[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Modificare iluminare microscop  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Salut,
am devenit posesorul unei "relicve" un microscop IOR ML-4M insa fara transformator si doar cu partea din sistemul de iluminat care intra in corpul microscopului. Se pricepe cineva sa il modifice/repare ?
La origini, in varianta pe care o am eu ar fi avut un bec de 6v 15w ca in prima imagine. Din sapaturile de pe net am vazut o modicare ca in poza a doua ....
Poate are cineva idei...
Multumesc
[Thumb - microscop-de-laborator-ml-4m-i-o-r-cu-setul-complet-de-accesorii-368935-4.jpg]

[Thumb - halogen.png]


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cica are un bec de 21W la 12V. Practic daca ai becul care se potriveste pe dulia din poza a 2-a se poate gasi fara probleme un alimentator de 12V si 2A.

Cica foloseste becuri cu montura GY6.35 adica ar fi cam asa ceva (dar de maxim 35W):

https://www.emag.ro/bec-eco-halogen-lumina-calda-2700k-35w-770lm-tip-capsula-gy6-35-2000-h-functionare-garantie-2-ani-emos-ze0602a/pd/D14J70BBM/

Puterea maxima e limitata de spatiul limitat pt. racirea becului.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Originalul are o strutocamila de soclu pentru becuri tip P21W (gen poza atasata). Spun strutocamila pentru ca in soclu conectori par a fi pentru P21w/5. Din pacate nu am dulia (cea in care este becul cu halogen), ca becul nu ar fi o problema...
[Thumb - p21w.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2019 21:40:40


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cred ca poti gasi becuri led pentru auto in configuratia aceea.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cred ca am vazut becuri auto cu soclurile din poze. Oricum nu alimentatorul e problema - se gasesc la diverse tensiuni si puteri, iar in cel mai rau caz se face unul.

Prinderea becului in soclu e problema. Poti pune o poza sau descrie ce e in interiorul locasului unde intra becul. Ar trebui sa fie acolo un reflector (cu o oglinda) si un sistem optic. Asta inseamna ca filamentul becului e centrat pe axa optica.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Când ajung acasa diseara fac niste poze. Multumesc de ajutor.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2019 10:06:29


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com