[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Alexandra286
Junior member

Joined: 06/05/2019 20:50:49
Messages: 11
IP:
Offline

Cumnatul meu a fost pe balta si a pescuit zece kile de peste iar unul din pesti era inca viu cand a ajuns cu ei acasa si l-am luat eu ca sa il am ca animal de companie,desi nu am mai avut niciodata peste.Il am de trei zile si i-am dat sa manance paine,malai,mancare de peste.Acum pe seara am vazut ca s-a imbolnavit un pic oare sa fie de la apa,sau de la mancare?As vrea sa nu moara.Inca mai respira in apa acolo si daca dau cu mana prin apa inoata dar la un moment dat acum pe seara statea cu burta in sus,intr-o pozitie nefireasca pentru un peste.Nu ma pricep la pesti de balta cum sunt carasii(este caras) si as vrea sa stiu ce mananca un caras in afara de ce i-am dat eu,si cum trebuie sa fie apa din recipientul in care se afla.Adica sa stiu cat de inalt sa fie nivelul apei,daca pestele e bine sa ajunga la suprafata sau este bine sa fie foarte multa apa si el sa stea la fundul apei,ce temperatura sa aiba apa(eu i-am pus mereu apa rece de la chiuveta dar cred ca nu e buna ca are clor) in fine doresc un sfat,iar daca pestele asta moare ma duc chiar eu pe balta si imi pescuiesc un nou caras si il pun in acvariu.Dar as vrea ca acesta sa traiasca imi place mult ideea de a avea un caras asa mare si frumos ca animal de companie.ma bucur ca si acum dupa trei zile,inca mai e viu.Asta pentru ca a mancat dar poate e o problema cu apa nu stiu,eu nu am filtru pentru purificarea apei.Hrana pestelui contine ceva ce o purifica,cica.Multumesc de sfat.
Alexandra286
Junior member

Joined: 06/05/2019 20:50:49
Messages: 11
IP:
Offline

scuze,nu stiam nimic despre pesti,chiar mancarea i-a facut rau carasului si l-a ucis.Acum am un acvariu de 54 de litri cu un betta si corydoras si le merge bine.Cory ii am de o luna iar betta de duminica.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

saput. da,oamenii cred ca daca le dau paine pestilor le fac un bine,nestiind ca de fapt paine din ziia de azi le face blocaj intestinal. cand poti,pune poze si chiar poti sa ceri sfaturi pt a nu ii ucide si pe acestia,sa speram totusi ca ai citit inainte cum e cu ciclarea apei,cu schimburile de apa si filtrarea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com