[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu (Nano Cube) - nelamuriri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Salutari tuturor,

Sunt la absolut primul acvariu din viata mea si am ceva nelamuriri..

In primul rand ce am:

- acvariu nano cube de aproximativ 28 de litri (un fost acvariu cu filtru incorporat caruia i s-a scos filtrul, astfel castigand niste loc - el fiind de 24L). Primul acvariu pe care il vad cu "picioruse" de sticla?
- filtru Dennerle XL 30-60l
- lumina - un LED chinezesc de 10W, 20 albe +4 albastre, 8000
- termometru/incalzitor nu am, am inteles ca n-ar fi nevoie pana in toamna
- substrat JBL Aqua BasisPus 2.5L
- Pietris 2-3mm alb

Stiu ca-i saracios, dar daca exista vreo problema critica cu ce am va rog sa-mi spuneti:

Si ce vreau:

Un acvariu plantat in mare masura cu un Betta, creveti si daca se poate si nistea alti pesti

Intrebari:

- cat sa fie substratul? Cel de pietris + JBL-ul? Am citit mai multe opinii + ce scrie producatorul, dar asta m-ar duce spre 10 Cm (2-5cm JBL + 5cm Pietris). La un acvariu de 30 CM inaltime mi se pare enorm...


- ce plante sa iau pentru asa ceva? As vrea spre 70% plantat si imi plac (luat de pe net): Sau ce altceva?

> ceratophyllum demersum/ Hemianthus micranthemoides/Vallisneria americana spate
> ceva de felul Nymphoides Taiwan mijloc,
> in fata "gazon"/Vallisneria americana (americanca creste mare? As vrea s-o pun cam peste tot, imi place cum arata )


- ce sa pun in el, daca nu-mi moare totul? Eu as vrea, in cel mai perfect caz: un betta + creveti +5 tetra. Nu stiu daca nu-i prea mult/daca nimeresc un betta pacifist


Intrebare aditionala, daca ati avut acest filtru - aveti probleme cu desfacutul casetei de filtrare? Mi se pare ca se desface mult, mult, prea usor. Eventual sa cada in apa...Ma gandeam s-o lipesc cu ceva banda adeziva..

Multumesc..

This message was edited 6 times. Last update was at 16/05/2019 22:09:56

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Betta cu creveti....nu prea; alti pesti cu betta...putin probabil. Alti pesti cu creveti...posibil.
13ghosts
Junior member

Joined: 24/01/2019 21:33:02
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca vrei betta mascul cu creveti nu cred ca o sa tina.

Eu intr-un acvariu de 54L am creveti impreuna cu 2 femele betta si nu au treaba cu ei. In primele zile le-am vazut vanand-ui pana s-au obisnuit cu ei. Acuma am si pui de creveti si cresc bine mersi. Femelele sunt destul de linistite, nu au treaba cu alti pesti care ii am in acvariu. Singura problema apare cand se intalnesc. Sunt destul de teritoriale si una pare dominanta. Se intalnesc doar cand le dau de mancare sau cand cauta prin aceleasi cotloane ale acvariului. Au obiceiul sa stea mult timp ascunse printre pietre, radacini si plante.

image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2019 11:20:16

Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Nu ma pricep la plantat..
Sa vedem ce iese...
[Thumb - Resized.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2019 18:18:08

Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Si prima problema, daca imi puteti da un sfat:

Am luat un Betta dar nu mananca..este apatic si pluteste pe la suprafata, majoritatea timpului. Din ce stiu n-a mancat nimic de 3 zile, de and il am.
Astazi am facut un schimb de apa, temperatura este pe la 28...care sa fie problema?


Edit: legat de creveti - aceea este o cochilie? Astazi am observat-o
[Thumb - 15594973885941582408047.jpg]

[Thumb - 15594974305431016842083.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 02/06/2019 19:46:26

Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Da, crevetii naparlesc, las.o acolo ca in timp ce î?i fac alta au nevoie de calcarul si calciul din ea
[Email] [Yahoo!]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Un update: - din pacate Betta nu a rezistat , crevetii sunt ok dupa 1 luna dar nu mai imi pot da seama cati sunt

Am luat un alt Betta acum 3 saptamani, s-a acomodat perfect, se impaca oarecum si cu crevetii

Problema actuala este caldura, exceptand sticle cu gheata nu stiu ce-i pot face.
O alta problema este ca se pare, am pus mult prea multe plante - am un "covor" facut deasupra apei si tot acvariul este full. Peisagistica zero barat.

Alge nici nu am nici nu cred ca o sa am..

Planuri de viitor: mai multi creveti si sa fac ceva cu plantele (?)

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2019 01:48:08

ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

Pune o foto de ansamblu sa vedem cum arata peisagistica. Ca sa poata spune lumea ce/unde sa muti.

Sorin
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eu prefer peisagistica salbatica,nu neaparat din motive de leneveala ci mi se pare mai natural acvariul,nu e neaparat nevoie de aquascapeuri sau etc pt ca pestii sa se simta bine,iar daca esti mai "relaxat" din fire,ajuta si mai mult la peisagistica tip wild de care vbeam

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Cam asa arata acum - toate plantele din spare au ajuns peste cele din fata. Ma gandesc sa le tund in weekend, nu mai are unde sta pestele.. Nu stiu daca le usuc facand asta?
Acvariul pare foarte stabil, nu am alge, nu-i prea mai fac nici cine stie ce schimburi de apa

Creveti + Betta par ok.

Bonus: m-am trezit cu o droaie de melci?
[Thumb - 66150369_334190274179527_2446386931982925824_n.jpg]

[Thumb - 65613554_404637540153563_3904279680433258496_n.jpg]

[Thumb - 66455967_515081742570285_916083427218817024_n.jpg]

[Thumb - 66220415_388975848414800_2849074703354560512_n.jpg]

[Thumb - 66179705_725298561237428_6610058598162628608_n.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2019 23:05:07

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

perfect wild scape... de la mine nota 10.
Next project ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

E wild, wild rau de tot
Imi e putin de Betta, nu mai are loc...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

taie si tunde ce ti se pare in plus,in rest lasa. betta se simte in siguranta cu plante peste tot.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

Update de aproape un an:

+ Betta e super ok (si super curios, trebuie sa-l dau cu mana daca fac ceva in acvariu)
+ Majoritatea plantelor sunt ok
+ Dupa aproape un an mai am creveti in acvariu (nici n-au fost multi initial + am facut/fac o greseala si-am pierdut multi pui din cauza filtrului)

- m-am mutat si am dat peste cap acvariul, rezultatul este o alga de care nu pot scapa (alta explicatie nu gasesc pentru aparitia brusca a acesti mizerii...)
- peisagistica e si mai praf, practic am facut o boschetarie dar mi-am invatat lectia...
- Totusi am pierdut niste plante care imi placeau, nu inteleg ce-am facut gresit...se vad la prima poza din ultimul meu post, cele mici + altele care fie au crescut aiurea fie au disparut

Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi:

- Cum scap, daca scap, de alga aia? (se vede in poze)
- De ce mi-au disparut plantele de suprafata? Daca aveti idee? A fost o supriza pentru mine, ma asteptam sa fie cele mai rezistente
- Cand ar trebui sa fac o replantare, sa schimb substratul?

Ma pregatesc de al doilea acvariu, ceva mai serios, prin toamna - inima imi zice marin, portofelul imi zice sa-mi iau o bere si s-o las balta cu marinul

Ps: va face un Betta cu "mana", nici o poza fara el




[Thumb - Peste 1.jpg]

[Thumb - peste2.jpg]

[Thumb - peste3.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/03/2020 22:56:37

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca nu ai modificat programul de iluminare fata de ce aveai inainte, e posibil ca filtrul sau substratul sa fie murdare, plus ca plantele nu au toate aceleasi cerinte, de asta s-au topit cele de suprafata.
Se pare ca acum tu ai conditii perfecte pentru alga aia pe care o ai.
Banuiesc ca nu bagi deloc fertilizant / CO2 / Easycarbo sau vreun alt algicid.

Cryptic Cherries - West-Africa river
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Daca e vorba de algele greenspot, adica acele cerculete mici si verzi foarte compacte, greu de razuit solutia ar fi sa le razuiesti cat de bine poti cu ustensilele adecvate, urmand apoi un schimb de apa de 50%. Daca acvariul este bine plantat aparitia acestui gen de alge indica o lipsa de fosfati, care determina stagarea plantelor in detrimentul algelor care se dezvolta. Deci pentru a inlatura cauza este necesara dozarea de fosfati ,difosfatul de potasiu, poate completeaza si aportul de potasiu).


Daca este vorba de green dust alge, adica alge verzi fine, ca un praf care se depune pe geam solutia este sa nu te atingi de geam timp de 10 - 20 zile pana cand acesti spori isi parcurg ciclul de viata si apoi mor. Dupa aceasta perioada se va forma pe geam o pelicula maroniu verzui care este destul de usor de indepartat prin razuire, urmata de 50 % schimb de apa. In functie de cantitatea de alge si de pastrarea in acvariu a factorilor care le favorizeaza (de regula exces de nitrati si exces lumina de spectru albastru) s-ar putea sa fie nevoie sa repeti operatia de 2, 3 ori sau perioada de formare a peliculei film sa fie mai indelungata.
Razuirea imediata a lor nu va ajuta cu nimic intrucat la jumatate de ora dupa razuire, spori care intre timp au fost deranjati de la locul lor vor pluti liber prin apa si se vor fixa din nou pe geam.

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

adrian09 wrote:Daca e vorba de algele greenspot, adica acele cerculete mici si verzi foarte compacte, greu de razuit solutia ar fi sa le razuiesti cat de bine poti cu ustensilele adecvate, urmand apoi un schimb de apa de 50%. Daca acvariul este bine plantat aparitia acestui gen de alge indica o lipsa de fosfati, care determina stagarea plantelor in detrimentul algelor care se dezvolta. Deci pentru a inlatura cauza este necesara dozarea de fosfati ,difosfatul de potasiu, poate completeaza si aportul de potasiu).


Daca este vorba de green dust alge, adica alge verzi fine, ca un praf care se depune pe geam solutia este sa nu te atingi de geam timp de 10 - 20 zile pana cand acesti spori isi parcurg ciclul de viata si apoi mor. Dupa aceasta perioada se va forma pe geam o pelicula maroniu verzui care este destul de usor de indepartat prin razuire, urmata de 50 % schimb de apa. In functie de cantitatea de alge si de pastrarea in acvariu a factorilor care le favorizeaza (de regula exces de nitrati si exces lumina de spectru albastru) s-ar putea sa fie nevoie sa repeti operatia de 2, 3 ori sau perioada de formare a peliculei film sa fie mai indelungata.
Razuirea imediata a lor nu va ajuta cu nimic intrucat la jumatate de ora dupa razuire, spori care intre timp au fost deranjati de la locul lor vor pluti liber prin apa si se vor fixa din nou pe geam.



Nu sunt sigur despre ce-i vorba dar nu sunt cele descrise de tine - am pus cateva poze - fara sa le curat "pojghita" aia nu ramane pe plante ci se intinde pe toata suprafata acvariului
Am o sticluta de "profito easy life", nu sunt sigur daca ajuta? Nu l-am mai folosit pentru ca imi era frica ca o sa accelreze ritmul de dezvoltare al algelor.



[Thumb - alge1.jpg]

[Thumb - Alge.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2020 20:22:14

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

https://www.encyclo-fish.com/EN/freshwater/fishes/crossocheilus-oblongus.php

dar incearca sa gasesti care e problema...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Declein
Junior member

Joined: 16/05/2019 18:45:54
Messages: 14
IP:
Offline

adrian09 wrote:https://www.encyclo-fish.com/EN/freshwater/fishes/crossocheilus-oblongus.php

dar incearca sa gasesti care e problema...


Din pacate nu pot pune acel peste cu un Betta in 28 de litrii...

Nu stiu care-i problema, ce incerc acum: reglaj la filtru mai "agresiv" sper la un aport mai mare de CO2 in apa + sa folosesc acel profito la fiecare schimb de apa + schimburi de apa mai dese

Sa vedem ce iese

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com