[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hello, oameni buni!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Mari45
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/05/2019 15:18:40
Messages: 10
IP:
Offline

Bine v-am gasit! Sunt Mariana (sau Mari, pt. unii ) din Sibiu. De curand m-am pricopsit cu un acvariu, cadou de ziua mea, eu implinind o “frumoasa” varsta! Vazand al meu sot ca daca ajung in Hornbach ma gaseste doar in fata acvariilor mai “zen” ca niciodata, si-a zis ca ma vrea zen tot timpul. Asa ca iata-ma cu un acvariu Aquatlantis Advance Led 60 cu filtru minibox cu incalzitor inclus, de 54litri, trei Corry Panda, trei Otto Afinis si doi guppy masculi (deocamdata, mai urmeaza sa vina cativa ) la bord si zile intregi de studiat netul, respectiv forumurile, ca si noaptea numai pesti visez! Acvariul e ciclat, am folosit Easy Start, valorile apei ok. Am pus pietre mai dure, pt. ca in Sibiu e prea moale apa. Asa s-a mai echilibrat. Schimb de apa inca n-am facut.
Am o gramada de intrebari la care sper sa primesc raspuns si sfaturi, pt. ca chiar daca m-am documentat sarguincios, tot mai dau de problemute si n-as vrea s-o dau in bara, pt. ca mi-s prea dragi “copilasii” astia!
Zi buna tuturor!
[Thumb - 58D6C554-1A15-4B57-BDFA-3AC66D974238.jpeg]

[Thumb - 8FBDA9D7-4736-4162-8F36-B478464A73C6.jpeg]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit. Eu te-as sfatui deocamdata sa nu mai cumperi alti pesti, incepe sa faci schimburi de apa, pana in 50%. Deschide un topic al tau, la coltul incepatorului, vom dezbate acolo subiectul.
[ICQ]
Mari45
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/05/2019 15:18:40
Messages: 10
IP:
Offline

Multumesc mult, narcis! Maine o sa fac schimb de apa. Am pus ieri la declorinat apa. Nu stiu cum voi sifona substratul ca e fin (Sansibar de la JBL). Am deschis un topic cum ai spus, dar vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda! ??
ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

Schimb de apa saptamanal, intre 25 si 50%. Declorinata (o lasi sa stea cateva zile). Nu hrani pestii intensiv.

Sorin
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Otocinclus afinis nu prea pun gura pe mancare, poti sa lipesti de geam cate o pastila de spirulina(mancare pentru pesti), mai sunt niste wafe de la tetra, la fel si acelea. In privinta substratului, cauta tutoriale sau poti agita putin locul unde vrei sa aspiri, dupa tragi mizeria ridicata. Nu suprapopula, deocamdata bazinul tau nu este stabil, risti sa strici tot.
In filtru, ai cumva si carbune activ? Daca da, ar fi bine sa il inlocuiesti cu altceva. Este casetat filtrul tau?
[ICQ]
Mari45
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/05/2019 15:18:40
Messages: 10
IP:
Offline

Ma ingrijoreaza un Otto. Mi-a stat azi toata ziua doar pe sticla. Ceilalti sunt veseli.
Asta e filtrul. Materialul alb din caseta de sus s-a cam maronit. Il las asa sau trebuie curatat un pic cand fac schimbul de apa?
[Thumb - 7B14013B-7BBD-4BAA-A79E-D5440B3E8096.jpeg]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Scoate a doua caseta, cea neagra. Pune altceva in schimb, orice material filtrant biologic vrei gen minisiporax, Matrix, substratepro de la eheim, chiar vata de perlon, ce se g?se?te ?i în prima caseta, cea alba. Caseta alba o clatesti la schimbul de apa
[ICQ]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sa il folosesti cu bucurie si sa iti aduca satisfactii. Te asteptam cu intrebari .
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com