[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cauza acestor deteriorari???  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salutari?
Care poate fi cauza acestor deteriorari foliare?
(fertilizez zilnic cu Masterline Carbo, micro, macro 5 ml si am input de CO2).
In acvariu exista o populatie redusa de melci (au venit cu plantele; nu stiu ce melci sunt, dar cel mai mare nu depaseste 7 mm in diametrul cochiliei), 4 SAE, 1 Ancistrus si 2 pesti (seamana cu SAE, din pacate nu stiu specia), 9 neoni, 5 zebre, 1 betta
Atasez foto cu frunzele.
Multumesc!
Sorin
[Thumb - E56D98EC-5E11-4A09-9B42-329A486DD631.jpeg]

[Thumb - 86E8BE76-5C27-4BEC-8EDE-FFA4692C5863.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2019 09:13:05


Sorin
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

planta de la care sunt frunzele astea este noua in acvariul tau sau e mai veche, i-a mers bine o perioada si-apoi s-a intamplat asta?

ca daca planta e noua, atunci e vorba despre adaptarea la acvariul tau, multe plante isi pierd frunzele initiale, si nu e motiv de ingrijorare atat timp cat scot frunze noi.
planta asta scoate frunze noi sau nu?

si mai zi-ne ce planta e, un echinodorus ceva?

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2019 09:54:23




ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

Toate sunt frunze de Echinodorus, in diverse stadii de vegetatie: unele mai noi, altele mai vechi, frunze mai mari sau mai mici.
Planta e veche, da frunze noi in continuare.
A beneficiat in dezvoltare din plin de aportul CO2 si fertilizare in coloana de apa.
Ce ma intriga este:
- frunzele sunt mancate (nu sunt putrede)
- unora parca le dispare mezofilul

Tks.

Sorin
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

frunzele astea arata ca si cum ar fi frunze vechi care si-au facut treaba si acum mor - un proces normal, tot timpul am avut frunze din astea in acvariu in diferite proportii
deci daca frunzele noi sunt normale ca aspect (forma, culoare etc) si plantele cresc, eu nu mi-as face griji

daca nici frunzele noi nu arata grozav sau arata ok dar plantele nu cresc cum trebuie, atunci e posibil sa ai o deficienta a unui nutrient mobil (N sau P) si plantele sa realoce resurse de la frunzele vechi spre cele noi

doar tu stii ce ai in acvariu - faptul ca spui ca fertilizezi cu 5 ml nu inseamna nimic, ca nu stiu nici ce volum de apa ai, nici cate plante, nici ce lumina, deci 5 ml ar putea fi foarte putin - atentie ca consumul de nutrienti creste o data cu cresterea masei vegetale, deci ce ok azi s-ar putea sa nu mai fie suficient peste 6 luni

vezi aici o schema cu deficiente, poate iti dai seama
https://www.nevertebrate.ro/articles/carente-nutritive-la-plantele-de-acvariu-54/

ce as face eu: schimburi mai dese de apa ca sa te asiguri ca nu este o deficienta a unui microelement, ca alea-s mai greu de corectat altfel

as testa N, P si Fe, in aceasta ordine a importantei (adica daca poti lua doar un test, ia de N, daca poti lua 2, ia N si P etc)

oricum ce e destul de sigur e ca daca e o problema, atunci nu e o problema cauzata de melci sau de pesti, ci de nivelurile de nutrienti din apa - distrugerea frunzelor este prea uniforma/similara ca sa fie cauzata de un animal si in plus marginile tuturor frunzelor sunt neatinse;
asta lasand la o parte faptul ca nici una din vietuitoarele pe care le-ai zis nu ataca plante

This message was edited 6 times. Last update was at 07/05/2019 15:42:50




 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com