanatoare, pestii se acomodeaza intr un final, cati mai raman atati raman


Si eu stiu asa exemple. Acvariu steril , pesti doar vivipari. Pierderi frecvent in populatia de pesti si schimburi la cateva luni.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gothic33 wrote:o intrebare care stiu ca s-a tot pus dar tot nu inteleg din ce am citit schimbul de apa se face ...

Hai sa ne intelegem...

- "Schimbul de apa" este metoda cea mai simpla de reducere (eliminare) a nitratilor. Nitratii sunt compusi toxici, rezultati in urma proceselor biologice din acvariu... sunt reziduuri toxice. Ei se tot aduna si valoarea lor creste de la o zi la alta... Atunci cand scoti apa "cu nitrati" si bagi apa "curata", practic se realizeaza o diminuare a concentratiei de "nenorociri" din apa acvariului... relatia e matematica, de forma mediei aritmetice:

Acvariu de 100 litri, in care apa are un nivel de nitrati = 20 => daca se face un schimb de apa de 50% => atunci nitratii "se injumatatesc", deci o sa rezulte 100 litri apa cu nivel de nitrati = 10

- Acum, plantele consuma si ele din nitratii aia, in procesul lor de crestere... teoretic, un bazin bine plantat poate "sa consume" singur o cantitate oarecare (destul de mica, totusi) de nitrati. Asta inseamna ca, daca ai un bazin mare si plin de plante, in care inoata doar cativa pestisori mici, atunci schimbul de apa poate fi facut mult mai rar... pentru ca plantele se ocupa de "reducerea de nitrati".

- Altfel sta treaba in bazinele supra-aglomerate / fara plante multe / cu pesti mari... acolo, nivelul de nitrati creste in mod rapid iar singura solutie aflata la indemana oricui este "schimbul masiv" de apa.

===

In concluzie, fiecare bazin are particularitatile lui iar acvaristul trebuie sa stie / sa "simta" / sa invete care este "frecventa" eficienta a schimburilor de apa... in functie de specificul acvariului sau.
Nu exista o reteta clara, dar este sigur ca schimburile de apa saptamanale / bisaptamanale / lunare sunt benefice pestilor. "Mult si bine" se aplica cu succes aici.
in cazul meu (bazin neplantat, cu cichlide mari), eu incerc sa fac schimburi de apa lunare, in proportie de 80-90%.

Cam asta e toate filozofia din spatele schimburilor de apa "recomandate".

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2019 10:02:42


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumim inca o data @Koala
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@Berea, colegul nostru avea o nelamurire, tu ai facut o afirmatie, iar eu ti-am demonstrat ca nu ai dreptate. Nici nu a intrebat daca poti participa la un concurs de aquascape, biotop, wabi-kusa samd cu bazinul daca nu schimbi apa 2-3 luni.
Logica din spatele schimburilor periodice ai inteles-o? Daca ai inteles de ce, atunci intelegi si faptul ca cele 7 zile se pot transforma in 10 sau 20 daca ai parametri sub control
L.E.: datorita faptului ca am stat de vorba cu un client nu am reusit sa dau submit mesajului la timp. Vad ca s-a lamurit problema

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2019 10:18:28


Mama prostilor e mereu gravida!
gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

Adevarul este ca are bazinul plin de plante si doar vreo 12-15 pesti de mica dimensiune dar totusi schimbul la 6luni pare imposibil si claritatea apei e foarte buna, multumesc pentru sfaturi

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2019 11:41:42

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

S-a mai spus de multe ori: o apa clara nu inseamna o apa de calitate la fel cum o apa tulbure incarcata cu aluviuni(vezi cazul discusilor salbatici) nu inseamna o apa proasta, singurele lucruri ce iti arata realitatea sunt starea pestilor(daca doar supravietuiesc nu inseamna ca sunt biine) si testele de laborator dedicate, nu cele polivalente acelea sunt apa de ploaie. Experimente din astea aventuriste cu schimburi din Pasti in Craciun iti permiti cand ai pesti acolo de cativa lei si lenea e cucoana mare, ia sa ai pesti de ~80-100+ euro bucata sa vezi ce harnic devii cu schimburile si analizele cand bagi sute de euro sau mai mult numai in pesti
[Email]
gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

ocean wrote:S-a mai spus de multe ori: o apa clara nu inseamna o apa de calitate la fel cum o apa tulbure incarcata cu aluviuni(vezi cazul discusilor salbatici) nu inseamna o apa proasta, singurele lucruri ce iti arata realitatea sunt starea pestilor(daca doar supravietuiesc nu inseamna ca sunt biine) si testele de laborator dedicate, nu cele polivalente acelea sunt apa de ploaie. Experimente din astea aventuriste cu schimburi din Pasti in Craciun iti permiti cand ai pesti acolo de cativa lei si lenea e cucoana mare, ia sa ai pesti de ~80-100+ euro bucata sa vezi ce harnic devii cu schimburile si analizele cand bagi sute de euro sau mai mult numai in pesti
Deci astea sunt povesti? https://m.youtube.com/watch?v=F00nqNAFisg
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

gothic, hai ca s-a mai explicat si nu e greu, trebuie doar sa te gandesti putin de ce facem schimburi de apa.

este o diferenta intre urmatoarele 2 intrebari:

1. este posibil sa nu schimbi apa X ani si totusi sa ai succes cu acvariul?
raspuns: da, este posibil, daca stii foarte foarte bine ce faci, adica ai multe plante care mananca nitratii, pui fertilizare pentru microelemente, ai lumina nici prea multa nici prea putina, ai multi pesti care sa produca mult CO2 samd - cum e cazul tipului din clip
poti sa ajungi la un echilibru intre toate elementele astea, nu e imposibil, e doar foarte greu si exista cai mai usoare

trebuie mentionat ca se poate intampla sa ajungi la acest echilibru si din intamplare, pur si simplu nefacand nimic, dar sansele sunt f mici si sigur o sa moara niste pesti/plante

2. ar trebui sa nu schimbi apa timp de X ani?
raspuns: nu, pentru ca e foarte riscant, risti sa-ti transformi acvariul intr-un cimitir

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2019 12:54:25




gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

Humbert wrote:gothic, hai ca s-a mai explicat si nu e greu, trebuie doar sa te gandesti putin de ce facem schimburi de apa.

este o diferenta intre urmatoarele 2 intrebari:

1. este posibil sa nu schimbi apa X ani si totusi sa ai succes cu acvariul?
raspuns: da, este posibil, daca stii foarte foarte bine ce faci, adica ai multe plante care mananca nitratii, pui fertilizare pentru microelemente, ai lumina nici prea multa nici prea putina, ai multi pesti care sa produca mult CO2 samd - cum e cazul tipului din clip
poti sa ajungi la un echilibru intre toate elementele astea, nu e imposibil, e doar foarte greu si exista cai mai usoare

trebuie mentionat ca se poate intampla sa ajungi la acest echilibru si din intamplare, pur si simplu nefacand nimic, dar sansele sunt f mici si sigur o sa moara niste pesti/plante

2. ar trebui sa nu schimbi apa timp de X ani?
raspuns: nu, pentru ca e foarte riscant, risti sa-ti transformi acvariul intr-un cimitir
ce daca a mai fost explicat? Intreb pentru ca mai multe pareri ale unora cu experienta sunt bine-venite
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

gothic33 wrote:ce daca a mai fost explicat? Intreb pentru ca mai multe pareri ale unora cu experienta sunt bine-venite


daca sunt bine venite mai multe pareri, atunci prin definitie asta inseamna ca nu s-a explicat BINE )

dar nu mi se pare ca e cazul aici, mie mi se pare ca ce a zis koala a epuizat subiectul



gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

Humbert wrote:
gothic33 wrote:ce daca a mai fost explicat? Intreb pentru ca mai multe pareri ale unora cu experienta sunt bine-venite


daca sunt bine venite mai multe pareri, atunci prin definitie asta inseamna ca nu s-a explicat BINE )

dar nu mi se pare ca e cazul aici, mie mi se pare ca ce a zis koala a epuizat subiectul
cred ca tu nu intelegi ca vreau parerea mai multor oameni si nu am spus ca nu a explicat cineva bine dar pur si simplu experienta fiecaruia poate fi impartasita tocmai de asta unu nu schimba apa 25 de ani iar altul saptamanal,ce nu pricepi?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

gothic33 wrote:
Humbert wrote:
gothic33 wrote:ce daca a mai fost explicat? Intreb pentru ca mai multe pareri ale unora cu experienta sunt bine-venite


daca sunt bine venite mai multe pareri, atunci prin definitie asta inseamna ca nu s-a explicat BINE )

dar nu mi se pare ca e cazul aici, mie mi se pare ca ce a zis koala a epuizat subiectul
cred ca tu nu intelegi ca vreau parerea mai multor oameni si nu am spus ca nu a explicat cineva bine dar pur si simplu experienta fiecaruia poate fi impartasita tocmai de asta unu nu schimba apa 25 de ani iar altul saptamanal,ce nu pricepi?


Pai este scris mai sus : pentru ca depinde de gradul de plantare a acvariului, de popularea lui, filtrare, chiar si lumina sau gaz. Daca ai o plantare masiva, mai ales cu plante cu crestere rapida, iar fauna are o masa biologica mica, plus o filtrare foarte buna ... schimbi apa rar sau doar completezi. De aici inainte apare problema, ca fiecare acvariu este combinatie de n luate cite n (sper ca mi-am amintit bine enuntul, matematica a fost pentru mine subiect de fuga ). Asadar, nu exista raspunsuri multiple ci raspunsuri nuantate. Experienta fiecaruia te ajuta numai daca faci studiu de caz.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Treaba cu schimbul de apa este simpla.

Schimbi cat ai si cand ai nevoie. Totul depinde de cat de multa poluare a apei exista si ce consumatori de nitrati exista, totul raportat la volumul de apa.

Cel mai practic lucru pe care il poate face orice acvarist si elimina dilema asta complet este sa isi ia un test dedicat de NO3 ( <50 RON, repet, test DEDICAT de NO3, NU BANDA!, test la sticluta cu reactiv). Asa masori exact cat No3 ai in bazin si schimbi apa cat sa ramana tot timpul sub 10.

Schimbul de apa se face in raport direct cu nivelul No3. Daca ai mult si nu are ce sa-l consume, schimburi mai dese, frecventa si cantitatea schimbata se adapteaza la fiecare bazin in functie de No3.

O reteta de genul X% la Y perioada de timp, universal aplicabila nu exista.

Silviu Man wrote: Asadar, nu exista raspunsuri multiple ci raspunsuri nuantate. Experienta fiecaruia te ajuta numai daca faci studiu de caz.


Sunt total de aceeasi parere cu Silviu.

Last edit:
Apa prea curata nu exista.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/05/2019 20:00:13


MSI Reef
gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

MSI wrote:Treaba cu schimbul de apa este simpla.

Schimbi cat ai si cand ai nevoie. Totul depinde de cat de multa poluare a apei exista si ce consumatori de nitrati exista, totul raportat la volumul de apa.

Cel mai practic lucru pe care il poate face orice acvarist si elimina dilema asta complet este sa isi ia un test dedicat de NO3 ( <50 RON, repet, test DEDICAT de NO3, NU BANDA!, test la sticluta cu reactiv). Asa masori exact cat No3 ai in bazin si schimbi apa cat sa ramana tot timpul sub 10.

Schimbul de apa se face in raport direct cu nivelul No3. Daca ai mult si nu are ce sa-l consume, schimburi mai dese, frecventa si cantitatea schimbata se adapteaza la fiecare bazin in functie de No3.

O reteta de genul X% la Y perioada de timp, universal aplicabila nu exista.

Silviu Man wrote: Asadar, nu exista raspunsuri multiple ci raspunsuri nuantate. Experienta fiecaruia te ajuta numai daca faci studiu de caz.


Sunt total de aceeasi parere cu Silviu.
Last edit:
Apa prea curata nu exista.



merci

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2019 10:43:50

gothic33
Junior member

Joined: 16/05/2019 11:39:42
Messages: 28
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
gothic33 wrote:
Humbert wrote:
gothic33 wrote:ce daca a mai fost explicat? Intreb pentru ca mai multe pareri ale unora cu experienta sunt bine-venite


daca sunt bine venite mai multe pareri, atunci prin definitie asta inseamna ca nu s-a explicat BINE )

dar nu mi se pare ca e cazul aici, mie mi se pare ca ce a zis koala a epuizat subiectul
cred ca tu nu intelegi ca vreau parerea mai multor oameni si nu am spus ca nu a explicat cineva bine dar pur si simplu experienta fiecaruia poate fi impartasita tocmai de asta unu nu schimba apa 25 de ani iar altul saptamanal,ce nu pricepi?


Pai este scris mai sus : pentru ca depinde de gradul de plantare a acvariului, de popularea lui, filtrare, chiar si lumina sau gaz. Daca ai o plantare masiva, mai ales cu plante cu crestere rapida, iar fauna are o masa biologica mica, plus o filtrare foarte buna ... schimbi apa rar sau doar completezi. De aici inainte apare problema, ca fiecare acvariu este combinatie de n luate cite n (sper ca mi-am amintit bine enuntul, matematica a fost pentru mine subiect de fuga ). Asadar, nu exista raspunsuri multiple ci raspunsuri nuantate. Experienta fiecaruia te ajuta numai daca faci studiu de caz.


merci
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com