[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul xipho pe fundul acvariului  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ANCUTA SB
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2018 08:37:07
Messages: 9
Location: SIBIU
IP:
Offline

Buna tuturor!

Am un mascul xipho de mult timp, dar de vreo 4 zile sta numai pe fundul acvariului, nici la mancare nu vine. Nu arata rau, nu are pete, ci pur si simplu il vad numai pe pietris. Pana acum nu era asa, era foarte activ si tot pe sus.

Sa fie bolnav? sau am citit pe un site ca s-ar putea sa fie acvariul suprapopulat si sa nu-i placa?

De curand am mai adus in acvariu un mascul si o femela Guppy.
In acvariu am asa: 3 neoni, 2 tetra, 2 guppy, 2 xipho,2 rasbora si 2 sanitari(Aancistrus, Kuli kuli), acvariul este de 10L.

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2019 06:48:22


Mi se fac ochii inimioare cand vad acvarii bine puse la punct!!! <3
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cu siguranta acvariul este suprapopulat,dar cred ca problema este de la filtrarea deficitara si poate si de la un eventual microb adus cu noii pesti. Ne bucuram ca ai venit aici pe forum,dovada faptului ca iti pasa. Cu ocazia acestui lucru,te invit sa citesti putin despre ciclarea apei ?i necesitatile pestilor. Succes si la achizitionarea unui acvariu mai mare.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ANCUTA SB
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2018 08:37:07
Messages: 9
Location: SIBIU
IP:
Offline

NNNNuuuuuuuuuu !!!! ( ... nu-mi place subiectul asta despre ciclarea apei si tot felul de paramentri pe care trebuie sa le aiba apa... :p ;)) ... de 2 ani de cand am pesti nu am tinut cont (nu ma certati), am filtru si lumina rece cu led-uri direct de la acvariu, le-am luat toate impreuna, ca sa fiu sigura ca se potrivesc, ca sa nu imi mai bat capul... Filtrul merge tot timpul, il curat mai rarut, iar lumina e cu o priza programabila. Am o planta naturala, gen muschi, niste salata plutitoare (putina) si o planta artificiala... . Cand mor pestii (nu des, poate mor de batranete) mai cumpar 2-3 pesti, si iar populez...

Mi se fac ochii inimioare cand vad acvarii bine puse la punct!!! <3
ANCUTA SB
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2018 08:37:07
Messages: 9
Location: SIBIU
IP:
Offline

In urmatoarele zile, cel mai probabil in week-end, vreau sa le schimb substratul. Am de mult timp niste pietris, 3-4mm culoare alb+albastru si vreau niste nisip fin, culoare galben. O sa spal bine nisipul iar apa o sa fie aceeasi ca si inainte de schimbare... Alte sfaturi?

Legat de un acvariu mai mare... sotul are unul la casa parinteasca, muuuuuult mai mare, 130 L aproximativ, tot aceleasi specii de pesti + zebre, plecostomus, corridoras... si lor le merge foarte bine, avand in vedere ca are si puiet

Mi se fac ochii inimioare cand vad acvarii bine puse la punct!!! <3
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sa sti ca pestii nu se inmultesc doar cand le merge bine,ci si cand le merge rau,pt ca în cazul in care ei nu supravietuiesc,sa dea sansa generatiei viitoare. Ciclarea apei nu tine doar de parametrii apei,tine in principiu de o apa stabila si in a nu se pierde bacteriile"bune". Inainte sa mai faci alte schimbari/achizi?ii,consulta.ne pt a fii sigura ca nu mai gresesti. Si asculta.ne,pestii nu mor de batranete de la o zi la alta ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai daca nu te intereseaza toate astea ca ciclare etc. de ce mai intrebi dai bataie mai departe schimba pestii cand mor nu conteaza cand /cum, esti o mina de aur pentru ignorantii vanzatorii din petshopuri, spor
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com