[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Best Shrimp Aqua  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Salut! Vreau sa fac un acvariu de 27l cu creveti. Momentan am acvariul, substrat(manado+ dennerle 6 in 1), incalzitor....Si multe altele. Am nevoie de lumina si un filtru. Lumina cred ca va fi cu leduri( china, la vreo 100 lei), arata foarte bine. Cat despre filtru, as vrea unul extern, foarte silentios(dormitor), nu vreau cascada, face zgomot apa. M.am gandit la sun sun 603 b sau 602b. Nu stiu cat de silentioase sunt. Astept cat mai multe sugestii!!!
[Email] [Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sun sun e si nu e silentios, orice ai lua ai nevoie sa pui pe sorb un burete.Sunt si filtre interne direct cu burete fara carcasa de plastic si sunt ok pt creveti...nu ai nevoie de filtru extern.Dupa care trebuie sa vezi cam ce parametri ai la apa sa vezi daca ai sau nu nevoie de saruri minerale
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Ok, o recomandare de filtru intern? Eu as fi ales extern ca stiam ca are o capacitate mai mare de materiale filtrante. Dar vad ca nu prea gasesc extern silentios.
[Email] [Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca nu vrei sa folosesti pompa de aer si un filtru de burete atunci doar asa as mai recomanda, din cate am obs multi il folosesc si are si debit reglabil

https://abc-zoo.ro/6257-filtru-pat-mini-10-120-l.html
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Lampa - vezi ca cei de la Aqua Zonic au niste lampi ok pentru nano-uri la preturi decente (50-70 lei)
Filtru - uita-te si la un filtru casacada

[Nano cu albinute] [Old tree]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce cascada @Antecume ca acvariul e in doemitor si vrea cat mai silentios acvariul ...e bun cascada mai ales pe sorb sa pui un burete
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am cascada si nu-l aud. Cei drept nu-l am in dormitor, si nu stiu cum s-o auzi cand e liniste deplina si vreau sa dorm.
Dar daca nivelul de apa din acvariu este la maxim, apa nu cade cu zgomot.
Daca se mai evapora din apa, si apa ajunge sa 'cada', atunci da, se aude zgomot.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ai dreptate, daca nivelul e peste nu se aude dar o problema aici...oxigenrarea apei?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga un sun sun linistit, astea mici sunt super silentioase, am eu unul la fel la bazinul meu de creveti.

603b (si 602 si 603 au aceeasi pompa, doar volumul canistrei este mai mare la 603), intra frumos 2L bile ceramice si ai capacitate serioasa de filtrare.

Mai mare zgomot scoate un burete conectat la pompa de aer! Pompa de aer face zgomot/zumzait (daca nu din prima luna, sa vezi mai incolo cand incepe sa tremure din toate alea), plus ca si bolborositul la suprafata apei face zgomot.

Nici nu as sta pe ganduri. Doar ca as face un bazin un pic mai mare. Asa la 27L mai merge si un corner filter de la dennerle cu ceva bile ceramice bagate prin el.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/05/2019 20:01:49


MSI Reef
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Berea wrote:Ai dreptate, daca nivelul e peste nu se aude dar o problema aici...oxigenrarea apei?


la plantat oxigenarea e la max , indiferent de valurirea apei. Pe de alta parte daca vrea creveti ma gandesc ca o sa fie plantat .
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

M.am gândit si la un dennerle corning
[Email] [Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merge, ca nu-i bazinul mare. Si sigur este silentios.

Cu un sunsun 604 la un bazin de 54L, duc o incarcatura biologica maricica (sunt lejer sute de creveti) si le dau de mancare pe saturate. Filtrul proceseazaa bine tot si plantele prospera fara fertilizare.

MSI Reef
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Berea wrote:Ai dreptate, daca nivelul e peste nu se aude dar o problema aici...oxigenrarea apei?


la plantat oxigenarea e la max , indiferent de valurirea apei. Pe de alta parte daca vrea creveti ma gandesc ca o sa fie plantat .

Am pus la "jurnal acvariu plantat" =))) o sa am doar creveti, melci...f?r? pesti
[Email] [Yahoo!]
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Update: am cumparat o lampa la 40 de lei de la fish guard. Arat? bine, cu leduri albastre si albe. Pretul mi s.a p?rut foarte mic (noua).
[Email] [Yahoo!]
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Update dup? mult timp: am cumparat cum eck filter dennerle, pare foarte calitativ......iar acvariul propriu zis momentan este ocupat de 2 scalari care depun.....va mai dura ceva timp pân? voi face acvariul si voi aduce creveti
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com